До 8 май жители и гости на София ще имат възможност да посетят изложба „Шапката – някога и сега“ в Регионалния исторически музей – София, в сградата на бившата централна баня.
За поредна година изложбата се осъществява в сътрудничество с „Къща на шапките“ на дизайнера Ирина Сардарева, която освен с моделиране в шапкарското съвременно изкуство, се занимава и с реставриране на шапките от колекцията на музея.
По традиция откриването на изложбата се предшества от парад на шапките, преминаващ по бул. „Витоша“ в центъра на София, като освен експонатите от изложбата, за истинските ценители има и модели, които да изпробват в изложбеното пространство на Регионален исторически музей – София на пл. Бански № 1.
И тази година временната експозиция „Шапката – някога и сега“ (17 февруари – 8 май, 2022 г. ) насочва вниманието към софийските модни тенденции с чуждестранни влияния и български вкусове, като хронологичната линия тръгва от края на XIX в., продължава през превратния ХХ в. и отвежда посетителя до българските модни тенденции в настоящето, свързани с моделиерството на шапкарите – Ирина и Георги Сардареви.
Посетителите на изложбата ще научат интересни факти за шапката, която е символ на икономическото и социално положение, както и на йерархията в политическия и духовен живот. Ключовият аксесоар – шапката, е олицетворение на принадлежност, възгледи, финансови възможности. В изложбата е представена информация за етикета за носене шапка, част от курсовете по Протокол в Дипломатическия институт към МВнР, както и много друга илюстративна информация.
„Шапката – някога“
Изложбата представя шапката и като функционална необходимост, и като естетическа единица, като излага исторически примери, изработени от столични модисти и ателиета или внесени от чужбина. Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София.
Превръщането на шапката в задължително допълнение към облеклото, се обособява от европейските кралски дворове, дискутиращи модата. До Освобождението в София, малцина (а още по-малко сред тях жени), носят шапката като типично градски аксесоар към облеклото си. Това бързо се променя в края на XIX в., след избирането на града за столица. Наред с бурните промени във всички сфери на живота, промяна има и в облеклото по европейски маниер.
Отначало софийският елит набавя от чужбина, както тоалетите си, така и придружаващите ги аксесоари, благодарение на предприемчиви търговци, правещи внос от западна Европа. По-късно възникват първите местни шапкарски ателиета. Господа и дами, дори от средната класа, не смеят да се покажат на улицата без шапка на главата. Увеличава се и броят на шапкарските ателиета (достигат 40 бр.), а периодът на расцвет в дейността продължава до края на 40-те години на XIX в.
След края на Втората световна война и установяването на „народната власт“, по време на режима на Българската комунистическа партия, носенето на шапка се счита за проява на буржоазност и на нея не се гледа с добро око. Това се отнася предимно за дамските шапки, които биват носени все по-рядко. Поради липсата на клиентела, модните шапкарски ателиета затварят едно след друго. В този период, шапки носят предимно децата и мъжете. Към 60-те години започва плаха възвръщаемост на носенето на шапки и от жените, които са вече фабрично изработени в трудовите кооперации.
„Шапката – сега“
През 90-те години на XIX в. в София се възобновява градският занаят за ръчна направа на шапки, създавайки уникални бутикови произведения. Всепризнатият майстор на шапкарското изкуство оставя най-голям отпечатък във възраждането на традицията.
На изложбата, плод на дългогодишно сътрудничество между дизайнера Сардарева и Регионалния исторически музей – София, са представени съвременни дамски и мъжки шапки – модели, създадени от Ирина Сардарева и нейния син – Георги Сардарев.
Изложбата „Шапката – някога и сега“ насърчава носенето на шапка като израз за стил и елегантност, представяйки я като неизменен аксесоар към облеклото и част от градската култура. Желаещите да посетят изложбата, отворена до 8 май, ще имат още седмица да се полюбуват на носещите индивидуалност и неповторим чар ръчно изработени шапки.
Постоянна музейна експозиция
Наред с временната експозиция, Регионалният исторически музей – София представя на посетителите си свързани с експозиционната концепция и постоянни експонати.
Музеят за история на София притежава над 120 хил. движими културни ценности – находки от археологически разкопки, монети, накити, старинни оръжия, облекла, ордени и медали, театрални и филмови плакати, оригинални документи и снимки, вещи на известни исторически личности, сред които княз Александър I, цар Фердинанд, Стефан Стамболов, Драган Цанков, Константин Стоилов и др., предмети от бита и ежедневието на софиянци, обединени във фондове и колекции.
Цените на билетите, които обхващат постоянната и временните експозиции на музея, можете да видите тук, като входът за изложбените зали в централната сграда на музея на пл. „Бански“ №1 е безплатен всеки първи и трети четвъртък от месеца. Музеят работи всеки ден (от понеделник до неделя) от 10:00 часа, като последните посетители се допускат в 17:30 часа.