Getting your Trinity Audio player ready...
|
След фермерите в Германия и Франция, тези в Белгия и Италия също излизат на протести.
Разгневени от нарастващите разходи, зелените политики на Европейския съюз и вноса на евтини храни, десетки италиански фермери организираха протест с трактори близо до Милано, а белгийските земеделци се отправиха към контейнерното пристанище в Зебрюге.
„Полицейските служби са получили информация за акция на пристанището в Зебрюге“, заяви говорител на пристанищните власти в Белгия, добавяйки, че не е ясно какво ще включва тази акция.
Според местни медии днес фермерите са блокирали движението по време на сутрешния час пик , като една от блокадите е била в близост до нидерландската граница на магистрала Е19.
Белгийският министър-председател Александер Де Кро обяви, че ще се срещне с асоциациите на земеделските производители. „Важно е да бъдат изслушани“, заяви той и добави, че Белгия, която в момента е 6-месечен председател на Съвета на ЕС, ще обсъди с Европейската комисия редица европейски правила в областта на селското стопанство.
Сред опасенията, изразени от фермерите, са липсата на справедлива цена за продукцията им и малка или никаква защита срещу супермаркетите, които купуват по-евтин внос и подбиват цените. Безкрайната бюрокрация, целите за ниски емисии на горива, ниските пенсии и сложните закони за околната среда също са отбелязани като опасения от фермерите.
Разпоредбите за угарите също са част от причините за недоволството, което през последните седмици доведе до протести на земеделски производители във Франция, Белгия и други страни.
Европейската комисия ще предложи в четвъртък изключение от правилата, които изискват от земеделските стопани да оставят част от земята си необработвана, ако кандидатстват за субсидии от ЕС, съобщи говорител на ЕС във вторник.
Франция мобилизира паравоенни сили
Междувременно продължават протестните действия във Франция, където разгневени фермери поставиха десетки блокади на пътища и се зарекоха, че ще блокират Париж за „неопределен период от време“.
Последната капка за много френски фермери беше постепенното премахване на данъчните облекчения за дизела за селскостопанските машини. Това предизвика протести, които продължават през последните две седмици, с над 100 блокади в цялата страна.
Фермерите използваха своите трактори, за да блокират дълги участъци от пътя, да забавят трафика, да изхвърлят селскостопански отпадъци пред вратите на държавните служби и да предприемат редица други действия, с които да окажат натиск върху политиците.
Синдикатите в други френски индустрии също проявиха солидарност и подкрепиха земеделците. Последната ескалация и възможните действия в столицата накараха френското правителство да засили усилията си за потушаване на нарастващите безредици.
Вътрешният министър Джералд Дарманин разкри по време на спешна среща в 19 часа на 28 януари, че над 15 000 полицаи и паравоенни жандармеристи са били мобилизирани, за да предотвратят по-нататъшна ескалация и да предотвратят предложената обсада на Париж, като същевременно изрази „разбиране“ към протеста на фермерите.
„Позицията остава същата: полицията трябва да действа с голяма умереност“, каза той.
Според г-н Дарманин са дадени заповеди да се спрат блокадите на международния пазар Rungis, да се защитят летищата в Париж и да се попречи на всеки конвой от фермери да влезе в столицата и всеки друг голям град, което би се счело за пресичане на червена линия. Хеликоптерите наблюдават известните превози на фермери по пътя.
Г-н Дарманин обаче каза, че е реална опасността всичките осем магистрали, водещи към Париж, да бъдат блокирани, като призова шофьорите на автомобили и камиони да очакват блокади през следващите дни.
Усилията на премиера да успокои фермерите се провалят
Новоизбраният френски министър-председател Габриел Атал наскоро обяви няколко мерки за спиране на протестите , които не успяха при фермерите. По време на посещение във ферма в западната част на страната през уикенда той призна, че първата му поредица от мерки миналата седмица е била неадекватна. Той обеща „други решения“ да бъдат взети през следващите седмици, за да се отговори на опасенията на фермерите.
„Искам да изясним нещата и да видим какви допълнителни мерки можем да предприемем, за да отговорим на оплакванията на фермерите, че са изправени пред нелоялна конкуренция“, каза той.
Г-н Атал също обяви, че Франция ще остане против подписването на споразумението за свободна търговия с Меркосур, което според фермерите ще наводни страната с по-евтино латиноамериканско месо и продукти.
Лидерът на опозицията Марин льо Пен от Националното събрание каза в коментари за местните медии, че фермерите протестират срещу политиките на „Европа на Макрон“ и членовете на парламента, които са гласували за „всички споразумения за свободна търговия“, добавяйки, че сега виждат предизвикателства пред фермерите, които се борят срещу нелоялната конкуренция.
Франция не е единствената страна в хватката на граждански вълнения в момента заради глобалистките политики, които хапят джобовете на местните фермери. През последните седмици протестите се разпространиха в земеделските центрове в Европейския съюз. Фермери в Германия, Холандия, Полша, Белгия и Румъния също организираха протести.
Всички изразяват подобни опасения като тези на френските си колеги – ограничителните екологични разпоредби и увеличения на данъците върху дизеловото гориво, на което разчитат, за да управляват техниката си.