Хайят Тахрир аш-Шам е водила лъвския пай от боевете през последните две седмици, но кой стои зад тази групировка?
След повече от 50 години на власт режимът на Асад падна, а бившият сирийски президент Башар Асад избяга в Москва.
Кой остава начело на Сирия?
Има поне пет различни групировки, които контролират различни части на Сирия. Ето кои са те.
Хайят Тахрир аш-Шам
Основната терористична групировка, която завзе Алепо, Хама и Хомс с светкавична офанзива, започнала на 27 ноември и завършила с падането на режима на Асад на 7 декември, се казва Хаят Тахрир аш Шам (ХТШ), което на арабски означава Организация за освобождение на Сирия.
ХТШ започва като Джабхат ан-Нусра, филиал на Ал Кайда, ислямистката терористична групировка, основана от убития Осама бин Ладен. През 2018 г. Държавният департамент на САЩ обяви групировката за чуждестранна терористична организация.
Нейният лидер, Ахмед ал-Шараа, който използва псевдонима Абу Мохамад ал-Джулани, е обект на награда от 10 милиона долара от Съединените щати.
В първото си телевизионно интервю през 2014 г. Ал-Джулани казва пред катарската мрежа „Ал-Джазира“, че целта му е Сирия да бъде управлявана от ислямски закон и заявява, че в нея няма място за алавитските, шиитските, друзките и християнските малцинства.
Групировката е извършила нарушения на правата на човека, „включително изтезания, принудителни изчезвания, изнасилвания и друго сексуално насилие, както и убийства при задържане“, които Организацията на обединените нации е документирала до 2020 г., според Комисията на Съединените щати за международна религиозна свобода.
„След като превзе държавните затвори и създаде допълнителни, ХТШ използва задържания, мотивирани от принадлежност към секта, и свързаните с тях отвличания и искания за откуп срещу членове на малцинствени групи“, заяви Комисията.
През последното десетилетие Ал-Джулани е променил значително начина си на поведение.
През 2021 г. той заяви пред американски журналист от телевизионната мрежа PBS, че ХТШ не представлява заплаха за Запада.
„Да, ние сме критикували западните политики“, каза Ал-Джулани, който тогава облече блейзър и прибра косата си назад. „Но да водим война срещу Съединените щати или Европа от Сирия, това не е вярно.
„Не сме казвали, че искаме да воюваме.“
През последните осем години ХТШ е в отбранителна позиция, укривайки се в провинция Идлиб в крайния северозапад на Сирия.
Но тъй като Русия все повече се откъсваше от Сирия в резултат на войната си в Украйна, ХТШ видя възможност да изпита решимостта на войските на режима на Асад.
На 27 ноември тя предприе изненадваща атака в Алепо и скоро установи, че войските на Асад отстъпват, сражават се без руска въздушна подкрепа и не проявяват бруталността, която са проявявали преди.
Ал-Джулани забеляза възможността да потегли на юг, превземайки град Хама, а след това Хомс и Дамаск.
По време на офанзивата Ал-Джулани и ХТШ внимателно подготвят пропагандата в социалните медии, за да се представят като сирийска националистическа групировка.
Преди падането на Дамаск ал-Джулани заяви пред CNN: „Сирия заслужава институционална система на управление, а не такава, в която един-единствен владетел взема произволни решения.
„Не съдете по думите, а по действията“.
Комисията на Съединените щати за международна религиозна свобода заяви през 2022 г. в списък с факти, че „Въпреки съгласуваната кампания за връзки с обществеността на ХТШ за реабилитиране на имиджа ѝ, нейното авторитарно и идеологически мотивирано управление, както и постоянно променящите се отношения с други недържавни и държавни субекти, борещи се за контрол в някои части на Сирия, поставя религиозно разнообразното население на Северозападна Сирия в непрекъснат риск.”
Сирийската национална армия
Сирийската национална армия (СНА) – различна от Сирийската арабска армия на Асад – е сформирана от войници, които са дезертирали от армията на Асад през 2011 г.
СНА – първоначално известна като Свободна сирийска армия – подкрепена от турските военни, беше изпратена да изтласка ИДИЛ и кюрдските сили от границата с Турция.
Понастоящем СНА контролира голяма част от територията в Северна Сирия, успоредна на турската граница.
Когато на 27 ноември ХТШ започна офанзивата си срещу режима на Асад, СНА се присъедини към нея и взе участие в боевете в Алепо.
Когато ХТШ се насочи на юг към Хама и Дамаск, СНА се насочи на изток, като завзе територия от режима на Асад, но след това се сблъска с водените от кюрдите сили около Манбидж.
Сирийски демократични сили
В Сирия, подобно на съседните Турция и Иран, има значително кюрдско малцинство и когато през 2011 г. избухва сирийската гражданска война, Сирийските демократични сили (СДС) се организират в Отряди за защита на народа (YPG), които през 2012 г. поемат контрола над големи територии в Североизточна Сирия, тъй като режимът на Асад изтегля войските си, за да се сражава с враговете си на други места.
Турция смята YPG за неразделна част от Кюрдската работническа партия (ПКК) – според Турция терористична групировка, която се бори за независима кюрдска държава в Югоизточна Турция.
През октомври терористи от ПКК убиха петима души по време на нападение срещу турски авиокосмически завод в Анкара.
Но в Сирия YPG беше една от малкото армии, способни да се противопоставят на ИДИЛ, и след 2014 г. беше подкрепяна от Съединените щати.
По-късно YPG формира гръбнака на Сирийските демократични сили – съюз от кюрдски и арабски милиции.
Понастоящем СДС контролират по-голямата част от Сирия, на изток от река Ефрат, включително бившата столица на ИДИЛ Ракка, която е известна под общото име Автономна администрация на Северна и Източна Сирия (ААНЕС).
На 6 декември СДС превзеха Дейр ез-Зор, друг голям град в Източна Сирия.
А на 8 и 9 декември силите ѝ се сражаваха със съперничещата си СНС за контрола над град Манбидж.
Има непотвърдени данни, че СНА е изтласкала СДС от Манбидж и Дейр ез-Зор.
Щаб на южните операции
През последните няколко седмици в крайния юг на Сирия се появи нова бунтовническа групировка, която превзе град Дераа, където през април 2011 г. започна въстанието срещу режима на Асад.
Тя е известна като Щаб на южните операции (SOR) и включва бойци от малцинството на друзите, които живеят и в Южен Ливан и Голанските възвишения на Израел.
ИДИЛ
В източната част на Сирия все още има остатъци от крайната джихадистка групировка ИДИЛ, наричана понякога ДАЕШ, но тя изглежда далеч от заплахата, която представляваше между 2014 и 2018 г.
На 2 декември говорителят на Пентагона генерал-майор Пат Райдър заяви пред репортери, че силите на САЩ, разположени в Сирия, са „изключително фокусирани върху трайното поражение на ИДИЛ и … остават от съществено значение за гарантиране, че ИДИЛ никога повече няма да може да се възроди в Сирия“.
Понастоящем около 900 американски военнослужещи са разположени в Сирия, където контролират петролни находища, разположени в близост до източния бряг на река Ефрат.
ИДИЛ придобива известност през 2013 г. и бързо завладява територии в Източна Сирия и Северен Ирак, управлявайки ги заедно като самозван халифат.
ИДИЛ проявява изумителна жестокост, включително обезглавява западни заложници и пленени войници, но в крайна сметка е победена във военно отношение от комбинация от американски, иракски, сирийски и кюрдски сили.
Ройтерс допринесе за този доклад.