Американският президент дава зелена светлина за нови оръжейни доставки за Украйна и санкции срещу Русия, докато преговорите с Москва за войната са в застой.
Изглежда, че американският президент Доналд Тръмп губи търпение с руското ръководство, тъй като Москва продължава да отхвърля международните призиви за прекратяване на огъня в Украйна.
Промяната в нагласата на Тръмп към Москва дойде след серия от интензивни руски атаки срещу градски центрове в Украйна през изминалата седмица и след продължителен телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, който според Тръмп не е довел до никакъв напредък.
Путин последователно отхвърли исканията на администрацията на Тръмп да работи за прекратяване на огъня в Украйна. Той заяви, че подкрепя прекратяването на войната, но само при условията на Русия.
Сега Тръмп търси начини да въоръжи Украйна с допълнителни отбранителни оръжия и одобри план за налагане на нови санкции на Москва, докато Русия не се върне добросъвестно на масата за преговори.
Ето какво трябва да знаете за промяната на отношението на Белия дом към Москва.
Разговорът с Путин – преломен момент
Засилващият се ангажимент на Тръмп да снабди Украйна с необходимите за защита оръжия дойде след разговора с Путин на 4 юли. Това беше шестият подобен разговор между двамата лидери, откакто Тръмп се завърна на поста през януари.
По време на разговора обаче не се постигна напредък към прекратяване на огъня. След това Тръмп заяви пред репортери, че е „много разочарован“ от разговора.
Нещо повече, нещо в разговора явно убеди Тръмп, че Путин изобщо не се интересува от преговори за прекратяване на огъня.
„Не мисля, че той иска да спре“, каза Тръмп за Путин.
Часове след разговора Русия започна най-голямата си въздушна атака срещу Украйна до момента, включваща комбинация от повече от 550 дронове и ракети.
Само няколко дни по-късно, на 9 юли, Русия предприе още по-мащабна атака, която порази цели в граждански центрове в Украйна. Тази атака включваше повече от 700 дронове, предоставени предимно от Иран, и повече от дузина балистични ракети.
След разговора между Тръмп и Путин американският президент проведе и телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски, който определи разговора като „много важен и продуктивен“.
От публикуваната информация за разговора става ясно, че Тръмп и Зеленски обсъдиха как най-добре да се засили противовъздушната отбрана на Украйна, за да се предотвратят по-нататъшни цивилни жертви, както и възможността за бъдещо съвместно оръжейно сътрудничество.
Тръмп определи разговора със Зеленски като „много добър“.
Тръмп е готов да изпрати повече оръжия на Украйна
Оттогава Тръмп изрази подкрепа за изпращането на допълнителни оръжия на Украйна, включително повече системи за противовъздушна отбрана „Пейтриът“, които са от решаващо значение за способността на Киев да прехваща руски ракети.
Във вторник Тръмп заяви, че Путин „не се отнася правилно с хората“ и че Украйна трябва да може да се защитава от руската агресия.
„Убиват се твърде много хора, затова изпращаме отбранителни оръжия на Украйна и аз одобрих това“, каза Тръмп.
Тези коментари отбелязаха рязка промяна спрямо неотдавнашната пауза на Пентагона при износа на някои оръжия за Украйна. Говорителят на Министерството на отбраната Шон Парнел заяви, че паузата е била необходима, за да се гарантира, че всички оръжейни доставки са в съответствие с платформата на Тръмп „Америка на първо място“.
Тази пауза спря планираната доставка на няколко ключови оръжейни системи за Украйна, включително управляеми ракетни системи, противотанкови ракети и гаубични снаряди.
Оттогава Пентагонът започна отново да доставя оръжия на Украйна. Засега не е ясно дали сред тях е и системата „Пейтриът“.
Киев многократно е молил Вашингтон да му продаде повече ракети и отбранителни системи „Пейтриът“, които смята за ключови за защитата на градовете си от засилващите се руски въздушни удари.
Очакват се нови санкции срещу Русия и нейните партньори
Тръмп също подкрепи законопроект на Сената за налагане на нови санкции на руската петролна индустрия в опит да накара Путин да се върне към преговори.
Сенаторът Линдзи Греъм (републиканец от Южна Каролина) заяви миналата седмица, че Тръмп му даде зелена светлина да продвижи новия законопроект, на който е съавтор и който ще въведе 500-процентно мито върху стоки, внасяни от страни, които продължават да купуват руски петрол.
Ако бъде приет, законопроектът може да има широкообхватни последици за ключовите икономически партньори на Русия, включително Китай и Индия.
Лидерът на мнозинството Джон Тюн (републиканец от Южна Дакота) заяви, че законопроектът има силна двупартийна подкрепа и ще „засили позицията на президента Тръмп на масата за преговори и ще помогне за прекратяване на кръвопролитията в Украйна“.
„Републиканците в Сената са решени да работят с Камарата на представителите и Белия дом, за да прокарат този закон през Конгреса и да го изпратят на бюрото на президента“, каза Тюн.
Тръмп отдавна заплашва да наложи допълнителни санкции на руската петролна индустрия, но досега се въздържаше. Подкрепата му за новия законопроект сигнализира за фундаментална промяна в стратегията по отношение на Русия.
Тя идва и в момент, когато администрацията се справя с нарастващите връзки на Русия с други враждебни държави, включително Китай, Иран и Северна Корея.
Севернокорейските държавни медии обявиха в сряда, че руският външен министър Сергей Лавров ще пътува до комунистическата държава на тридневно посещение, за да засили още повече връзките между Москва и Пхенян.
Северна Корея изпрати хиляди бойци и огромни количества боеприпаси в Русия, за да подпомогне военните й усилия, което Пхенян смята за прокси война срещу Съединените щати и техните съюзници.
Надеждите на американската администрация за приключване на войната без по-нататъшни кръвопролития изглежда намаляват, в немалка степен поради отказите на Москва да преговаря за прекратяване на огъня.
В тази връзка вицепрезидентът Джей Ди Ванс призна през май, че Русия изисква твърде много в преговорите, включително Украйна да предаде територия, която руските сили все още не са успели да окупират.
Остава открит въпросът дали Русия изпитва по-голяма нужда от диалог сега, когато Тръмп сигнализира за готовност да подкрепи по-решително Украйна.
В разговор с репортери в сряда говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Тръмп често използва „твърд стил“, когато говори, но вероятно все още може да се преговаря с него.
„Надяваме се да продължим диалога си с Вашингтон и курса си, насочен към възстановяване на силно влошените двустранни връзки“, каза Песков.
Асошиейтед прес допринесе за този материал.