Getting your Trinity Audio player ready...
|
Хиляди граждани и гости на столицата се събраха днес, 17 май, пред храм-паметник „Свети Александър Невски” в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в редовната програма на училищата.
Шествието е организирано от фондация „Консервативно общество”, „Месец на семейството” редица обществени, родителски и православни организации, граждански сдружения, подкрепено и от Светия Синод. Лично българският патриарх Даниил даде начало на събитието с думите „Българското училище е родено от църквата. Благодаря на всички, които дойдохте на днешния ден, за да подкрепим една дългогодишна инициатива, подкрепена от Светия Синод още през далечната 1990 г., веднага след демократичните промени – завръщане на предмета „Вероучение”, или както сега е работното му наименование „Добродетели и религия” в редовната програма на училищата.
Пред събралото се множество патриарх Даниил благодари на десетките деца и техните родители за жаждата за духовно израстване и достоен живот. Духовният лидер отправи благодарности и към Министерството на образованието, и към министър Красимир Вълчев за проявата му на кураж и смелост да подеме това благородно дело и да върне полагащото се място на този предмет в българските училища.
По предложение на Министерството на образованието за първи път от 1944 година в България ще бъде дадена възможността и свободата на родителите да избират децата им да учат предмет „Добродетели и религия” в училище. Важно е да се отбележи, че това няма да бъде задължително. Тези, които не желаят децата им да изучават „Религия и добродетели”, ще могат да избират сходен предмет, базиращ се върху философията и етиката. Както е и към този момент.
В началото на месец май министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че най-рано през 2026-2027 година ще бъде въведен задължителен избираем час по „Добродетели и религия” и успокои родителите, че предметът ще бъде изцяло светски и ще се преподава от учители, квалифицирани в университетите.
„Този термин [„Добродетели и религии“] звучи еклектично, но той съществува отдавна в системата и означава, че часът ще бъде от задължителния учебен план, но ще има възможност за избор между програмите. Задължително ще бъде час по добро, а не изучаване на религия в професионалния й смисъл“, коментира министърът, цитиран от Българското национално радио и допълни „Това, което предлагаме, са две алтернативни пътеки към една и съща цел – да направим децата добри, ценностно формирани. Нравственото развитие е цел на всяка образователна система“.
По инициатива на министър Вълчев по-рано през месец май беше организирана и дискусия, на която бяха изслушани аргументи „за” и „против” изучаването на религия в българските училища.