След почти двегодишни сражения армията на Судан пое контрола над двореца, окупиран от паравоенните Сили за бърза подкрепа
Възвръщането на властта в източноафриканската страна е голяма победа за армията, която през последните месеци постигна значителен напредък срещу паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП).
„Няма да има преговори, докато тези хора още са тук“, обеща миналия петък фактическият президент на Судан и началник на армията – генерал Абдел Фатах ал-Бурхан.
Неговите войски обаче са все още далеч от пълното прекратяване на войната, тъй като големи части от страната все още са под контрола на СБП.
Не е ясно и дали битката за Хартум е приключила: в изявление на СБП се казва, че бойците ѝ все още са в района.
„Нашите доблестни сили все още се намират в околностите на района“, се посочва в изявление на СБП, публикувано в Telegram.
СБП съобщи, че при нанесен от тях удар с дрон по дворцовия комплекс са загинали множество хора – включително екип журналисти от суданската държавна телевизия и двама от висшите офицери за връзка с медиите на армията.
Очаква се кървавите сблъсъци да продължат, тъй като армията се опитва да притисне в ъгъла останалите бойци, които заемат обширни територии на юг от двореца.
Те контролират и части от близкото летище.
Въпреки това превземането на двореца – дошло след ожесточени сражения в центъра на града – беше отбелязано с радостни съобщения от войниците в социалните медии. Публикациите показват ликуващи войници, които се радват и коленичат, за да се молят на входа [на двореца].
Говорителят на армията Набил Абдала заяви по държавната телевизия, че военните са поели контрола над двореца и сградите на министерството на 21 март сутринта.
„Нашите сили напълно унищожиха бойците и оборудването на противника и иззеха голямо количество техника и оръжия“, добави Абдала.
Хората в столицата, където се водиха някои от най-големите битки през последните две години, все още не могат да се съвземат от живота под управлението на войниците от СБП, които са обвинени в масови грабежи и нарушения на човешките права.
Жителите казват, че се чувстват облекчени и в безопасност сега, когато територията е отвоювана от армията.
Някои казват, че най-накрая ще могат да спят нощем.
Конфликтът, започнал през април 2023 г., взе огромни жертви от цивилното население, като 12 милиона души бяха принудени да напуснат домовете си, а милиони бяха изправени пред глад.
Столицата не е единственото място, където суданските въоръжени сили постигат успехи: през последните седмици армията превзе и части от Централен Судан.
Това обаче не означава край на войната, тъй като СБП все още контролират големи райони от страната, особено в западния регион Дарфур.
Във видеозапис от събота командирът на СБП Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемедти, се заклева да защитава президентския дворец и околните райони, които са под контрола на неговата паравоенна група.
Той също така е заплашил с нови нападения в няколко северни града.
Редица усилия за постигане на мир се провалиха, тъй като съперничещите си сили обещаха да продължат да се бият за контрол над стратегически райони.
Освен че са предизвикали най-голямата хуманитарна криза в света според ООН, както паравоенните Сили за бърза подкрепа, така и държавната армия са обвинявани в широко разпространени нарушения на човешките права.
Източник: ВВС News