Вицепрезидентката Илияна Йотова посети през уикенда Одрин и Истанбул. Поводът за посещението бе свързан със 130 години от поставянето на основния камък на Желязната църква „Свети Стефан“ в Истанбул. С нея бе и и културният министър от служебното правителство Велислав Минеков.
„Българската църква „Свети Стефан“ отразява българската национална идея, символ е на българското национално единство. Нашата молитва днес е за онези, които изградиха този величествен храм, посветена е на тяхната памет, която и днес осветява със силата на вярата, с волята за свобода и независимост, с безпределна любов към българщината, поздрави Илияна Йотова събралите се богомолци на Божествената света литургия в Желязната църква. На литургията присъства и Вселенският патриарх Вартоломей.
„130 години това е място за поклонение на всеки българин и така ще бъде за идващите след нас“, добави Йотова.
Тя заяви, че изграждането на българска църква в столицата на Османската империя е знак за „всенародния български подем, за разцвета на българската духовност и култура, който с гордост наричаме Българско възраждане. Възраждане, започнало с малката книжка на един монах – отец Паисий Хилендарски, която в недрата на робството сочи пътя към светлината през историята за славни царе и патриарси, за славни битки и победи.“ Тази година се навършват и 300 години от рождението на отец Паисий в град Банско, както и 250 години от написването на „История Славянобългарская“.
„В стените на този храм е вградено посланието на нашите предци „Нас ни има! „Ние сме тук!“ – с нашия език, писменост, вяра и култура. Това е послание на българския народ, който със самочувствие иска своето самоопределение и възкресение“, изтъкна още г-жа Йотова в турската столица. Тя припомни и думите на дарителя за храма Стефан Богориди: „Българи да се грижат за българската църква, българите в Цариград и техните синове.“
Специална благодарност българската вицепрезидентка изказа на фондация Православните църкви на Българската екзархия в Истанбул, на ръководителя ѝ Васил Лязе, както и на всички, които сплотяват българската общност и се грижат за българските културно-исторически паметници.
„Вашето присъствие тук показва, че имаме зад гърба си Майка България“, бе отговорът на г-н се Лязе към Йотова и служебния министър на културата Велислав Минеков, към посланика на България в Турция Ангел Чолаков и генералния консул в Истанбул Васил Вълчев.
Вицепрезидентката на България от своя страна благодари на всички участници във възстановяването на Желязната църква – на турската държава, на България, на дарителите.
„Вярвам, че този храм, определян като „майка на всички български църкви“, ще бъде пренесен във времето пример за силата на духа на българския народ“, изтъкна Йотова. Повече за историята на Желязната църква в Истанбул и за патрона ѝ Свети Стефан четете тук.
За празника на Света София и трите ѝ дъщери Вяра, Надежда, Любов Илияна Йотова пък поздрави българската общност в Одрин. Тя посети двете български православни църкви „Свети Георги“ и „Св. св. Константин и Елена“, изградени с дарения на българи и възстановени с помощта на българските институции, български сдружения и граждани. Вицепрезидентът положи цветя пред паметника на Антим I – първият български екзарх, в двора на църквата „Св. св. Константин и Елена“. Паметникът е поставен през 2010 г. от Съюза на тракийските дружества в България. Икони на Вяра, Надежда, Любов и майка им София Йотова подари на отец Чъкърък, чието семейство стопанисва „Свети Георги“, и на Христо Христов, уредник на „Св. св. Константин и Елена“ и преподавател в Тракийския университет. От съпругата на отец Чъкърък Мария, ръководител на читалище „Просвета“ към църквата и на неделното училище „Иван Вазов“ г-жа Йотова научи и че децата, учещи български език в Одрин, се множат, и тази година ще бъдат 52.
Г-жа Йотова бе информирана и за нуждата от изографисване на „Свети Георги“, както и за изпращане на български учители за неделното училище „Иван Вазов“.
В Истанбул тя, заедно с Велислав Минеков, присъства и на откриването на учебната година в неделното училище „Св. св. Кирил и Методий“. Започнало с десет ученици през 2015 г., сега броят им е 62. Някои от родителите също проявяват желание да усъвършенстват своя български език.
„Скъпи деца, вие сте наследници на много дълга и славна история на един народ и една държава, които разпространиха духовност и култура по света“, обърна се към ученуците Илияна Йотова. На учителите вицепрезидентката благодари за усърдието и любовта към децата и към всичко българско.
„България е много по-голяма от своята географска територия. Духовната България трябва да пазим и да развиваме“, призова вицепрезидентката.