На 19-ти февруари 2025 г. при посещение на Научно-производствено предприятие „Радар ММС“ – Санкт Петербург президентът на Русия Владимир Путин отговори на въпроси на представители на медиите.
Въпрос на агенция „Интерфакс“: Всички се интересуват от резултатите от преговорите в Рияд. Сигурен съм, че вече са Ви докладвали. Как ги оценявате? Има ли положителен резултат от тези преговори?
Вл. Путин: Да, докладваха ми. Първо. Второ, оценявам ги високо, има резултат.
Първото нещо, което искам да кажа, е, че се договорихме да възобновим работата на дипломатическите мисии в нормален режим. Постоянните изгонвания на дипломати както от Вашингтон, така и от Москва не водят до нищо добро. Второ: според мен направихме първата стъпка към възобновяване на работата в различни области, които представляват взаимен интерес.
Това включва и Близкия Изток в широкия смисъл на думата, имам предвид и продължаващото ни присъствие в Сирия, уреждане на палестинско-израелския конфликт и т.н. Там има много въпроси, в чието разрешаване участват и Съединените щати, и Руската Федерация, въпреки че, разбира се, отдаваме първостепенно значение на ситуацията, свързана с украинското направление.
И като цяло, както ми докладваха, срещата е била много доброжелателна. Както ми казаха нашите участници, от американска страна това са били съвсем различни хора, отворени към преговорния процес без никакви предубеждения, без никакво осъждане на това, което е направено в миналото – във всеки случай не е имало нищо такова в двустранните контакти; те са настроени за съвместна работа, отворени за съвместна работа.
Въпрос: Но европейците са във възбуда, почти в паника, понеже изобщо не участват в преговорите.
Вл. Путин: Току-що казах, че целта и предметът на нашите преговори беше възстановяването на руско-американските отношения. Някой иска да бъде посредник между Русия и Съединените щати? Това вероятно са прекомерни изисквания.
И най-важното тук, при решаването на всички много наболели въпроси, е, че без повишаване на нивото на доверие между Русия и Съединените щати е невъзможно да се решат много въпроси, включително украинската криза. Целта на тази среща беше именно да се повиши доверието между Русия и Съединените щати.
Що се отнася до реакциите в Европа и Украйна – Русия никога не е отказвала контакти с европейците; Русия никога не е отказвала преговорния процес с Украйна, никога.
Нашите, така да се каже, партньори в тези преговори отказаха. Европейците прекратиха контактите с Русия, а украинската страна си забрани да води преговори и се оттегли от преговорния процес в Истанбул.
Ние не спекулираме с всички въпроси, които възникват между Съединените щати и техните съюзници. Но ако говорим за тези съюзници, те самите са виновни за това, което се случва сега.
Навремето Тръмп беше обвинен, че има някакви специални отношения с Русия и че Русия се е намесила в изборите, когато той спечели мандата в предишното си президентство. И какво видяхме сега по време на тази предизборна кампания? Всички европейски лидери без изключение всъщност пряко се намесиха в изборния процес в САЩ. Ние не го правихме. А европейците го правеха.
В крайна сметка, ако говорим за украинско уреждане, Съединените щати работят с европейските си съюзници. Г-н Келог, доколкото ми е известно, сега е в Киев, нали? Преди това той се срещна с европейците. Сега президентът на Франция отива във Вашингтон, както и министър-председателят на Великобритания. Там нищо не е затворено, американците обсъждат всичко това с тях.
Що се отнася до преговорния процес, президентът Тръмп ми каза по време на телефонен разговор и аз мога да потвърдя това, че, разбира се, Съединените щати изхождат от факта, че преговорният процес ще се проведе с участието както на Русия, така и на Украйна. Никой не изключва Украйна от този процес.
Руският президент каза още, че Русия ще информира страните от БРИКС „възможно най-скоро“ за резултатите от преговорите със САЩ: „Знаем техния интерес към уреждането на руско-украинските отношения и прекратяването на военните действия. Отнасяме се с уважение към техните предложения“.
По отношение на предстоящата среща с Тръмп Путин отбеляза, че не нужно да се бърза. „Нашите екипи трябва да подготвят въпросите, които са изключително важни както за САЩ, така и за Русия, включително на украинското трасе. Не съм готов да отговоря колко време ще отнеме, но имаме желание да проведем такава среща“.
На въпрос за скорошния украински удар срещу „Каспийският тръбопроводен консорциум“ Путин каза, че е нямало руски средства за противовъздушна отбрана, тъй като това е международен обект. Русия получава минимални суми за транзит през КПК, целият този петрол принадлежи на американски и европейски компании. Атаката срещу КПК ще се отрази на световните енергийни пазари: „Това води до постоянно високи цени на енергията на световните пазари, от които потребителите на енергийни ресурси, като европейските компании, със сигурност не са заинтересовани.“
Повредено е западно оборудване и то не може да бъде бързо възстановено. Освен това европейците разшириха санкциите срещу Русия, „включително става дума за невъзможността да ни доставят западно оборудване в добива на нефт и газ“, това означава, че сега оборудването „изобщо няма да бъде доставено“. Според Путин атаката изглежда като „някакви координирани действия“ с Европа, „но не бих искал да повярвам. Може би е случайност“.
От друга страна, „такива атаки са невъзможни без космическо разузнаване“. Киев получава данни на космическото разузнаване „само от своите западни съюзници“.