Getting your Trinity Audio player ready...
|
Три години след избухването на пандемията от COVID-19 в Ухан китайският народ отново се бори с неустановена епидемия от пневмония, която разболява деца и препълва болниците.
Рязкото увеличаване на хоспитализирани деца с респираторни заболявания води до затваряне на училища, а властите постановяват учители и ученици, които се чувстват зле, да си останат вкъщи. Чакалните и болничните коридори са препълнени, а чакането по 12 часа за преглед е обичайно явление.
Също като преди три години Китайската комунистическа партия (ККП) пренебрегва риска от заболяването, като твърди пред Световна здравна организация, че няма „необичайни или нови патогени“.
Режимът отчасти обяснява повишаването на заболеваемостта с подобряването на механизма за наблюдение на дихателните пътища в средата на октомври и твърди, че съществуващият капацитет на китайските болници е достатъчен, за да се справи със ситуацията.
Изпълняващата длъжността директор на отдела на СЗО за готовност и превенция на епидемии и пандемии Мария ван Керхов заяви на брифинг на 29 ноември, че организацията „следи ситуацията в Китай“ и оценява „капацитета на здравните грижи по света“ за справяне с този вид нова инфекция.
Малцина обаче вярват на твърденията на Пекин, които Международната здравна организация и Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) цитират дословно.
Критици питат: „Как може да се доверявате на данните на китайското правителство?“.
Когато в края на 2019 г. първите лекари алармираха за епидемията от COVID-19 в Ухан, трябваше да минат почти три седмици, преди китайският режим да признае, че вирусът може да се разпространява от човек на човек. През това време, а и след това, властите порицаха медиците, които се изказаха, арестуваха журналисти, заглушаваха репортерите и изтриваха от интернет всяко споменаване на епидемията, считано за нежелателно за имиджа им.
Много законодатели по света виждат същото в сегашната ситуация. „Нямаме възможност да се доверим на китайците – заяви на 30 ноември републиканецът Морган Грифит (R-Va.) пред NTD, ден след като подписа писмо с искане CDC да разследва епидемията в Китай. – Те не искат да загубят имиджа си и в резултат на това хората умират.“
Представителят на Конгреса на САЩ Грег Мърфи, практикуващ хирург, също заяви, че „Китай ще направи всичко, за да не изглежда, че е в основата на нова пандемия“.
Бързо разпространяващ се патоген
Приблизително по това време миналата година китайският режим внезапно се отказа от драконовските си мерки за нулев COVID, след като години наред държеше населението си под карантина, в която храната и други основни нужди висяха на косъм.
През първите 20 дни на декември 2022 г. около стотици милиони се заразиха с вируса. Напливът от инфекции и смъртни случаи претовари болниците и крематориумите. В настоящата епидемия от пневмония особено засегнати са децата. Големите педиатрични болници в цял Китай съобщават, че през последните седмици са приемали до 10 000 пациенти всеки ден.
Неотдавна дневният рекорд от 13 171 пациенти в детската болница в Тиендзин се оказа такъв шок, че директорът ѝ Лиу Вей написа емоционално писмо, в което помоли за разбиране от страна на обществото. Тя подчерта, че медицинските работници също са родители, някои от които имат собствени болни деца.
За много китайци да отидат на преглед, означава да чакат до малките часове на нощта пред екрана на компютъра, за да си осигурят номер, който е ограничен всеки ден. В някои болници чакалните са толкова препълнени, че децата и техните семейства се редят на опашки пред входа на болницата. Използват палатки, походни легла, сгъваеми столове и одеяла, а тези, които се нуждаят от интравенозно лечение, носят закачалки и куки за повдигане, за да могат сами да си поставят системите докато чакат.
Хората, които са в епицентъра на събитията, говорят с тревога за това колко бързо и упорито се разпространява болестта.
В китайската социална медия Weibo учителка в начално училище от южната китайска провинция Хунан споделя, че целият й клас се е разболял само за една нощ. „Не може да се направи много – казва тя пред The Epoch Times. – Дори да се маскирате, пак се заразявате.“
Омаловажаване на епидемията
Дори според официалните данни на китайските власти – които по традиция са занижени – ситуацията е ужасна: само в Пекин са регистрирани над 72 000 случая на заразени за седмицата, приключила на 26 ноември. В статистиката се посочват 16 източника на инфекции, сред които грип и микоплазма – бактерия, която може да причини респираторни инфекции и пневмония.
Според здравни специалисти обаче това е израз на официалната реторика, че за нарастващия брой пациенти са виновни други източници, а не COVID-19. Китайските държавни медии се опитват да успокоят обществеността, че епидемията е обичаен сезонен скок на често срещани респираторни патогени и няма нужда от паника.
Официалният рупор на Комунистическата партия People’s Daily публикува статия, в която се казва, че микоплазмената пневмония е „предотвратима и контролируема“ – фрази, които режимът използваше и през януари 2020 г., когато епидемията от COVID-19 в Китай започна да предизвиква международна тревога.
Според вирусолога д-р Лин „Китайската комунистическа партия иска да прикрие новата вълна на COVID„.
„Има толкова много общи респираторни патогени и правителството може да обвини всеки от тях – но това не е реалната картина“, казва той.
Твърдението, че заболяването е микоплазмена пневмония, повдига многобройни въпроси. Микоплазмата обикновено се разпространява по капков път и протича толкова леко, че дори не попада в списъка с 59-те вида болести, подлежащи на съобщаване (според CDC).
За разлика от COVID-19, микоплазмата не води до „синдрома на белия дроб“ – когато на рентгенова снимка белодробните области се показват бели поради натрупване на течност – това, което напоследък измъчва китайските деца, отбелязва Дун Юхон, анализатор на инфекциозни заболявания с 12-годишен опит в швейцарската мултинационална фармацевтична компания Novartis.
Нито един от предишните сезони на респираторни заболявания не е достигал мащабите, с които Китай се бори сега. Лекар от детската болница в провинция Анхуей, национален медицински център, заяви пред китайски медии, че в неговата болница всеки ден се извършват по 50 „промивания на белите дробове“ на деца.
Конвенционалните методи за лечение на микоплазмена пневмония също не дават резултат. Детска лекарка, която се е разболяла, споделя пред The Epoch Times, че е приемала „всички възможни лекарства за микоплазмена пневмония, но нито едно не се е оказало ефективно“.
Най-вероятно COVID-19 е причинителят на настоящата вълна, казва д-р Лин. Според него „някои от другите респираторни патогени са унищожили защитния механизъм на горните дихателни пътища, така че сега COVID прониква директно в тях“.
Според него децата може би са първата група, която е засегната, но инфекциите се разпространява и сред възрастните.
Национална тайна
На фона на мистериозната епидемия Китай се опитва да стимулира туризма, който вследствие на строгите ограничителни мерки рязко спадна. За да увеличи посещенията и да ускори бизнес инвестициите, партията планира да предостави на шест държави безвизов режим. Сред тях са Франция, Италия, Германия, Нидерландия и Испания.
Според информатор на The Epoch Times , близък до централното партийно ръководство, при скорошното си посещение в Сан Франциско, САЩ, Си Дзинпин е наредил на длъжностните лица да премълчават сериозността на епидемията, за да не се изплашат чуждестранните инвеститори.
Според много източници от Китай COVID е мутирал и не може да бъде засечен от тестовете, така че вече просто го наричат с друго име. Хора, участващи в издаването на смъртни актове, включително множество лекари, разказват пред The Epoch Times, че им е било наредено да не споменават COVID. В някои райони дори публичното споменаване на болестта е табу.
На фона на опасенията за разпространение на болестта извън китайските граници и постоянната липса на прозрачност от страна на Китай, на 1 декември петима републикански сенатори от САЩ са изпратили писмо до президента Джо Байдън, в което го призовават да ограничи пътуванията между САЩ и Китай, за да спечели време за проучване на опасностите от болестта.
„Забраната за пътуване сега може да спаси страната ни от смърт, карантини, по-нататъшни епидемии и т.н.“, пишат сенаторите.
„Китай е номер едно в разпространението на лъжи и измами. За щастие, досега те явно не са успели да прикрият това“, заяви пред НТД републиканецът Дан Креншоу (Р-Тексас).
„Всичко е национална тайна“, казва г-н Уей от Пекин пред The Epoch Times.
Повтарящ се модел
Ако тригодишната пандемия ни е научила на нещо, то е, че настоящите научни познания са твърде ограничени, за да се предскаже бъдещето, каза д-р Лин. „Трябва да бъдем много смирени пред силата на природата“, заявява той, добавяйки, че е време да излезем извън рамките на конвенционалните перспективи и да помислим „какво не е наред в обществото и какво като цяло трябва да се подобри“.
Той не е единственият, който възприема холистичен подход.
Основателят на духовната практика Фалун Гонг, Ли Хонгджъ, в края на август заяви пред The Epoch Times, че вирусът е насочен срещу ККП и всички, които сляпо я следват и защитават. В есето си от март 2020 г., озаглавено „Разум“, г-н Ли пише, че епидемиите се прицелват към „поквареното човешко сърце и пропадащия морал на хората и тяхната карма, която е нараснала сериозно“.
Той съветва хората: „Стойте надалеч от злата ККП и не се водете по нея“.
Джонатан Лиу, лекар по китайска традиционна медицина в Онтарио, сравнява съвременен Китай с последните дни на древни императорски династии, които са били унищожени от епидемии.
Около последните три десетилетия на династията Източна Хан епидемиите избухват на всеки две или три години, което е съпроводено и с мащабни бунтове и боеве между военните фракции.
В най-голямата от тях, случила се три години преди разпадането на империята Хан, измират по цели семейства и почти всяко домакинство е в траур, според писанията на Цао Дзъ, опитен поет и син на един от тримата най-големи военачалници по онова време.
„Традиционната китайска култура набляга на единството между човека и Небето – казва г-н Лиу пред The Epoch Times. – Когато хората станат морално покварени, идват катастрофи. Така древните хора гледат на това през призмата на възмездието“.
През последните няколко години в Китай не липсват проблеми. Като оставим настрана пандемиите, поредица от суши и наводнения с исторически мащаби унищожиха реколтата, засилвайки опасенията за недостиг на храна.
При спад в туризма, сътресения в сектора на недвижимите имоти и нарастващ отлив на чуждестранни инвестиции Пекин е лишен от обичайните си лостове за облекчаване на затъващата икономика, а най-високият за всички времена процент на безработица сред младите хора представлява политически риск. Напрежението със Съединените щати също нараства.
През стогодишното си съществуване комунистическата партия в Китай процъфтява чрез насилие и измами, като в историята ѝ има кървави политически борби и потъпкване на човешките права, довели до смъртта на десетки милиони китайци.
Режимът използва все по-усъвършенствани технологии за наблюдение, за да следи китайското население, заличавайки почти в реално време всички прояви на несъгласие в интернет и извън него. Но изглежда, че контролът му върху обществото намалява.
В поредица от спорадични протести, избухнали през ноември 2022 г., млади китайци в цялата страна, на които им е писнало от безкрайните забрани на режима, излязоха на улицата и за първи път призоваха за падане на управляващата партия.
Републиканецът Роджър Уилямс (Р-Тексас) изрази мнение, че подобни жестове са повече от символични.
„Това показва къде са хората, нали?“, каза той пред НТД.
„Където и да е по света, вие искате да живеете, искате да имате избор. Именно за това те се изправят срещу режима в Китай“.
Луо Я и Ли Шаншан допринесоха за този репортаж.