• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 7 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

Защо оризът превъзхожда кето диетата

отРена Гао
5 януари , 2025
Защо оризът превъзхожда кето диетата за дългосрочен контрол на кръвната захар

Дългосрочното придържане към кето диета може да крие рискове за здравето. За разлика от нея, балансираната диета, която включва въглехидрати като ориз, може ефективно да регулира кръвната захар и се смята за по-безопасна опция. fluke samed/Shutterstock

За дългосрочен контрол на кръвната захар оризът е по-добър от кетогенната диета

Кетогенната диета, известна още като кето диета, е придобила популярност сред диабетиците и хората, които искат да отслабнат. Този интерес се дължи на забележителните й ефекти върху понижаването на кръвната захар и загубата на тегло. Въпреки това, диетата остава обект на противоречиви мнения, тъй като дългосрочното й спазване може да увеличи рисковете от определени състояния като хипогликемия (ниска кръвна захар) и остеопороза.

За разлика от това, балансираната диета, която включва въглехидрати като ориз, може ефективно да контролира кръвната захар, потенциално подобрявайки и дори обръщайки диабета. Този подход дава резултати, сравними с кето диетата, но е по-безопасен и по-устойчив. В предаването „Здраве 1+1“, д-р Чиен-Те Хунг, лекуващ лекар в клиника в Тайван и специалист по метаболизма, представи хранителен подход, базиран на ориз.

Кето диетата се характеризира с висок прием на мазнини и много нисък прием на въглехидрати (по-малко от 50 грама дневно), карайки тялото да разгражда мазнини за енергия.

Потенциални рискове на кето диетата

Множество изследвания повдигат притеснения относно дългосрочната безопасност на кето диетата.

Проучване от 2021 г., проведено от експерти от САЩ, предполага, че кето диетата често води само до временни подобрения. Предвид потенциалните й неблагоприятни ефекти и липсата на данни, подкрепящи дългосрочната й безопасност, рисковете от кето диетата може да надхвърлят ползите за много хора. Някои от тези рискове включват:

  • Ускорено стареене на органите: Изследване върху животни, публикувано в специализираното издание Science Advances, показа, че кето диетата причинява клетъчно стареене в множество органи, включително сърцето и бъбреците при мишки.
  • Ниска кръвна захар: Дългосрочното придържане към кето диетата може да наруши глюкозния метаболизъм, увеличавайки риска от хипогликемия.
  • Остеопороза: Клиничен случай, публикуван в изданието New England Journal of Medicine, подчертава, че диета с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на въглехидрати може да доведе до кетоацидоза – тежко състояние, характеризиращо се с прекомерно натрупване на киселини в кръвта. Продължителната кетоацидоза ускорява загубата на калций в костите, потенциално водейки до остеопороза.
  • Мастна чернодробна болест: Изследване от 2023 г. върху мишки установи, че кето диетата влошава глюкозната непоносимост и може да предизвика неалкохолен стеатохепатит (тежка форма на мастна чернодробна болест) и фиброза (състояние, при което се образува твърде много колаген – протеин, който формира съединителна тъкан – като отговор на нараняване, водещо до образуване на съединителна тъкан)
  • Съдово увреждане: Проучване от 2020 г. показва, че кетонните тела, които са молекули, произведени от черния дроб, когато тялото няма достатъчно захар за енергия, могат да образуват адукти с протеините, допринасящи за съдово увреждане, подобно на протеиновата гликация, причинена от глюкозата, но с още по-силен ефект.

Контролиране на кръвната захар с диета, базирана на ориз

Много хора с проблеми с кръвната захар се колебаят да ядат ориз. Истината е, според Хунг, че с правилния подход, балансирана диета, която включва въглехидрати, протеини и мазнини, може ефективно да контролира кръвната захар.

С фамилна история на диабет, Хунг успява да поддържа здравословни нива на кръвната захар, включвайки ориз във всяко хранене, заедно с други естествени храни.

Този балансиран подход не само стабилизира нивата на кръвната захар и намалява рисковете, свързани с кето диетата, но също така подобрява инсулиновата резистентност, като по този начин намалява нуждата от медикаменти.

Ето четири ключови точки на този хранителен подход, базиран на ориз:

  • Избирайте цели, непреработени храни: Изберете пълнозърнест ориз, който запазва своята непокътната скорбялна структура. Той осигурява балансирано хранене и се храносмила по-бавно, предотвратявайки бързи скокове в кръвната захар.
  • Охладете ориза преди консумация: След готвене оставете ориза да се охлади поне 15 минути. Охлаждането увеличава устойчивата скорбяла, което намалява абсорбцията в тънките черва и осигурява хранителни вещества за пробиотиците в дебелото черво.
  • Следвайте оптимален ред на хранене: Яжте в тази последователност: месо, зеленчуци, гъби, ориз и плодове. За вегетарианците, заменете месото с бобови култури. Започването с богати на протеини храни като месо или боб стартира храносмилането и абсорбцията, позволявайки на тялото да обработва по-добре охладения ориз, отбелязва Хунг.
  • Поддържайте постоянни порции храна: Включвайте постоянна порция ориз с всяко хранене. Хунг препоръчва консумацията на около 450 грама ориз дневно (приблизително 2.5 купички), базирайки се на препоръката на Американския съвет по храни и хранене, че възрастните трябва да консумират 130 грама въглехидрати дневно.

Проучване показва, че дългосрочната ефективност, безопасност и здравословни ползи от кето диетата в момента нямат достатъчно подкрепящи данни. От друга страна, не-кето диета с дневен прием на 100 до 150 грама въглехидрати, когато е добре управлявана, може да се окаже по-практична, според Хунг.

Забележителна история на успех

Хунг е споделил стотици клинични истории на успех относно ремисия на диабет на своята Facebook страница. Един забележителен случай включва известен американски хирург, живеещ в Тайван.

Хирургът развил навик да се отдава на големи хранения след извършване на операции, продължаващи над 10 часа. В резултат на това, неговите нива на HbA1c се покачили до тревожните 18%, правейки го неспособен да работи. Ниво на HbA1c над 6.5% се класифицира като диабет.

Без да приема никакви медикаменти, хирургът възприел балансирания хранителен подход с ориз, въведен от Хунг. В рамките на седмица, неговите нива на HbA1c паднали до около 5.8%, а кръвната му захар паднала под 160 mg/dl. Сега, година и половина по-късно, той продължава да управлява ефективно кръвната си захар, просто като яде три редовни хранения на ден.

Успехът на хирурга в управлението на кръвната захар се дължал на пълното му доверие в лекаря и педантичната подготовка на храненията, каза Хунг. Освен това, тъй като нивата на кръвната му захар били повишени само за кратък период, рискът за него от развитие на усложнения, свързани с диабета в бъдеще, е значително по-нисък.

ВИЖТЕ СЪЩО
(Илюстрация от The Epoch Times)
Можете да отслабнете непреднамерено, без ограничения в диетата
meditation for food addiction featured image
Когато храната завладява мозъка ви, има начини да си го върнете
Ползата от ферментиралите храни
first aid
Уменията за оказване на първа помощ спасяват живот
id5672963 food additive featured image
Широкоразпространени добавки в храните се оказват по-вредни от очакваното
Не само холестеролът: 4 здравни мита, които продължават да съществуват въпреки доказателствата, казва професор от Джонс Хопкинс
Не е само холестеролът – 4 здравни мита, които съществуват въпреки доказателствата
Споделете тази статия
Tags: Рецепта

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Президентът Доналд Тръмп, придружен от републикански законодатели, подписа "Големия красив закон" по време на семеен пикник по случай Деня на независимостта, на южната морава на Белия дом на 4 юли 2025 г. Самюъл Коръм/Getty Images

Доналд Тръмп подписа „Големия красив закон“ в Деня на независимостта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
При отпускане на кредит банките ще получават автоматизирана справка от НАП

При отпускане на кредити банките ще получават автоматизирана справка от НАП

0
0

Свързани Публикации

dsc05552

Живовляк – ползи и приложение

0
0
Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното ви налягане

Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното налягане

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

0
0
„ГОРЕ/ДОЛУ“ – проектът, който ще представи България на наградите New European Bauhaus 2025

„ГОРЕ/ДОЛУ“ – проектът, който ще представи България на наградите New European Bauhaus 2025

0
0
image 2025 07 02 210458942

Макрон разговаря с Путин, нарушава европейската изолация на Русия

0
0
Пътна полиция

Край на своеволията в аварийната лента

0
0
Министър Георги Георгиев (https://justice.government.bg/)

Приети са законодателни промени за премахването на България от „сивия списък“ за пране на пари

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Следваща публикация
Сцена от балета "Лешникотрошачката" в изпълнение на руска танцова трупа.

Защо „Лешникотрошачката“ е толкова обичана в САЩ?

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria