Getting your Trinity Audio player ready...
|
„Този малодушен акт явно е подтикнат от ККП, която изнася вътрешните си репресии в чужбина“, казва говорителят на Информационния център на Фалун Дафа
Сръбската полиция арестува свои граждани преди визитата на Си Дзинпин и ги освободи, след като лидерът на Китай напусна страната. Задържаните сърби са последователи на древната духовна дисциплина Фалун Гонг, която вече 25 години е преследвана в Китай, а само преди няколко дни подобни арести се случиха и в Русия преди планираната среща между Владимир Путин и Си Дзинпин.
На 7 май в Сърбия са задържани шестима практикуващи и двама техни роднини за около 24 часа. Сред арестуваните е и 80-годишна жена.
В издадената заповед за арест на Деян Маркович – един от задържаните – се посочва, че той е заподозрян, че представлява „сериозна заплаха за лица под международна закрила“.
След като Си Дзинпин напуска страната, на задържаните е връчен документ, който гласи, че заплахата вече не съществува, според файлове, споделени с The Epoch Times.
Становището в този документ е „най-голямата глупост“ в целия случай, заявява Маркович пред The Epoch Times. Той споделя, че един от практикуващите Фалун Гонг е бил задържан в килия с веган активист, чиято правозащитна група преди десетилетие е водила кампания срещу консумацията на кучешко месо в Китай.
„Следвайки тази логика, всеки, който някога е казал нещо срещу Китай, може да бъде задържан от съображения за сигурност“, казва той. Според Маркович целенасочените арести са резултат от заповеди на ККП.
Сръбските власти не са коментирали публично арестите, а на задържаните не са повдигнати обвинения в престъпления. Сръбското министерство на вътрешните работи не отговори веднага на запитването на The Epoch Times.
По-близки връзки
Сърбия, която е член на китайската инициатива „Един пояс, един път“, разчита в голяма степен на милиарди долари инвестиции от Китай, което предизвиква все по-голяма загриженост от страна на Европейския съюз, към който Сърбия отдавна се стреми да се присъедини.
„Предупреждаваме всички наши партньори да са много наясно с дневния ред на Китай в Европа и с дневния ред на Китай по отношение на европейската общност“, заяви Габриел Ескобар, пратеник на САЩ за Западните Балкани, на пресконференция по повод неотдавнашното посещение на Си Дзинпин.
Сръбските власти организираха забележителна церемония по посрещането на Си, като изпратиха с автобуси хиляди хора от цяла Сърбия да скандират „Китай, Сърбия“ и да развяват знамена пред двореца „Сърбия“. На небостъргач близо до летището беше поставено китайско знаме, високо няколко етажа, а по-малки китайски знамена се виждаха по главната магистрала и в центъра на града.
По време на срещата двамата лидери потвърдиха споразумението за свободна търговия, което ще влезе в сила през юли. Популисткият президент на Сърбия Александър Вучич, обръщайки се към тълпата от балкона, нарече Си „железен“ приятел и окачестви посещението му като „историческо“ заради потенциала му да сближи страните.
„Тъжно е да виждаме как една страна, която някога е била горда с историята и постиженията си в отдалечаването от комунистическата система, сега прегръща ККП“, заяви пред The Epoch Times Ърпин Джан, говорител на Информационния център на Фалун Дафа и добави: „Този малодушен акт явно е подтикнат от ККП, която изнася вътрешните си репресии в чужбина.“
Натиск от ККП
Преследването на Фалун Гонг в Китай започва през 1999 г., когато по приблизителни изчисления го практикуват между 70 и 100 милиона души. И до днес режимът го определя като приоритетен за премахване и подлага практикуващите на злоупотреби като робски труд и принудително отнемане на органи.
Пекин постоянно упражнява дипломатически натиск и други принудителни мерки, за да омаловажи всяка негативна информация, когато негови служители пътуват в чужбина.
По време на пътуването на Си до Вашингтон през 2015 г. китайското консулство в Ню Йорк финансира стотици протестиращи, които да се противопоставят на апелите на Фалун Гонг практикуващите. Подобна сцена се разигра и по време на срещата на върха между САЩ и Китай в Сан Франциско през ноември 2023 г., като заподозрени китайски агенти нападнаха протестиращи, които изобличават злоупотребите на режима у дома.
Последната акция в Сърбия не е първият случай, когато практикуващи са арестувани преди посещение на високопоставен служител на ККП. През 2014 г. сръбската полиция арестува 11 практикуващи Фалун Гонг, сред които и българи, които планираха да проведат мирна демонстрация за повишаване на осведомеността относно ръководеното от държавата принудително отнемане на органи в Китай преди срещата на върха между тогавашния китайски премиер Ли Къцян и страните от Централна и Източна Европа.
Последните арести напомнят за времето, когато Сърбия все още беше социалистическа Югославия, а властите се насочваха към всеки, когото смятаха за подозрителен, в рамките на така нареченото „превантивно задържане“, заяви Маркович.
„Това със сигурност се прави в Китай. Но в Сърбия, която е кандидат за членство в ЕС, това не бива да се случва. И това се случва поради близките отношения между Сърбия и Китай“ – продължава той.
Маркович отбелязва, че през 2019 г., когато той и дъщеря му са пуснали документален филм, наречен „В черния списък“, в който се разказва за тормоза над практикуващите Фалун Гонг в Сърбия под натиска на комунистически Китай, властите са им попречили да прожектират филма на няколко места. В крайна сметка филмът е показан на място, собственост на австрийска компания, което е извън контрола на сръбското правителство.
На 7 май, когато полицията се появила и го извикала в участъка, служителите дали да се разбере, че просто изпълняват заповеди, казва Маркович.
„Те знаят, че ние сме мирни“, заявява той. При задържането началникът на полицията в Белград им казва: „Знам, че сте добри хора. Няма да ви разпитвам. Няма нужда да ви разпитвам. Но окръжният прокурор поиска задържане за 48 часа“, разказва Маркович. И допълва: „Той нямаше какво да направи.“
Г-н Маркович заяви, че практикуващите планират да съдят правителството заради задържането. Практикуващите Фалун Гонг в Сърбия вече са завели два иска срещу правителството, единият от които е за арестите през 2014 г. и който те спечелиха в най-висшия съд на страната.
„За това също ще ги съдим и съм сигурен, че ще спечелим“.