• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Втората световна война – борба за надмощие между различни интерпретации на комунизма

отЕкип на The Epoch Times
9 май , 2024
Тълпи от хора се редят по Шан-з-Елизе, докато танковете и колите на Освободителните френски сили преминават през Триумфалната арка след освобождението на Париж на 26 август 1944 г. (Public Domain)

Тълпи от хора се редят по Шан-з-Елизе, докато танковете и колите на Освободителните френски сили преминават през Триумфалната арка след освобождението на Париж на 26 август 1944 г. (Public Domain)

На 9 май се навършват 79 години от победата на съюзниците във Втората световна война над нацистка Германия. Армиите на Съветския съюз, САЩ, Великобритания и на редица други държави освобождават Европа и слагат край на терора на Третия райх.

Датата бележи подписването на германската капитулация пред съветската Червена армия и съюзническите сили вечерта на 8 май 1945 г. в Берлин (което е 9 май по московско време).

Този съдбовен ден слага край на най-кръвопролитната война в човешката история, погубила между 70 и 85 милиона човешки животи.

Горчивата ирония е, че в смъртоносния сблъсък между цивилизования свят и жестоката идеология и практика на нацизма, на страната на доброто застава едно друго превъплъщение на злото – антихуманният комунизъм.

Изписани са много страници за приликите между теориите на националсоциализма и комунизма, за идентичността на техните практики на унищожаване на хора и техните идеологически, класови или национални характеристики. Истината е, че нацизмът, фашизмът и социализмът са производни на комунизма.

За какво става дума?

Концепцията за „крайна левица“, като опозиция на „крайната десница“ е неточна. Всички системи, които се намират в двата края на спектъра, включително социализъм, фашизъм и нацизъм, са вкоренени в комунизма. И всички те споделят вяра във фундаментални комунистически концепции, включително държавен колективизъм, планова икономика и класова борба.

И трите са просто различни интерпретации на марксизма. Те са оставили солиден отпечатък върху глобалната политика непосредствено след Първата световна война, по време, когато идеите на Карл Маркс не успяват да се материализират и комунистите трябва да започнат отначало.

Следва да отбележим, че има разлика между социализъм и комунизъм.

Маркс описва социализма в своята теория за петте етапа на цивилизацията. След като допринася за формулиране на концепцията за „капитализъм“ като общество, в което хората могат свободно да търгуват, той теоретизира че след капитализма ще дойде етапа на „социализъм“, последван от „комунизъм“.

Социализмът е етапът, който Владимир Ленин описва като „държавно-капиталистически монопол“, в който диктатурата е завзела контрола върху всички видове производство.

Неговото виждане е, че комунистическият режим ще използва абсолютната власт на социалистическата „диктатура на пролетариата“, за да унищожи всички ценности, всички религии, всички институции и всички традиции – което теоретично би довело до комунистическа „утопия“.

С други думи социализмът е политическата система, а комунизмът е идеологическата цел. Ето защо поддръжниците на комунизма спорят, че „истински комунизъм“ никога не е бил постигнат. Досега системата не е успяла напълно да унищожи човешкия морал и вярвания, но за сметка на това е отнела живота на над 100 милиона души за последните 100 години.

Докато светът кипи в суматохата, която довежда до Първата световна война между 1914 и 1918 г., много комунисти се замислят над призива на Маркс „Пролетарии от всички страни, съединявайте се“ в „Манифест на комунистическата партия“ от 1848 г.

Но пролетариите от всички страни не се съединяват или поне не по начина, по който си го е представял Маркс. Вместо да застанат зад комунизма, те застават предимно зад своите царе и държави.

Освен това, противно на прогнозите на Маркс, при капитализма благосъстоянието на работниците всъщност се повишава вместо да се влошава. На всичкото отгоре комунистическата революция не избухва в общества в „късен етап на капитализъм“, каквито по онова време са Великобритания и Германия. Всички знаем, че тя избухна в Русия.

И вместо болшевишката революция да бъде „пролетариат“ срещу „буржоазия“, както предсказва Маркс, тя всъщност е военни и интелигенция срещу феодалната руска царска система.

След Ленин на световната сцена се появява поредният комунистически ревизионист Бенито Мусолини. Той извлича поука от Първата световна война, че национализмът обединява повече от идеята за революция на пролетариата. Ето защо Мусолини прекроява марксизма в нова фашистка система, използвайки колективисткия принцип на “fasci“ – сноп пръчки, които подсилват дръжката на брадвата.

Не след дълго се появява Адолф Хитлер със своята преоткрита социалистическа система под названието „националсоциализъм“.

Възползвайки се от факта, че германският народ е разделен от новите национални граници, наложени от примирието, Хитлер използва политиката на идентичност, за да обедини своите последователи.

Политиката на нацистката партия следва комунистически модел, който включва безплатно здравеопазване и образование, национализация на големи корпорации и тръстове, правителствен контрол върху банковата и кредитната система, раздробяването на големи земеделски стопанства на по-малки, и други сходни политики.

Подобно на всички други комунистически идеолози, Хитлер също е яростен противник на традиционната капиталистическа система. Точно както Ленин обвинява богатите земеделци, а Мао земевладелците – Хитлер прехвърля вината върху определена група хора – евреите.

Конфликтът, който се разиграва впоследствие между различните системи по време на Втората световна война, не е битка на противоположни идеологии. Това е борба за надмощие между различни интерпретации на комунизма.

ВИЖТЕ СЪЩО
Съветски ракети SS-25 на Червения площад в Москва по време на честванията на Октомврийската революция от 1917 г. на 7 ноември 1990 г. (Андре Дюранд/AFP чрез Getty Images)
23 август – Ден за възпоменание на жертвите на нацистките и комунистическите тоталитарни режими
Адолф Хитлер и Бенито Мусолини вървят пред войници в Венеция, Италия през юни 1934 г. (Istituto Nazionale Luce)
Нацизмът, фашизмът и социализмът са производни на комунизма
362630561 253980564060467 286306190316526165 n
Опенхаймер: „Аз се превърнах в Смъртта – Унищожителят на световете“
r orig orig bylgarski gvardejci v parizh
Огнян Дъскарев: На 14 юли Франция празнува началото на световния комунизъм
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Проф. д-р Иван Чалъков (личен архив)

Най-възрастният практикуващ хирург у нас с Гран При от MEDICAL AWARDS 2025

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0

Свързани Публикации

Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Джордже Симион, председател на партия AUR (Алианс за обединение на румънците), върви пред бившия полски премиер Матеуш Моравйецки (вдясно) в Букурещ на 14-ти март 2025 г. Снимка: Вадим Гирда/AP

В навечерието на Гергьовден – победителят в първия тур на президентските избори в Румъния се казва Джордже Симион

0
0
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

0
0
Ник Тенкони оглавява протест срещу потоците нелегални емигранти в Англия в Манчестър на 22-ри февруари 2025 г. Снимка: Дейли Мейл

Ник Тенкони, лидер на UKIP: Когато държавата има здрава културна основа, икономиката се справя добре по естествен път (част II)

0
0
Германският президент заявява, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

Германският президент заяви, че Берлин ще засили военната си роля в НАТО

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
След забележителен конгрес, ПКК потвърждава решението си да прекрати бунта срещу Турция

Историческо решение: ПКК на кюрдите в Турция прекратява десетилетната си въоръжена борба

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0
Следваща публикация
Практикуващият Фалун Гонг Деян Маркович в интервю за NTD от дома си в Белград, 2021 г. (Screenshot/NTD)

Сръбски последователи на Фалун Гонг бяха задържани преди визитата на Си Дзинпин

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria