Санкциите за предоставяне на социални услуги без лиценз се вдигат в пъти, за да спре унизителното отношение с възрастните хора
Държавата предприема решителни действия срещу нелегалните домове за възрастни хора, след като шокиращи разкрития в село Ягода и Варна разкриха тежки злоупотреби и нехуманно отношение към настанените. Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане проект за промени в Наказателния кодекс, с които се криминализира предоставянето на социални или здравно-социални услуги без необходимия лиценз.
„Санкциите по Закона за социалните услуги се увеличават в пъти – до 25 000 лв. – 30 000 лв., освен че се криминализира дейността за предоставянето им без лиценз, за да спре тази подигравка с хората, която видяхме през последните месеци.“ Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на съвместен брифинг с министъра на правосъдието Георги Георгиев в Министерския съвет. Двамата коментираха предложенията в пакета със законодателни мерки, подготвен от Министерството на труда и социалната политика и Министерството на правосъдието в отговор на откритите нарушения при съвместните проверки на институциите на нерегламентирани обекти, които предоставят незаконно грижи за възрастни хора.
Според новите текстове, лица, които управляват такива заведения без лиценз, ще подлежат на наказание до 5 години лишаване от свобода. При утежняващи обстоятелства – като предварителен сговор, използване на фалшиви документи или участие в организирана престъпна група – санкциите се увеличават до 8 години затвор и глоба до 50 000 лв.
„Разкритията в т.нар. „домове на ужасите“ показаха ясно, че досегашните административни мерки не са достатъчни. Затова отговаряме с промени в Наказателния кодекс и в Закона за социалните услуги, които затягат режима и увеличават санкциите“, заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев.
Новите правила предвиждат и до 3 години затвор или пробация за управители на лицензирани домове, които не спазват стандартите за качество и излагат на риск живота или здравето на възрастните хора. Значително се увеличават и глобите за предоставяне на услуги без лиценз – от досегашните 7 000 лв. до 25 000 – 30 000 лв.
За да се предотврати възможността нарушители да регистрират нови дружества и да продължат дейността си, се въвежда изискване за чисто съдебно минало не само за управителите, но и за членовете на контролния орган на юридическите лица. Лица, участвали в управлението на дружества с отнет лиценз, също ще бъдат лишени от право да получат нов.
Министър Борислав Гуцанов посочи, че трайно решение на проблема може да има при създаването на достатъчно домове за възрастни и припомни, че дотук кметовете са предложили 111 сгради, които биха могли да се реконструират. „Това са неизползваеми сгради на болници, училища, детски градини, които могат да станат домове за възрастни хора. Остава сега Агенцията за качество на социалните услуги да ги изследва и да се изградят тези нови домове, за да могат хората да живеят достойно в есента на своя живот“, коментира Гуцанов.
Предложените мерки са част от по-широка стратегия на правителството за защита на правата на уязвимите групи и за гарантиране на качествена грижа и подкрепа в домовете за възрастни хора.