Getting your Trinity Audio player ready...
|
Британски активисти изразяват сериозна загриженост относно законови разпоредби за изключване на късните аборти от кръга на криминалните деяния. Те твърдят, че пълното декриминализиране на хапчетата за абортиране, приемани на всеки етап от бременността, може да бъде „изключително опасно“ за жените.
Миналия месец във Великобритания беше оттеглено изменение на наказателна норма, което предвиждаше премахване на разпоредбите, които установяват за незаконно извършването на аборт с хапче, в който и да е момент от бременността, въпреки че активистите се опасяват, че предложението за изменение може да бъде върнато на друг етап.
Абортите са законни в Англия, ако са извършени от регистриран лекар и ако са извършени в рамките на първите 24 седмици от бременността. Те могат да бъдат извършвани само в болници или клиники след десетата седмица.
Измененията, внесени миналата година от коалиция от депутати, сред които лейбъристите Стела Криизи и Дейм Даяна Джонсън, имаха за цел да отменят раздели 58, 59 и 60 от Закона за престъпленията срещу личността от 1861 г.
Раздел 60 от закона обявява за престъпление укриването на раждането на дете, а раздели 58 и 59 обявяват за престъпление използването или доставката на лекарство или друго вещество с физиологичен ефект или използването на инструменти и други средства за извършване на аборт.
Дебатът беше поставен на общественото внимание след широкото отразяване на случая с Карла Фостър, 45-годишна майка на три деца, която през 2020 г. взима хапчета за аборт, изпратени ѝ по пощата по време на локдауна заради пандемията, след като дава недостоверна информация на доставчика на хапчетата за това от колко време е бременна.
През юни 2023 г. Карла Фостър получава 28-месечна присъда за използване на средства за извършване на аборт. Тя трябва да прекара до 14 месеца в затвора, а останалата част – под гаранция. Апелативният съд обаче намалява присъдата ѝ.
„Самостоятелни аборти без възпиращ фактор“
Групи като „Право на живот“(Right To Life) нарекоха предложенията за измененията на Закона за престъпленията срещу личността „крайни“ и заявиха, че отменянето на съответните раздели в него „означава, че относно абортът де факто липсват регулации за жени, които се сдобиват с хапчета за абортиране чрез подвеждане на доставчиците на съответните средства за аборт или по друг начин, тъй като те ще бъдат свободни да вземат хапчетата по всяко време на бременността, което прави разпоредбите безполезни“.
Депутатите от Лейбъристката партия обаче заявиха, че и без промяна все още ще има „наказателни мерки“.
По време на обсъждането на законодателството през ноември миналата година депутатът Дейм Даяна заяви, че доставчиците на свързани с аборт грижи, са съобщили за „рязко увеличение на исканията за информация от страна на полицията“.
„Например, след като през лятото полицията в графство Хампшър откри човешка плацента в гора до Саутхемптън, тя се свърза с Британската консултативна служба по въпросите на бременността и поиска подробна информация за всички лица, които са били прегледани в клиника, но са били отхвърлени, защото са преминали срока, в който могат да поискат извършването на аборт“, посочи тя.
По време на същия дебат Стела Криизи заяви, че се е надявала поправката да „подкрепи правото на достъп до аборт без заплаха от наказателни мерки“.
Изключително опасно за жените
Изабел Вон-Спрус, лидер на групата от Бирмингам против абортите „40 дни за живот“ (40 Days for Life), заяви пред The Epoch Times, че макар отхвърлянето на предложенията за изменения на закона да е добре дошло, „е обезпокоително, че една от тези поправки или техен нов вариант може да бъде върнат на етапа на докладване на законопроекта през февруари“.
„Тези изменения бяха не само крайни, но на практика биха били изключително опасни за жените“, добави тя.
Вон-Спрус заяви, че според проучванията една от 17 жени, които правят медикаментозен аборт (аборт с таблетки), може да попадне в болница поради усложнения.
„Като се има предвид, че около 90% от абортите у нас са медикаментозни, това е изключително опасно за здравето на жените“, каза тя.
„Ако абортите бъдат разрешени на още по-късен етап и по каквато и да е причина (което би се случило, ако бъдат декриминализирани), тогава ще видим, че тези усложнения се увеличават“, каза тя.
„Видяхме някои от резултатите от други скорошни промени в законите за абортите, като например относно абортите с „хапчета по пощата“ или „домашни аборти“, които позволиха на жените да получат достъп до хапчета за аборт в края на бременността си и да ги приемат вкъщи, което е изключително опасно от физическа, но и от психическа гледна точка, тъй като майката е оставена да се разпорежда със съдбата на много развито дете“, добави тя.
Рут Ролинс, ръководител на комуникациите на Център за био-етична реформа на Обединеното кралство, заяви пред The Epoch Times, че също е обезпокоена от факта, че предложенията за измененията могат бъдат върнати за приемане.
„Наистина почти имаме аборт по желание до 24-ата седмица, след това той се предприема само, ако има някаква забелязана аномалия в бебето, включително цепнатина на устната и небцето“, каза тя.
„Научно правилно е да се каже, че човешкият живот започва в утробата на майката от момента на зачеването, следователно всеки аборт убива невинно човешко същество“, посочи тя.
„Възникна въпросът с жените, които приемат [хапчета за аборт] в осмия месец, когато се предполага, че това може да стане само до десет седмици. Те имат тези хапчета и могат да ги вземат, когато си поискат. Дори мъжете могат да ги подхвърлят в напитките на жените, така че се отварят всякакви възможности за злоупотреби“, каза Рут Ролинс.
„Премахва заплахата от затвор“
Говорителка на Британската консултативна служба по въпросите на бременността (British Pregnancy Advisory Service – BPAS), водещ доставчик на услуги за аборти в Обединеното кралство, заяви пред The Epoch Times, че предложеното изменение просто премахва заплахата от лишаване от свобода.
„Поправката на Дейм Даяна Джонсън не предлага никакви корекции в предоставянето, основанията или срока на извършване на аборта. То просто прекратява заплахата от затвор за жени, които сами прекратяват бременността си“, заяви тя.
„Това наказание не съществува в закона дори в най-настроените срещу аборта щати в САЩ. В Англия това е наказание, което датира от 1861 г., насочено е към уязвими жени и е напълно неуместно през 2024 г.“, добави тя.
Тя заяви, че BPAS вярва, че „всички международни доказателства показват, че премахването или ограничаването на достъпа до грижи за извършване на аборти няма да спре абортите, а просто ще ги направи по-малко безопасни“.