Велинград – СПА столица на България и на Балканите
Д-р Таня Беличенова: Бъдещето е на здравния туризъм; министерства, ведомства и научният сектор трябва да си подадат ръка, за да провеждаме профилактика вместо скъпоструващи лечения
Велинград е най-популярната и най-добре функционираща туристическа локация във водещия ни туристически район „Родопи“. Целогодишно са заети голяма част от всички места за настаняване в основно 4- и 5-звездните му хотели. Това осигурява туристи от висока класа, по-голямата част от които – българи, както и високи приходи. Експерти сочат, че високите цени там са оправдани заради ценните му и осъзнати природни дадености.
За да надникнем в живота на тази отлично функционираща здравно-туристическа дестинация и да си обясним на какво се дължи нейната сполука, поканихме д-р Таня Беличенова PhD, лекар с две специалности – педиатрия и физикална терапия и рехабилитация, специализирала в Париж, Лондон, Тел Авив, Дубай, Барселона, Бергамо, Милано, Малта и Турция. Тя успешно е управлявала медицински и СПА центрове на многозвездни хотели. Защитила е докторска дисертация в Софийски университет. Има 21 публикации в научни и научно-популярни списания. В момента е главен експерт по балнеология, СПА и Уелнес на дестинация Велинград и Западни Родопи. Носител е на наградите: „Balkan SPA AWARD Scopie за цялостен принос в развитието на СПА и Уелнес на Балканите; Първият СПА и Бюти „Оскар“ на България“; „Награда за иновации на BUBSPA“; „Грамота на ЕСПА за иновации и Българският принос в развитието на европейската СПА и Уелнес индустрия“; „Златна звезда за цялостен принос в развитието на СПА и Уелнес в България“. Носител е на приза „СПА мениджър на годината“ и Юбилейния знак „70 години Велинград“ за изключителни заслуги за развитието на Велинград.
Родена, израснала, родила и отгледала децата си във Велинград, отдала му професията и любовта си, самата д-р Беличенова е едно от неговите безценни богатства.
Д-р Беличенова, кое според Вас е най-скъпоценното във Велинград?
Това е течното злато на България или лечебната минерална вода.
Легендата разказва, че още от древни времена по нашите земи са живели Орфей и Евридика. Орфей свирел на флейта толкова хубаво, че дори птиците спирали да пеят, за да го слушат. А от земните недра тичала, бързайки да излезе на повърхността, лечебната минерална вода, за да донесе уникалните си качества, лекуващи и профилактиращи една голяма част от заболяванията на хората.
Курорт от какъв тип е Велинград?
Велинград е балнео-климатичен курорт. В него са открити не по-малко от 78 естествени термални минерални източници и 6 хидрогеоложки находища. Климатът му е определен като преходно- континентален със средиземноморско влияние. Самата Чепинска котловина, в която се намира градът, е разположена на 750 – 800 м надморска височина. Тя е типична вътрешна, преходно-среднопланинска затворена котловина с двупосочен въздухопоток и характерна роза на ветровете.
Кое е уникалното предимство на района пред други, притежаващи термални минерални извори?
Високата концентрация на леки отрицателни аеройони – от 500 до 110 куб. см в западната и югозападната част на котловината. Тази благоприятна даденост се допълва и от сезонното присъствие на фитонциди и други биологично активни съставки на въздуха, като последица от физиологичния цикъл на иглолистната растителност в зоната и пълното отсъствие на битови и индустриални замърсители.
Освен “живата”, лечебна минерална вода, чистият въздух и красивите околности, уморените от забързаното ежедневие търсят приятни емоционални преживявания. Често по теренните пътеки семейства с деца берат минзухарчета, билки… Посещават се крепости, параклиси, исторически места, музеи и др. Сериозно се развиват исторически, събитиен, гурме, и други видове туризъм. Търси се оригиналното, автентичното.
Какви ползи носят природните саногенезни фактори във Велинград?
На първо място, подобряване дейността на имунната система. Увеличава се процентът на циркулиращите антитела и се наблюдава активна индукция на клетъчния имуноотговор. Подобрява се микроциркулацията на всички нива, утилизацията на кислород в тъкани и органи, облекчават се симптомите на задух и кашлица при преболедували и най-вече се извършва профилактика, предотвратяваща хронични заболявания. Възстановява се алкално-киселинният баланс на организма и се ускоряват процесите на детоксикация на тъканно и на клетъчно ниво. Понижава се нивото на стреса, облекчават се безсънието, тревожността, бърнаут синдромът, характерен за жителите на големите градове. Повишава се отчетливо физическият работен капацитет на целия организъм.
Covid пандемията отмина, но усложненията след боледуването от Covid, засягащи сърцето, кръвното налягане, ставния апарат и др., не са. Нашият чист въздух повлиява добре астма, бронхит, ринофарингит, всички усложнения, засягащи горните и долните дихателни пътища.
След колко дълъг престой във Велинград се отчитат тези ползи?
Един уикенд не е достатъчен. Програмите на НОИ за работещи хора се провеждат в БХ „Камена“, „Специализирана болница за рехабилитация – ВИТА“ под управлението на Министерство на отбраната, СБР на НК ЕАД и БХ „Велинград“. Те са 10-дневни и включват 10 пъти по 4 броя процедури, начален и заключителен преглед. Програмите по клинични пътеки са седемдневни и се провеждат в болници за долекуване: „Специализирана болница за рехабилитация – ВИТА“, СБР на НК ЕАД (бивши „Трудещи се селяни“, СБПФЗ „Света Петка българска“ ЕООД. 10-дневните са за предпочитане. Спазваният по време на програмите режим – сутрешна гимнастика, разходка, плуване в басейн, подводна гимнастика, тангентор, перлена вана или вана със соли, с мурсалски чай – възпитава човека. Когато той се прибере у дома и се почувства прероден и съживен, установи прили на енергия, подобряване на състоянието си и увеличаване на работния капацитет на целия си организъм, си казва: „Ще продължа. Всеки ден ще отделям време за това, за това…“. Такова възпитание е здравословен влог. Най-добрата инвестиция е в нашето здраве.
Колко хотела функционират на територията на Велинград?
9 петзвездни, 14 четири звездни хотела и до 127 три- и двузвездни къщи за отдих. Разполагаме с разкошна и наистина уникална материална база, която предоставя отлични условия за профилактика, лечение и рехабилитация.
Колко медицински центъра има на територията на Велинград?
Разкрити са 9 медицински центъра, част от които са в четири- и петзвездни хотели, други – в хотели от по-ниска категория, а има и няколко самостоятелни. Оборудвани са с модерна апаратура за физикална терапия и условия за профилактика, лечение и рехабилитация. Трите болници за долекуване и Балнеолечебен център „Камена“, които вече споменах, могат да приемат пациенти по клинични пътеки за 236 заболявания на периферната нервна система, опорно-двигателния апарат и на двигателната система. НОИ (Национален осигурителен институт) финансира сериозно хората в трудоспособна възраст.
В многозвездните хотели има медицински центрове с по няколко лекари с различни специалности. Те задължително преглеждат гостите, предлагат им по време на престоя си да следват 3-, 5-, 7- или 10-дневни програми, завършващи със заключителен преглед.
С добър медицински център разполагат хотел „Санте“, където работя аз, Гранд-хотел „Велинград“, „Акватоник“ и „Свети Спас“. В многозвездните „Кашмир“ и „Арте“ лекари няма. Те предлагат само СПА и уелнес, т.е. масажи и къпане в басейни. Не всички залагат на профилактиката и лечението на своите гости. Няма правило, че в многозвездните хотели трябва да има медицински центрове. Такива има и в някои 3- и 4-звездни хотели, които са закупили необходимата висококачествена модерна апаратура и прилагат ефективно споменатите програми. Почти във всеки хотел може да се ползва безплатно или срещу заплащане солна стая, която увеличава имунната защита на организма и оказва лечебен ефект върху заболявания на горните и долните дихателни пътища. След плуване в басейните с различна температура, гостите влизат в нея.
Как и от кого се стопанисва минералната вода в района?
В нашия град половината от водите се стопанисват от общината, другата половина – от Басейнова дирекция Пловдив.
По отношение на опазването и съхраняването на минералната вода сме длъжници на природата. Преди много години във Велинград са правени тръбопроводи от дърво. Наскоро, когато се наложиха разкопки за увеличаване на обемите за големите хотели, се оказа, че пластмасовите тръбопроводи са изядени, а дървените не са претърпели промяна. Предците ни са знаели как да съхраняват и как да експлоатират минералните извори.
За целите на дисертацията си направих много подробно изследване на водите във Велинград. На голямата научна конференция „България – 4 сезона“, която се проведе в Москва преди войната с Украйна, изнесох информация за тогавашния брой на изворите – 78. Няколко години по-късно броят им е 59. Самоизливът от 78 източника във Велинград беше 180 л в секунда. Самоизливът на минерална вода от сегашните 59 е 140 л в секунда.
Защо?
Когато се прави сондаж, източниците около него пресъхват. Големият обем вода се насочва към сондажа. Например ако около даден сондаж е имало 3 източника, от тях вече не излиза вода. Тя излиза от централното място, т.е. където е направен сондажът. Затова сме длъжници. Минералната вода е наше национално богатство. По същия начин стоят нещата и в Павел баня, където също има много хотели с минерална вода, лекуваща успешно неврологични заболявания; в Сапарева баня, където извират топлите гейзери; в Сандански и т.н.
Колко минерални басейна има на територията на Велинград?
Не по-малко от 85. Тук се намира първият в Европа минерален басейн. Преди създаването му през 1937 г. се е коментирало усилено какво да бъде построено – паважът или плажът на града. Тогавашният кмет Йосиф Шнитер е бил много далновиден, казвайки „Плажът ще направи паважа“.
Какви са химичният състав и лечебните свойства при външна употреба на велинградската минерална вода?
Водата на Велинград е хидрокарбонатно-сулфатно-натриева с флуор, метасилициева киселина, сероводород и между 5 и 10 нанокюри радон. При външно прилагане това съдържание много успешно профилактира и лекува заболявания на опорно-двигателния апарат като артрити, артрози; на периферната нервна система – дископатия, радикулит, плексит и т.н.; неврози и неврозоподобни състояния; гинекологични заболявания; стерилитет.
Какви са ползите й при орална употреба?
Минералните води в цяла България са различни. Както вече казах, във Велинград те са алкални, слабо минерализирани – с минерализация под 0.5 г на литър. Това са т. нар. трапезни води, които могат да да се приемат вместо чешмяната. При орална употреба йонният им състав – натрий, калий, магнезий и т.н. – директно влиза в кръвта и се включва в хомеостазата на човешкия организъм.
Питейното приложение на нашата вода лекува храносмилателната и отделителната система, жлъчни и чернодробни заболявания. Спектърът е огромен. Водата е алкална. Тази от Чепинските извори е с рН 9.36. А както знаем, алкализирането на организма води до цялостно оздравяване и до профилактика на онкологичните заболявания. Това е нещо безценно! Еликсир!
Всички ли минерални води са подходящи за пиене?
В България има и води с много висока минерализация. Те не са подходящи за пиене. Такава е водата от чешмата в Рупите, в близост до къщата на баба Ванга. На нея е упоменато, че водата съдържа много флуор и не трябва да се пие. Тези минерални води обаче са много ползотворни и лечебни, когато преминават през кожата – най-големия орган в човешкото тяло. Водата, течаща от извора „Влас“ в нашия град, е сероводородна с мирис на сяра. Тя повлиява отлично всички кожни и гинекологични заболявания. С нея къпят дори новородени, за да не се инфектира кожата им.
Преди години фронт певецът на „Юрая Хийп“, англичанинът Джон Лоутън, снима рекламен филм за Велинград. Този извор го порази с 90-те градуса на течащата от него вода. Във филма той показа как две яйца в джезве се свариха за няколко минути в нея. Той ги обели и ги изяде. Това е такава реклама!
Какви възможности за СПА и уелнес туризъм предлага районът?
Отлични. Всички хотели разполагат с кабини за масажи, в които се предлагат голямо разнообразие от процедури: масажи с грозде, с розово масло, с тухли, с керемиди, антистресови масажи. Специалните СПА церемонии на основата на Bacilus Bulgaricus от канските шатри са български принос в световната СПА култура. Много модерни са масажите с канабидиол – специално масажно олио, в което има известно количество канабис. Приложен външно, например на крак, коляно или гръб, масажът с канабидиол отнема болката. Известни са и продуктите за масаж на основата на българската люта чушка с отличен антицелулитен ефект – те стопяват и извайват силуета. Това също е наш принос в световната съкровищница на СПА индустрията. За въздействие през кожата се прилагат и продукти на основата на ориз за постигане на гладка кожа. Освен масажи се извършват и хидратиращи терапии със злато, скъпоценни камъни и други подходящи продукти, създадени и адаптирани в най-големите световно известни центрове.
Някои хотели работят само с български продукти. Например в Kings’ valley използват такива на основата на розово масло. За него пък се знае, че капнато върху мястото на пулса на човек, може да спомогне за гадаене на бъдещето му. Японците са силно привлечени от нашето розово масло. На основата на българското кисело мляко „Лидера трейдинг ЛТД“ ЕООД стъпиха на европейския пазар, в Дубай и в ОАЕ с високорезултатни продукти.
Възможно ли е базата в хотелите да бъде използвана масово за профилактика и лечение?
Уникалната модерна апаратура, закупена от собствениците на многозвездните хотели, би могла при добро желание от Министерство на здравеопазването да бъде включена по линия на НОИ или по друга линия в система, работеща в полза на здравето и профилактиката на млади и особено работещи хора на средна възраст. Така бихме спестили много средства от инвалидизиране и ранни оперативни интервенции, ендопротезиране и т.н. – все скъпо струващи клинични пътеки, които можем да избегнем чрез навременна профилактика.
Какво конкретно би могло да се направи в тази посока?
Министерството на туризма, Министерството на здравеопазването и другите ведомства трябва да разгледат предлаганите във Велинград възможности. Могат да се изготвят лечебни програми, по които нуждаещите се веднъж или два пъти в годината да провеждат лечение. В разглеждането може да се включи и НОИ. Част от неговата целева група предпочита много добри условия – ползване на басейни с минерална вода, тангентори, вани и високо-класна физикална апаратура. Ние разполагаме с всичко това, а не го експлоатираме достатъчно.
Бранд „България – здравен туризъм 4 сезона“ е неразорана целина.
Как държавата се отнася към минералните ни води според Вас?
По отношение на минералните води в България съществува неразбиране. Приемаме ги за даденост, докато всъщност те са нашата четирилистната детелина, нашето съкровище. Ресурс от най-голямо значение, ако успеем да го експлоатираме успешно.
Вече сме в ЕС, махнахме Шенген, водят се преговори с много богати здравни каси като немската, австрийската, италианската. Туристи от тези страни биха могли да провеждат у нас профилактика, лечение и рехабилитация, след което здравните им каси да реимбурсират процеса. Може и директно да сключват договори с хотелите. В Св. Константин и Елена, Албена и Поморие такива договори вече действат и са налице отлични резултати.
Отговаряме ли на критериите на чуждестранните здравни каси?
Този въпрос касае образованието. Персоналът ни трябва да владее поне два езика – немски и английски. В противен случай е невъзможна комуникацията на лекарско и изпълнителско ниво, както и при попълване на документи и поддържане на висок стандарт в обслужването. Изискванията на чуждите здравно-осигурителни каси са доста високи и аз не мисля, че на много места в България могат да бъдат удовлетворени.
Разполагаме ли с достатъчно квалифициран персонал?
Макар да разполагаме с великолепна база – уникални хотели по черноморието, във високопланинските и балнеологичните курорти, кадрите на средното ни изпълнителско ниво не са достатъчни. Голям брой рехабилитатори и кинезитерапевти работят на по 2 – 3 места, което не е разумно. Не достигат и лекарите със специалност „Физикална и рехабилитационна медицина“. Част от тях вече са в пенсионна възраст, а младите все още не са обучени. Стигна се до глад и за висококвалифицирани кадри.
Образователната система и бизнесът се преплитат – ако няма обучени кадри, в хотелите няма да има кой да работи.
Българските или чуждестранните туристи са по-добре осведомени за свойствата на минералната вода?
След започването на войните в Украйна и Близкия Изток отчитаме голям поток от израелски туристи от средна класа. Изискванията им са твърде високи. В Израел медицината е високо развита и те познават и търсят всички предлагани от нас услуги – рехабилитация, процедури с поморийска луга, раздвижване, тангентори, вани и т.н.
Напоследък българските туристи стават компетентни на по-ранна възраст. При мен идват платежоспособни, в активна трудоспособна възраст хора и млади семейства с малки деца. Оплакванията им са едни и същи – болки в гърба и в очите от дълго стоене пред компютъра, дископатия и болки в крайниците вследствие на тренировки. Българският клиент знае какво да поиска, търси високо качество, не се задоволява с посредствеността. Това ни държи винаги на високо ниво. Имаме и гости от европейски страни, но броят им не е какъвто беше този на гостите от Русия.
Ако трябва да обобщя, всеки турист изисква високо качество на първоначален преглед, лечение, заключителен преглед и висок резултат от лечението. Всеки инвестиран в нашия туризъм лев трябва да бъде максимално възвърнат.
Как виждате бъдещето на туризма в България?
Бъдещето ще принадлежи на здравния туризъм, тъй като на практика здрави хора няма. Дори при учениците вече наблюдаваме отклонения в кръвното налягане, затлъстяване, неврози и т.н., а какво да кажем за хората на трудоспособна възраст… Ние трябва да уловим момента преди да заболеят и да приложим диетичен режим, детоксикация, автогенен тренинг и други профилактики. Бъдещето е в предотвратяване на вредните влияния на замърсения въздух и неправилното хранене. Важно е да не допускаме човек в трудоспособна възраст да се разболее, а да го възстановим и да го върнем на работа.
Министерства, ведомства и образователна система трябва да си подадат ръка в издаването на нормативни документи за провеждане на профилактика вместо да хвърляме огромни суми за лечение.
Филмът на Джон Лоутън за Велинград с участието на д-р Таня Беличенова