• За нас
  • Пишете ни!
петък, 9 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Дух и съзнание

Синдром на Даун – митове и предразсъдъци

отАлександра Ботева
21 март , 2025
Синдром на Даун – митове и предразсъдъци

Фотография от Календар за 2025 на сдружение "Синдром на Даун България"

Getting your Trinity Audio player ready...

В Международния ден на хората със синдром на Даун споделяме полезна информация от две български организации с обща кауза – сдружение „Синдром на Даун България“ и фондация „Живот със Синдром на Даун“

На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със синдром на Даун.

За пръв път Синдромът на Даун е описан от английския лекар Джон Лангдън Даун през 1866 г. Поради специфичните физически характеристики, с които децата се раждат – обла форма на лицето и бадемовидни очи, той му дава определението “монголоизъм”. Век по-късно е открита и допълнителната хромозома, която е причина за това състояние. През 1965 г. хромозомната аномалия официално получава името „Синдром на Даун“.

Това е най-често срещаната генетична аномалия, която се дължи на една допълнителна хромозома в 21-ата хромозомна двойка. Хората с този синдром имат в кариотипа си 47 хромозоми вместо 46, както всички останали. На всеки 700 родени деца едно е със синдрома на Даун, като тази честота е еднаква във всички страни, всички раси и всички социални групи. Годишно в България се раждат около 100 такива деца. Най-важното нещо, което трябва да се знае за хората със синдром на Даун е, че те са по-скоро подобни на останалите, отколкото различни от тях.

Митове и предрасъдъци

Независимо от тяхната възраст, хората със синдром на Даун са най-напред хора. Като всички останали, те са хора със способности, със силни и слаби страни. Те може да имат допълнителни потребности, но първо се нуждаят от същите неща като останалите хора в тяхната възрастова група. Осигуряването на качествено здравеопазване, образование и подкрепа от местната общност за деца и възрастни със синдром на Даун наистина подпомага техния прогрес в живота.

– Сю Бъкли, автор на поредицата „Да живееш със синдром на Даун“

Сдружението на родителите на деца със синдрома „Синдром на Даун България“ предоставя на своята интернет страница полезна информация, както и различни свои проекти. Споделяме част от ключовата информация, с която всеки трябва да е запознат по отношение на синдрома на Даун.

calendar 2025
Календар за 2025 на сдружение „Синдром на Даун България“

Болест ли е синдромът на Даун?

Синдромът на Даун не е болест, а сложно генетично състояние. То не се лекува и не причинява страдание. Детето се е родило такова, защото по време на зачеването в неговите клетки се е образувала допълнителна 47-ма хромозома. Именно затова се появяват редица физиологични особености, заради които детето ще се развива по-бавно от връстниците си. Синдромът може да бъде придружен от други заболявания, но ако детето получи адекватна медицинска грижа и неговите родители се занимават активно с него, могат бъдат постигнати прекрасни резултати. Въпреки, че Синдромът на Даун не се лекува, в последните десетилетия научни екипи провеждат сериозни изследвания по идентифицирането на гените в 21 хромозома, които водят до специфичните белези на генетичната аномалия. В публикациите им се изразява увереност, че много от проблемите, които са характерни при Синдром на Даун, е възможно в бъдеще да се коригират и предотвратят.

Децата със Синдром на Даун трябва да се обучават изолирано

Истината: Децата със синдром на Даун могат да се запишат в обикновено училище. В някои случаи те се интегрират в класовете след преминаването през специални курсове, в други се въвеждат без специализирана подготовка. Тенденция е те да се включват във всички сфери на социалния и образователния процес в училище и обществото. Все по-често се срещат хора със Синдром на Даун, които следват висше образование и получават редовни дипломи за колежански специалности.

Възрастните със Синдром на Даун са неработоспособни

Истината: В САЩ фирми търсят млади хора със синдром на Даун за определени длъжности. Обикновено са наемани в малки или средни офиси на банки, фирми, домове за грижи на възрастни и други, хотели и ресторанти. Могат да участват в музикални продукции, в развлекателната индустрия, църквата, в заведения за грижа за деца, спорта и компютърната индустрия. Хората със синдром на Даун обикновено внасят висок ентусиазъм на работното си място, надеждни и предани служители са.

peter pan and wendy
15-годишният британски тийнейджър Ноа Матюс Матофски със синдром на Даун играе ролята на Слайтли във филма „Питър Пан и Уенди“ 2023 г.

Хората със Синдром на Даун са щастливи постоянно

Истината: Хората със Синдром на Даун са също толкова чувствителни и изпитват емоции като всички останали. Те могат да изпитват дадена емоция в нейната пълнота. Радват се на позитивните преживявания, свързани с приятелството и могат да бъдат наранени и разстроени, като всички нас, при необмислена постъпка и грубо поведение.

Родителите се оказват в изолация

Много родители обичат детето си, но през цялото време се оглеждат какво ще кажат околните. Страхът да не бъдат разбрани е присъщ на много семейства на деца със синдрома на Даун. Те си мислят, че околните ще им се присмиват, бабите и дядовците няма да приемат такъв внук, а приятелите ще ги изолират. Истината: Всичко зависи от позицията, която ще заемат майката и бащата на детето. Да, отначало няма да им бъде лесно. Но ако намерят сили да помогнат на детето си да се адаптира в социалната среда и да развие своите умения, ще открият нов смисъл и в собствения си живот.

Такова дете не подлежи на обучаване: то е умствено изостанало и няма никакви надежди, че ще може да учи и работи

Истината: Такива деца са способни да усвоят много неща. На тях им е нужно малко повече време, за да се ориентират в каквото и да било. Но те са отговорни и педантични и това облекчава обучаването им. Някои от тях притежават феноменална памет и проявяват способността да съчиняват. Освен това те с удоволствие изпълняват домашна работа, ходят до магазина, ориентират се в транспорта, обръщат се с въпроси към околните. Впоследствие много от тях често помагат на други хора и дори работят.

Тези деца не живеят дълго

Истината: Действително преди време хората със синдрома на Даун са живели не повече от 20-25 години. Но причина за ранната им смърт не е бил синдромът, а съпътстващите заболявания. Днес средната продължителност на живота на такива хора е 50-60 години. Ако семейството съумее да адаптира социално своето дете и да положи усилия за неговото развитие, ако това дете се храни добре и води здравословен начин на живот, то непременно ще преживее един дълъг и щастлив живот.

Хората със Синдром на Даун не могат да поддържат пълноценни връзки

Истината: Хората със Синдром на Даун започват връзка, социализират се, носят отговорности, могат да поддържат приятелства и да имат пълноценна връзка с партньор на семейни начала и брак.

calendar2025
Фотография от Календар за 2025 на сдружение „Синдром на Даун България“

Само „възрастни” жени или такива с по-ниска грамотност раждат деца със синдром на Даун

Много хора си мислят, че майката е водила нездравословен начин на живот по време на бременността, а други я упрекват, че е проявила безотговорност и не е направила нужните генетични изследвания. Трети пък смятат, че синдромът се случва само в рисковите бременности при жени над 35 години.

Истината: Синдромът на Даун е най-честата генетична аномалия и засяга абсолютно всички възрасти и социални групи. Такива деца се раждат и от 19-годишни момичета, и от по-възрастни майки. Много от децата ни са родени, въпреки съвременната пренатална диагностика, и са безспорен факт, че в медицината сто процентова гаранция няма.

Сдружение „Синдром на Даун България”

„Синдром на Даун България” е първата легитимна организация у нас, която представлява хората с най-честата генетична аномалия. Основана е през 2009 г. като Сдружение на родителите на деца за синдром на Даун, които споделят за себе си:

Организация от съмишленици, които вярват в една обща кауза – бъдещето на своите различни деца. Не спираме да рушим негативните стереотипи за хората със синдром на Даун и да променяме нагласи. Изграждаме техния позитивен образ чрез информация и искаме да разкрием реалния им потенциал за развитие, способности, таланти, успехи и постижения. Искаме да покажем техните уникални човешки качества. И слънчевите им лица. Такива, каквито ние ги виждаме – прекрасни!

Ние не крием децата си, нито се срамуваме от тях. Напротив! Нашите деца са специални и са тук, за да ни направят по-добри. Нас и Вас. Не затваряйте вратите пред децата ни! Не ги ограничавайте да общуват с вашите деца и околния свят. Те жадуват да бъдат сред хората. Вижте ги с други очи. Чуйте ги! Със своята добродушна обезоръжаваща усмивка те искат да ви кажат само едно: “Аз съм като теб! Нека бъдем приятели!”

Повече за дейността на сдружението, неговите инициативи като „Писма до новите родители“ , полезни материали и много други проекти, можете да научите тук.

Фондация „Живот със Синдром на Даун“

Друга активна организация в България е фондацията „Живот със Синдром на Даун“, която също има за цел да създава актуална информация, да променя негативните обществени нагласи и предразсъдъци, както и да показва възможностите, които имат, и резултатите, които могат да постигнат, хората със синдром на Даун.

На своята уебстраница от фондацията споделят:

„Живот със Синдром на Даун“ сме инфлуенсъри, защото променяме обществени нагласи и предразсъдъци, като показваме синдрома на Даун по един по-различен начин според това, което ние като хора преживяваме и усещаме. Създаваме актуална информация за синдрома на Даун чрез професионални видеоклипове, които разкриват една непозната част за синдрома на Даун, свързана с щастието.

Ние сме едно обикновено семейство от гр. Варна, което неочаквано се сблъска с диагнозата синдром на Даун, когато се роди дъщеря ни Микаела. Споделяме и показваме във видеоклипове синдромът на Даун в нашето семейство чрез развитието на нашата дъщеря.

 „Живот със Синдром на Даун“ сме социални предприемачи, защото сами търсим начини да сме финансово устойчиви и да подпомагаме различни наши инициативи и проекти в подкрепа на деца със синдром на Даун. През 2023 г. фондация „Живот със Синдром на Даун“ е регистрирана и като социално предприятие. Създаваме артикулите с кауза с много идея и послание към вас. Благодарим на всички, които ги купувате и подкрепяте дейността на фондацията!

family michaela
Семейството на Микаела, основатели на „Живот със Синдром на Даун“

Повече информация за дейностите на фондацията, техните инициативи и проекти, можете да намерите тук.

Международният ден на хората със Синдром на Даун е ден е за подкрепа от страна на всички нас – приятели, родители, учители, специалисти по целия свят, които се стремят да променят нагласата към хората, родени с тази генетична аномалия, както и да подобрят качеството на живота им.

Видео на фондацията „Живот със Синдром на Даун“

ВИЖТЕ СЪЩО
darenie
Дарява ли българинът?
speech therapy 1 1170x1000 c
Държавният логопедичен център празнува 70-годишния си юбилей
Как да успокоим нервната система при аутизъм
Как да успокоим нервната система на аутиста
frustrated child 700x420 1
Какво е виртуален аутизъм или синдром на екранните деца
bb32d442d69d244e5e5d1b61cfa32652
Приказка за сестрите Истина, Доброта и Търпение
the art zhen shan ren
Изложбата „Изкуството на Истинност, Доброта, Търпение“ се завръща в България
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Споделено родителство (снимка: Национална асоциация "Поход за семейството")

Обединеният законопроект за въвеждане на споделеното родителство създава рискове и правна неяснота

0
0
спектакъла „Хубавата Елена“ – опера-буфа от Жак Офенбах

Учебният музикален театър към НМА „Проф. Панчо Владигеров“ отбелязва 60 години от създаването си

0
0
Кехлибар от Алем Кетема, Етиопия

Художникът Иван Саздов: Водещото при мен е любовта ми към древната смола кехлибар

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Робърт Францис Превост избран за първи американски папа

Робърт Франсис Превост избран за първи американски папа

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

(The Chaffins / Unsplash)

Разрушаване на илюзиите относно чувствата

0
0
(freepik.com)

Пет древни китайски истории за кармата и моралните уроци

0
0
blagoveshhenie 2

Благовещение – празникът на благата вест

0
0
5 прости, но мощни фрази, които да повдигнат духа на любимите ви хора, според експерти по взаимоотношения

5 прости, но въздействащи фрази, които повдигат духа на любимите хора

0
0
Чейс Хюз, експерт по поведенческа психология

Експерт по поведенческа психология разкрива тайните на информационната война

0
0
Джао Ксингонг - новият световен шампион по снукър

Джао Синтун от Китай – от дебютант до световен шампион

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Как се празнува Гергьовден в България - традиции и обичаи

Гергьовден – народна вяра и традиция

0
0
Изучаване на религия в училищата

За и против религията в училище

0
0
Посланик Дмитрой Любински е дипломат от кариерата в Руската федерация от 1989 г. Пълномощен посланик в Русия от 2015 г. Снимка: Риа Новости

Дмитрий Любински, посланик на Руската федерация в Австрия: Ние сме готови за диалог по всяко време

0
0
Следваща публикация
Ивелин Михайлов обеща, че всеки онеправдан български гражданин може да намери в негово лице защитник. Снимка: телевизия "Евроком"

Ивелин Михайлов: Търсим съюзници, за да свалим правителството и парламента

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria