Видеоклип на жена, завързана с вериги в селска барака предизвика обществен шок сред гражданите на Китай. На кадрите публикувани в Douyin – китайската версия на TikTok – ясно се вижда как жената е окована с вериги около врата и е във видимо недобро психично състояние. Въпреки минусовите температури тя е облечена само с тънка блуза, а пред нея на мръсен матрак е поставена чиния с изстинала храна. Набралият популярност видеоклип предизвика гнева на китайските граждани, които поискаха от властите да се намесят и да помогнат на жената.
Кой е Дун Моумин?
Дун Моумин е активен влогър в китайската социална платформа Douyin, а името, което използва на профила си е „Father of 8 children“ – „Баща на 8 деца“, което отразява самата истина – той е баща на 7 момчета и едно момиче. Всеизвестен факт е, че в Китай има особено стриктна политика за ограничаване на раждаемостта, т.нар. политика за едно дете, която в последните години беше отменена и правителството позволи на всяко домакинство да има до три деца. Как тогава режима е позволил на Дун да има осем деца?
Дун Моумин има 63 хил. онлайн последователи, като основното послание към тях е „позитивната перспектива“, която той има, въпреки бедните условия, в които отглежда семейството си. Той представя себе си като всеотдаен, неотменно трудещ се баща. Това естествено пробужда състраданието у феновете му, които изпращат дарения включително купища дрехи.
Неотдавна друг влогър от платформата Douyin, който отразява историите на бедните семействата в Китай, решава да посети дома на Дун, намиращ се в село Дундзи, окръг Фън, град Сюджоу. Именно тогава той заснема шокиращите, неудобни за гледане кадри на окованата с вериги „майка на осем деца“ и съпруга на Дун – Ян Моуся.
Прикованата във вериги Ян Моуся
Когато мъжът пристига на мястото, той веднага забелязва порутената барака и стоящата в нея Ян Моуся. На въпросите му дали е добре и дали ѝ е студено, жената не може да отговори. Тя само поклаща глава и издава нечленоразделни звуци. Почти всичките ѝ зъби липсват. Мъжът бързо намира дебело яке, вероятно дарено от многото фенове на Дун и ѝ помага да се облече. Той е шокиран как при тези минусови температури, жената носи само една тънка блуза.
След като видеото взривява социалната платформа, гражданите настояват да получат обяснение от китайските власти за окаяното положение на Ян Моуся. Започват да се надигат слухове, че вероятно жената е жертва на трафик на хора – проблем, който е широко разпространен в Китай, и на който властите отделят малко внимание. Поради огромното обществено напрежение, китайският апарат за цензура е пуснат в действие и много от хаштаговете, отразяващи проблема в социалната платформа Weibo са премахнати. Въпреки наложената цензура на 28 януари властите все пак дават изявление по въпроса. В него се твърди, че е проведено подробно разследване, като специално се подчертава, че „няма отвличане или трафик на хора“. Посочено е още, че майката страда от шизофрения и често безпричинно е посягала на децата си. Поради породеното недоволство от посоченото изявление, два дни по-късно властите дават второ такова. Местните служители заявяват, че Ян Моуся е била просякиня, която е приютена от семейството на Дун, като в последствие става негова жена през 1998 г. Семейството не е знаело за нейното психическо заболяване.
Това изявление не облекчава общественото недоволство, затова властите дават трето изявление на 7 февруари, в което се казва, че Ян Моуся не е истинското име на жената. Истинското ѝ име е Сяо Хуамей. Тя е настанена в подходящото за състоянието ѝ медицинско отделение и е стабилна. Що се отнася до денталния ѝ проблем, властите посочват, че той се дължи на остро парадонтално заболяване.
Длъжностните лица добавят, че в момента разследват действията на Дун.
Други блогъри също посещават мястото, за да се уверят в състоянието на жената. Според техни сведения, жената е била изнасилвана от Дун, баща му и брата на Дун през последните две десетилетия. Когато за първи път Ян пристига в селото, местните служители я изнасилват, „защото била красива“.
Разказват още, че през първите години, жената хапела и крещяла на мъжете, които я изнасилвали. Впоследствие Дун и семейството му чупят зъбите ѝ и отрязват върха на езика й. Принуждават я и да пие наркотици, които увреждат гласните ѝ струни.
От видеото, което споделят гражданите, окованата жена казва: „Живея като проститутка“.
Няколко дни по-късно жената неколкократно казва на един човек, който я посещава: „Светът ме изостави“, като се оплаква, че никой от посетилите я не се е опитал да я спаси. Посетителите отговарят, че не могат да вземат закона в свои ръце, и призоват властите да предприемат действия.
Златни медали и мръсни вериги
Общественото внимание към злощастния инцидент, предизвикал възмущението на китайския народ, продължава да надхвърля това към бляскавите Олимпийски игри в Пекин. По информация от англоезичния „Епок Таймс“, разгорещените дебати и коментари в социалните мрежи, относно съдбата на „окованата жена“, повдигат чувствителната за режима тема за трафика на млади жени в Китай.
На 20 февруари Маги Ип, внучка на Йе Дзиенин един от генералите основатели на комунистическия режим в Китай, пише коментар в социалната платформа Weibo: „Режимът блокира пътя за влизане в окръг Фън на 15 февруари. Искаме да видим мерките за решаване на въпроса, а не да използваме натиск за поддържане на мира на повърхността… Окръг Фън е само върхът на айсберга. Какво ще кажете за други [области]?“. Други коментари на граждани, следящи състоянието на „окованата жена“ продължават да заливат интернет пространството, но биват бързо цензурирани от алгоритмите на режима, предотвратявайки разпространението на темата, като вместо това „поставят на преден план“ съдържанието за Олимпийските игри и други теми, обозначени като носещи „положителна енергия“.
„Искаме да знаем кой има златни медали на врата си, но обръщаме повече внимание на жената с веригите на нейния“ – коментар в платформата Weibo от 18 февруари на гражданин с потребителско име Mili’s Mom. „Трябва да се прераждаме още десетки хиляди пъти, за да бъдем като Айлин Гу (олимпйската златна медалистка), но това, което ни дели от окованата във вериги жена и другите жертви на трафик на млади жени, е толкова малко – само един удар, малко наркотици и бял микробус“.
Цензура
Потребителските акаунти, отразяващи темата и които публикуват критики (към властите), биват закрити от цензурата на режима.
Лао Дуниен, професор по право в най-големия китайски университет „Цинхуа“, създава акаунт в Weibo и публикува първия си пост на 19 февруари, в който заявява, че случаят ще бъде записан като част от историята на Китай и че ще продължи да говори за него. Часове по-късно постът е премахнат от Weibo, а на профила ѝ е забранено да публикува повече информация, тъй като първият пост „нарушава постановени закони и правила“.
Частично държавната телевизия „Феникс“ изпраща екип в село Дундзи на 19 февруари и публикува видео на живо в профила си в социалната мрежа. Видеото бива премахнато, а акаунтът е забранен. Още репортери са спрени на контролно-пропускателни пунктове, преди да могат да влязат в селото.
Две доброволки, които успяват да посетят „окованата жена“, са задържани от местната полиция на 11 февруари и освободени на 18 февруари. След освобождаването си те публикуват в Weibo, че са били бити от полицията. Акаунтите им в социалните медии са бързо премахнати, а всички новорегистрирани акаунти – забранени.
Трафик на жени в Китай
Разследване на Human Rights Watch (група от експерти, адвокати, журналисти и др., отразяващи нарушаване на човешки права по света) от 2019 г. открива мрежа за трафик на жени от северна Бирма (известна още като Мианмар) към Китай. То установява, че бирмански жени и момичета са подмамвани от брокери и продавани на китайски семейства за суми от 3000 до 13 000 щатски долара.
След като бъдат закупени, жените са държани в плен и са притискани да създават деца възможно най-бързо, твърдят от групата.
Последните официални данни са съобщени от държавния вестник Legal Daily на 16 февруари 2015 г. Вестникът цитира официални данни на Министерството на обществената сигурност, според които през 2014 г. полицията е спасила над 30 000 жени и 13 000 деца. В доклада не се споменава кога и къде са били отвлечени и продадени тези жени и деца.
През последните десетилетия китайските държавни медии често съобщават един след друг за случаи на жени, отвлечени от улицата или измамени от трафиканти на хора, предлагащи добра работа. Съобщава се, че след това жените са продавани в селски райони на бедни семейства.
Почти всички отвлечени жени се опитват да избягат. Според китайските медии трафикантите на хора и бедните семейства обикновено ги бият, оковават във вериги, изнасилват и забременяват.
Предполага се, че окованата във вериги жена в окръг Фън е жертва на трафик.