• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 1 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Новия закон за селските земи показва желанието на китайския лидер да върне Китай в ерата на Мао

отСинди Ли
8 октомври , 2024
Въвеждането на нов закон за селскостопанските земи показва желанието на китайския лидер да върне Китай в ерата на Мао, според експерт

Възрастни хора, седящи пред къща в селски район в източната провинция Шандун, Китай, 7 януари 2023 г. (Noel Celis/AFP via Getty Images)

Китайската комунистическа партия (ККП) въведе първия си организационен закон за управление на селските райони, който очертава „публична собственост“ и „колективна собственост“ на земята в селските райони. Експерти смятат, че режимът на Си Дзинпин цели да контролира твърдо всички селски ресурси и да върне Китай в ерата на Мао Дзедун.

В навечерието на Третия пленум на ККП т.г., партията обяви, че „Законът за селските колективни икономически организации“ е приет и ще влезе в сила от 1 май 2025 г. Законът потвърждава, че собствеността върху земята принадлежи на колектива, като земеделците имат само право на ползване на земята. Той категоризира „селските колективни икономически организации“ на нива община, село и група, с цел всеобхватен контрол над земеделците и земните ресурси.

Експерт: Връщане към ерата на Мао Дзедун

Цай Шенкун, политически коментатор, базиран в САЩ, смята, че Си е изправен пред огромен натиск, породен от промените в икономическата и политическата среда на Китай. Той иска да върне Китай в ерата на Мао Дзедун, като контролира твърдо всички ресурси, запазва политическата власт и си позволява да остане на власт за неопределено време.

„В момента властта на Си Дзинпин в много отношения е много близка до тази от ерата на Мао Дзедун, а в някои отношения дори е надминала тази на Мао.“

„Въвеждането на този закон означава, че основната цел на Третия пленум е да върне всички ресурси, независимо дали става въпрос за човешки, хранителни, земни или минерални ресурси, в ръцете на Комунистическата партия“, каза той пред китайското издание на The Epoch Times. „Така нареченото задълбочаване на реформите от страна на властите не е нищо друго освен по-нататъшно засилване на абсолютния контрол на Комунистическата партия, така че превръщането на националната икономика от планова в пазарна на практика е безнадежднo.“

Ху Пин, почетен главен редактор на медийното издание „Пекинска пролет“, изрази съгласие, че въвеждането на Закона за селските колективни икономически организации сигнализира за провал на очакваните политики на либерализация.

„Приватизацията на земята е необходима за по-нататъшното развитие на китайското селско стопанство. Въвеждането на този закон обаче показва, че властите на ККП нямат намерение да приватизират“, каза той пред The Epoch Times.

Цай Шенкун посочи, че по време на отразяването на новия закон от страна на китайските държавни медии те заявиха, че целта му е „всеобхватно възстановяване и развитие на социалистическата публична собственост с национална собственост и колективна собственост в селските райони“, като очевидно целта е да се върне ерата на народните комуни.

Майк Сън, финансов експерт за Китай, базиран в Северна Америка, смята, че със значителния спад на китайската икономика ККП все повече се притеснява да не загуби контрол над селските райони.

„След като ККП завзе властта, чрез така нареченото „движение за поземлена реформа“, тя изби стотици хиляди, дори милиони земевладелци, отне земите им и бързо получи пълен контрол над селските райони“, каза той пред китайското издание на The Epoch Times.

„Този Закон за селските колективни икономически организации служи за същата цел: да контролира твърдо всички селскостопански ресурси чрез по-нататъшен контрол върху селската земя. Освен това, въпреки че сегашната система за договорна отговорност за селската земя подлежи на подновяване, тя все още трябва да бъде разрешена на правно ниво, така че този [Закон за селските колективни икономически организации] беше въведен с тази цел.“

„Системата за договорна отговорност“, известна също като „система за отговорност на домакинствата“, беше мярка за селска реформа, въведена по време на Третия пленум на 11-ия Централен комитет на ККП през 1978 г. Тя предостави на земеделците за първи път права на собственост върху продукцията им.

По онова време, изправена пред пълния колапс на китайската икономика, причинен от Културната революция и народните комуни, ККП въведе системата за договорна отговорност, която освободи правата за ползване на земята на земеделците. Като позволи на земеделците да отглеждат свободно култури след заплащане на такси за ползване на земята, мярката стимулира земеделското производство и бързо съживи селското стопанство, като по този начин помогна на ККП да избегне първата криза на легитимността на режима след завземането на властта.

През 1958 г. ККП започна кампанията „Големия скок напред“ и движението на народните комуни в селските райони, сляпо преследвайки високи цели за кратък период от време. Това причини тригодишния Голям глад от 1959 до 1961 г., който ККП лъжливо обяви за „три години природни бедствия“.

ККП разположи полиция и войски на входовете на селата, забранявайки на земеделците да напускат, за да търсят храна. Голям брой земеделци, на които дори беше отнето правото да просят храна, умряха от глад в селските райони. Изчисления сочат, че близо 45 милиона души са умрели от глад, в следствие на непосилен труд или са пребити до смърт.

Земеделците не могат да станат градски жители

Новият закон засяга и системата за регистрация на домакинствата в селските райони, което може допълнително да ограничи земеделците в селските райони.

Член 18 от закона гласи: „Член на селска колективна икономическа организация не губи членството си в селската колективна икономическа организация поради посещение на училище, извършване на военна служба, участие в промишлена или инженерна работа, извършване на стопанска дейност, развод, овдовяване или изтърпяване на присъда, наред с други причини.“

С други думи, жителите на селските райони не променят статута си на регистрация на домакинството поради обучение, работа, военна служба, промени в брачния статус и т.н. и остават регистрирани като селски жители.

След като ККП взе властта през 1949 г., тя незабавно наложи системата за регистрация на домакинствата в цялата страна, забранявайки на земеделците да работят и живеят в градовете. Хората с регистрация в селските домакинства не можеха да купуват зърно от определени магазини, а децата им не можеха да посещават училище в градовете. Децата на земеделците можеха да станат само земеделци, които нямаха здравно осигуряване или пенсии. По това време 360-те милиона притежатели на регистрация в селски домакинства в Китай станаха граждани от втора класа на китайското общество.

gettyimages 1231347582 600x407 1
Фермер в къщата си в централната китайска провинция Хънан, Китай, 12 януари 2021 г. (Noel Celis/AFP via Getty Images)

„Нищо не принадлежи истински на земеделците. Земята и къщите, където живеят земеделците, по същество са колективна собственост и земеделците не могат да ги купуват или продават. Следващата стъпка може да бъде връщането на цялата земя, която преди е била договорена по системата за отговорност на домакинствата, без компенсация, което е предвидим бъдещ сценарий“, посочи Цай Шенкун.

„След 18-ия национален конгрес на ККП Си консолидира властта си в името на борбата с корупцията, като прочисти голям брой високопоставени политически врагове, създавайки си врагове от всички страни в партията. Затова той не смее да се откаже от властта. Той знае, че ако загуби властта, той и семейството му не могат да оцелеят, затова трябва да защитава властта си до смърт.“

Бин Джао и Син Нин допринесоха за настоящия материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
camera china surveilance
Хватката на Китай: от цифров идентификатор за самоличност до цифрова парична единица
ККП се уличава сама, като атакува оцелял от принудително отнемане на органи: Наблюдатели на човешките права
Китайският режим неволно призна, че е замесен в насилствено отнемане на органи
id5729412 calvin klein china 1080x720 1
Китай разследва собственика на Calvin Klein за бойкот на стоки от Синдзян
temu 700x420 1
Робски труд – тайната на евтините стоки от Temu?
id5589938 gettyimages 1246075849ko 1080x720 1
ККП затяга контрола при напускане на страната заради бягащите от режима китайски граждани
id5591534 china recession 9
Защо китайската икономика е в по-лошо състояние, отколкото си мислите
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Яйца по панагюрски звездев

Яйца по панагюрски с кисело мляко

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
Патриарх Даниил произнася словото си на 23-ти май пред учени от БАН, както и пред министъра на образованието и  науката. Снимка: Българска патриаршия

ППДБ иска прокуратурата да разследва патриарх Данаил

0
1
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0

Свързани Публикации

Вътрешен източник разкри притесненията на Пекин заради внезапните промени в региона след американските удари срещу Иран

Според вътрешен източник Пекин е притеснен заради внезапните промени в региона след американските удари по Иран

0
0
Агротероризъм по китайски

Агротероризъм по китайски

0
0
Доверието на компаниите от ЕС в Китай спада до исторически минимум: Проучване

Доверието на компаниите от ЕС в Китай спадна до рекорден минимум

0
0
Китай ще се бори с американските мита дори при цена на ниво глад: вътрешен източник

Китай ще се бори срещу американските мита дори при разходи, водещи до глад

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
image-5850726

Стратегическа победа: Русия поема контрол над най-перспективното литиево находище в Украйна

0
0
image 2025 06 28 212512284

Радев от Панагюрище: Твърденията за прием на еврото без поскъпване са подигравка с хората

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

0
0
Следваща публикация
Доналд Тръмп и Илон Мъск по време на митинга на републиканския кандидат за президент в Бътлър, Пенсилвания, на 5 октомври 2024 г. Самира Боуау/The Epoch Times

Доналд Тръмп отново в Бътлър - мястото на първия опит за покушение срещу живота му

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria