Всяка от тях сработва без грешка
Дзън Гуофан, великият китайски мислител и държавник, бил особено умел в разпознаването на хората приживе. Веднъж той произнесъл една фраза, превърнала в класика:
„Честността се разпознава по очите и носа, истината и лъжата – по устните; постиженията и славата – по смелостта, богатството и благородството – по духа; намерението – по пръстите, а издръжливостта и силата – по краката. И ако искате да разберете колко логично и подредено мисли един човек, трябва да обърнете внимание на речта му“.
Тази сентенция обобщава житейския опит на Дзън Гуофан в разпознаването на хората и заслужава внимателно осмисляне.
Ученият Хун Инмин, от династията Мин, подобно на Дзън Гуофан, е обладавал велика мъдрост и се явява изключителен представител на конфуцианството. Трактатът „Беседи за корените на зеленчуците“, създаден от Хун Инмин в началото на XVII в., е разделен на четири части и е изграден под формата на фрази, в които са изложени мислите на автора за човешкия живот, съдбата и поведението, устройството на света, доброто и злото и много други. Сред тях има и три фрази за това как да разпознаваме хората.
Трите заръки на древните предци
Нека разгледаме тези изречения на древните предци:
1. Трудно е да бъдеш заедно и е трудно да се разделиш; лесно е да се сближиш с някого, който е щастлив, но също токова лесно е и да се разделиш.
Тълкуване: Много е трудно да се сприятелиш със сам, горд и прям човек, но ако вече сте се сприятелили, това приятелство ще бъде силно и дълго, като небето и земята, и ще бъде трудно да се разделите. Да завържеш приятелство с човек, който е весел и жизнерадостен, е много лесно, но също така е лесно и да се разделиш с него. Умните хора разбират тази истина, затова често се държат прямо, като по този начин предизвикват уважение и страх у окръжаващите, без да се стараят да им угодят, да ги ласкаят и да им се подмазват.
Това е като девойка, която си търси приятел: ако избере затворено и мълчаливо момче, с него може да е малко скучно, но пък е надеждно и стабилно; ако избере сладкодумно, той може да е забавен, но може да се окаже лекомислен и да и донесе големи разочарования.
Всичко зависи от това дали искаме отношения, които да продължат дълго или мимолетно, и така избираме с какви хора да започнем приятелство.
2. Който има силна воля, се отнася сериозно към себе си и към другите, и към него навсякъде се отнасят добре; който има слаба воля, се отнася зле към себе си, добре към другите и е лош към всичко.
Тълкуване: Човек с щедър ум е великодушен не само към себе си, но и към другите, и към цялото обкръжение. Човек с равнодушна натура е безразличен не само към себе си, но и към другите, и към всичко около него.
В живота си често се сблъскваме с хора, с които трудно се разбираме. Този, който е жесток по отношение на другите, неизбежно ще бъде жесток и към себе си, така че трябва да снижим нашите очаквания по отношение на тях.
И обратното – който е великодушен към другите, ще бъде великодушен и към себе си. Както се казва, „да обичаш себе си, означава да обичаш другите“. Така че, като наблюдаваме как човек се отнася към себе си, можем да отсъдим за това, как той ще се отнася към другите и следователно да се подготвим предварително.
Ученията на древните китайски мъдреци наставляват умереност и хармония: да не проявяваме прекалена взискателност по отношение на себе си и да не бъдем прекалено дребнави или сурови към другите.
„Ако водата е твърде бистра и чиста, в нея няма да има риба или други водни обитатели, защото в такава вода е трудно да се оцелее“. Това е метафора, описваща човешкото поведение: твърде педантичното и взискателно отношение към другите, ще остави човек без приятели и подкрепа.
3. Когато срещнете мълчалив човек, който не е склонен към разговори, не бива веднага да отваряте душата си пред него; а когато общувате с човек, който изглежда мрачен и затворен, трябва да сте особено внимателни какво казвате.
Тълкуване: Когато срещнете мълчалив човек с мрачно и угрижено изражение на лицето, в никакъв случай не отваряйте душата си пред него и не показвайте чувствата си; а когато срещнете човек, който е изпълнен с гняв и самоувереност, бъдете крайно внимателни да не говорите твърде много пред него.
Умението правилно да преценявате хората и ситуациите е необходимо за успешното взаимодействие, то ще ви помогне да избегнете излишните трудности. Не бива да бъдете прекалено открити с всеки срещнат и да му разказвате за личните си преживявания.
Що се отнася до хората със сложни мисли и които мислят на своя глава, никога не бива да сте откровени с тях в разговор, защото те са мнителни и лесно могат да развалят това, което сме замислили да направим. Що се отнася до хората с пламенен характер, по-добре е да се опитвате да общувате по-малко с тях, защото ако думите ви не им харесат, може да се разгневят и да не отстъпят в спора.
Тези, които разбират как да взаимодействат с гореспоменатите типове хора и го прилагат на практика, ще могат да избегнат много бедствия. Следователно това умение за разпознаване на хората ще бъде много полезно в критични моменти.
Източник на оригиналната статия: https://bg.clearharmony.net/