Знаехме, че е неминуемо да се заразим с COVID, затова изготвихме план за действие
Семейството ми се зарази с COVID-19 в средата на лятото на 2021 г. Възстановихме се напълно в рамките на 2 седмици и половина и не сме имали никакви дългосрочни симптоми или това, което наричат COVID синдром.
Други хора обаче нямаха такъв късмет. Според доклад на Американската академия по физическа медицина и рехабилитация към ноември 2021 г. между 3 и 10 милиона американци са изпитали симптоми на продължителен COVID, които включват умора, болки, замъгляване на съзнанието, неврологични проблеми, проблеми с мобилността и недостиг на въздух.
Бих искала да споделя как ние победихме COVID-19, с надеждата, че нашата история ще окуражи други хора.
Разделих нашето COVID-19 преживяване на три части (преди COVID, по време на заразяването и след него), въз основа на различните стратегии, които приложихме през тези три периода на болестта. Информацията е само за образователни цели. Не диагностицирам и не лекувам COVID-19; просто споделям лечебни методи, които бяха ефикасни за моето семейство.
Преди COVID
В началото на 2020 г., когато светът беше в паника и САЩ наложиха локдауни, съпругът ми и аз анализирахме ситуацията и стигнахме до заключението, че COVID-19 ще следва модел, подобен на епидемията от испански грип от 1918 г. Потомци на оригиналния вирус има и до ден днешен. Въпреки че следвахме всички ограничителни изисквания, имахме едно наум, че без значение колко дълго сме под карантина, социално дистанцирани или носим маски, рано или късно ще се заразим с COVID-19. Ето защо, докато всички в семейството бяхме здрави и без съпътстващи заболявания, решихме да вземем предпазни мерки, като се подготвим психически, физически и емоционално. Фокусирахме се върху няколко ключови фактора.
Консумиране на богати на хранителни съставки храни: И без друго вече ежедневно консумирахме пълноценни био храни, така че просто продължихме тази практика. Също така продължихме да се въздържаме от храни, които повишават вероятността от възпаления, като рафинирана захар и млечни продукти.
Добавки, когато е необходимо: Приблизително два пъти седмично прибавяхме към нашата диета витамин С, витамини от група В, мултивитамини и минерали.
Намаляване на стреса: Добавихме повече почивка в ежедневието си, като премахнахме всички ненужни задължения или срещи от нашия график. Освен това добавихме ежедневно повече смях и игри. Като например да разказваме вицове на закуска, да играем настолни игри следобед или да играем на гоненица из двора.
Увеличаване на разнообразието от бактерии: Консумирахме допълнителна доза пробиотици под формата на ферментирали храни и сурови зеленчуци, по възможност отгледани в био условия. Увеличихме и приема на сурови пребиотици, които са храна за пробиотиците. Нашите любими пребиотици са целина, лук и хикама.
Движене на тялото: Независимо дали правехме йога, разходка или пилатес, всеки ден намирахме начин да движим телата си, за да заздравяваме ставите си и да стимулираме лимфната система, което помага за изхвърляне на токсините от тялото.
Благодарствено отношение: Тъй като ежедневно изказвахме благодарност, просто продължихме същата практика. Например преди всяко хранене всеки от нас изказва благодарност за три неща.
Вярвам, че нашият план за подготовка преди COVID-19 беше от решаващо значение за пълното ни възстановяване. Въпреки това масовите и социалните медии, както и здравните експерти често пренебрегват този изключително важен период. Нашият опит показа, че спазването на плана за подготовка преди COVID не само помогна да изградим телесна устойчивост, но също така подсили психичното ни здраве. Вместо да бъдем пасивни и да позволим на страха да вземе надмощие, ние взехме нещата в свои ръце и се фокусирахме върху положителните неща. Тогава не го осъзнавахме, но нашата нагласа „мога да го направя“ в крайна сметка се оказа най-критичният фактор в лечебната ни одисея с COVID-19.
Болни от COVID
Двете ни момчета бяха първите в нашето семейство, които развиха симптоми. Следващите бяхме аз и съпругът ми. При всички първият симптом беше силната умора, която се появи внезапно и ни повали. Освен умората всеки член на нашето семейство изпита различна комбинация от симптоми и се нуждаеше от различни лечебни средства. Затова ги описвам поотделно.
Момчетата на възраст 11 и 7
И двамата ни сина развиха минимални симптоми, по-точно умора и температура. Внимателно следяхме температурата без да я сваляме. Вместо това подсилвахме телата им в процеса на детоксикация, каквато е ролята на температурата. Грижехме се да са постоянно хидратирани и да облекчаваме симптомите със студени кърпи на челото и шията. Същевременно ги подкрепяхме емоционално чрез успокояващи думи и физическо докосване, като например да ги държим на ръце и да ги люлеем.
Температурата продължи няколко часа, след което единственият симптом беше умората. След почивка от около седмица, през която консумираха пълноценни био храни с ежедневна добавка на витамин С, и двете ни момчета се възстановиха напълно.
10-месечната дъщеричка
За щастие дъщеричката ни не разви никакви симптоми на вирусна инфекция. Прибавих към храната ѝ био ацерола на прах, за да повиша приема ѝ на витамин С, без да правя промени в ежедневния ѝ начин на живот.
Аз и съпругът ми
При нас умората беше много по-силна, отколкото при децата ни. В един момент се чувствахме много добре, а в следващия — сякаш цялата ни енергия за миг се беше изпарила от телата ни. Беше изтощително дори да държим очите си отворени. Всичко, което можехме да направим в началото, беше да лежим на пода.
Веднага започнахме да следваме „Програмата за лечение на COVID-19“, която бях подготвила в случай, че се заразим с вируса. Имаше и няколко неща, които не бяха включени в нея, но от които нашите тела ни показаха, че имат нужда:
Добавки: Всеки ден взимахме витамин С, витамин D, витамини от група В, цинк и куркума, заедно с билкови добавки, включително екстракт от черен бъз, екстракт от ехинацея пурпура, екстракт от корен на Astragalus membranaceus, екстракт от листа на Andrographis paniculata и Myrciaria dubia.
Етерични масла: Има данни, че някои етерични масла помагат при инфекции с COVID-19. Ето защо всеки ден втривах разредено етерично масло от мелалеука върху лимфните ни възли. Втривах и разредено етерично масло от мента под носа, което помага за изчистването на синусите. Използвахме и назални изплаквания със солен разтвор, в случай, че имахме запушен нос.
Храни, богати на хранителни съставки: При всяко хранене консумирахме богата на хранителни съставки био храна. Бяхме твърде уморени, за да готвим, но за щастие държахме във фризера запас от домашно приготвени био ястия, които просто размразявах.
Сол: Интересното е, че и на двамата ни се искаше сол – много сол. Това не беше част от плана. Ние по принцип солим обилно храната си, но телата ни искаха още сол. Ако днес прибавя такива големи количества сол към яденето, не мисля, че бихме могли да го ядем.
Лук: Аз обичам лук. Въпреки това беше необичайно желанието на организма ми да консумирам поне една голяма глава лук на ден — обикновено суров. Интересното е, че след като се излекувах, открих, че някои учени предлагат лука, като възможно ранно лечение на COVID-19 поради неговия противовъзпалителен, антитромботичен и антивирусен ефект.
Билков чай: Пиех различни био, билкови чайове, в зависимост от това от какво се нуждаеше тялото ми в даден момент. Най-много помогнаха корен от глухарче, корен от репей, листа от коприва и лимон.
Течности: Ежедневно изпивахме поне 2 литра пречистена, структурирана вода.
Почивка: Скоро разбрахме, че умората идва на цикли. През първите трите дни изпитвах изключителна умора, последвана от един ден подобрение. След това умората ме налегна отново.
При всеки от нас имаше три цикъла на умора. За щастие съпругът ми беше два назад от мен по отношение на циклите, така че успявахме да си разменим „бебешките задължения“. В дните, в които можех само да лежа, той се грижеше за бебето и обратно.
Стараехме се да не се преуморяваме, дори когато се чувствахме по-добре, защото не знаехме дали на следващия ден нямаше да започне нов цикъл на умора. По този начин консервирахме енергията си, като вършехме само най-необходимото: грижа за децата и притопляне на храната. Домашни задължения като чистене и косене на двора минаха на заден план.
Движение: На втория ден разбрахме, че движението тялото е нещо важно. Трябваше да намерим баланс между почивка и движение, защото тялото болеше от инфекцията, както и от неподвижността. Беше трудно да намерим този баланс, защото всеки път, когато започвахме да чувстваме приток на енергия и да се движим, тя бързо се изпаряваше. Затова, вместо „партньори в тренировка“, съпругът ми и аз станахме „партньори в движението“.
Започнахме да се насърчавахме един друг да се разхождаме из къщата, което бързо се превърна в ходене напред-назад по пътечката пред къщата. И двамата открихме, че щом преодолеем първоначалната вълна на умора и болка, които се появяваха в началото на ходенето, движението става ключов компонент за нашето възстановяване. Всеки път, когато започвахме нашата разходка в рамките на около три до пет минути, болката отшумяваше и енергията ни се повишаваше. Ето защо, въпреки че през повечето време нямахме сили и желание да се движим, внимателно добавихме движение към ежедневната лечебна програма.
Допълнителни мерки
Следвайки гореописаната лечебна програма, аз се възстанових на 90 процента за приблизително две седмици. Върнах се към ежедневието си и страдах само от периодични епизоди на понижена енергия и леко замъгляване на съзнанието. И двете са симптом на продължителен COVID. Какво обаче беше последното липсващо парче от пъзела? Какво ми помогна да постигна останалите 10 процента, за да бъда напълно излекувана, а не „продължително болна“? Това беше постенето.
Направих 24-часов пост на вода и всичко се промени. Почувствах се невероятно! Умът ми беше остър като бръснач, а енергийното ми ниво беше до небето! Вече пет месеца след този пост не съм имала симптоми или остатъчни ефекти от COVID-19. Интересното е, че някои учени наскоро започнаха да се изказват в полза на гладуването като възможен метод за превенция и лечение на COVID-19.
Съпругът ми обаче имаше нужда от допълнителни неща освен първоначалната ми програма. Както се очакваше, той беше най-засегнат от COVID-19, вероятно защото има генетична предразположеност към респираторни инфекции. Разви дълбока кашлица, както и течност в белите дробове. За около два дни кашлицата беше толкова дълбока, че почти повръщаше. Тъй като инфекциите с COVID-19 могат бързо да се превърнат в сериозни състояния, внимателно следях кашлицата и бях решила, че ако не се подобри в рамките на 24 часа, ще го накарам да отиде в болница. За да се справим с кашлицата, добавихме две ключови стъпки към неговата лечебна програма:
Природни лекарства: Мъжът ми правеше три пъти на ден инхалация с натурални лечебни средства. Нарязвах червен лук в тенджера с филтрирана вода и я оставях да заври. След това добавях две капки етерично масло от мелалеука. Съпругът ми си покриваше главата с хавлия и се навеждаше над тенджерата, за да вдишва дълбоко парата в продължение на три до пет минути.
Чесън: Всяка вечер и два до три пъти на ден налагах ходилата му с чесън. Научно е доказано, че специфични вещества в чесъна помагат за борба с COVID-19, като предотвратяват навлизането на вируса в клетките и активират антиоксидантни канали, които помагат на тялото да се бори с инфекцията.
Според American Chemical Society едно от основните лечебни вещества в чесъна може да навлезе в кръвния поток през кожата и да достигне до различни части на тялото, включително устата, белите дробове и носа. Затова нарязвах скилидки чесън наполовина, натривах ги със зехтин и ги залепвах с тиксо на ходилата на мъжа ми. Това може да звучи странно, но в крайна сметка се оказа най-ефективното лечение за неговата упорита, дълбока кашлица.
През деня той никога не лежеше. Когато имаше нужда да си почине, го подпирахме с възглавници. Освен това продължаваше да движи тялото си, дори когато кашлицата беше сериозна.
За щастие, след като добавихме тези допълнителни стъпки, кашлицата му стана продуктивна, белите му дробове се изчистиха и състоянието му бързо се подобри. Мъжът ми, също като мен, се възстанови за около две седмици и половина и не е имал дългосрочни симптоми.
След COVID
Докато си припомням лечебното ни пътуване с COVID-19, все повече се убеждавам, че макар нашата програма да беше ефективна, липсваше една критична част от лечебния пъзел: нагласата.
На третия ден от заболяването с мъжа ми осъзнахме, че несъзнателно таим страх от COVID-19. Кадри от Китай и различни обезпокоителни истории в новините ни бяха уплашили. Ами ако и ние бяхме сред хората, които изглеждат „здрави“, но въпреки това си отиват? Ами ако минеха месеци и все още бяхме болни? От време на време започвахме мислено да се спускаме надолу към бездната на тревогата.
Въпреки това бяхме наясно, че страхът можеше да ни държи болни. Ето защо сключихме пакт. Решихме да променим нагласата си от страх към благодарност. Казахме на съзнанието и на телата си, че инфекцията не е по-сериозна от обикновена настинка и че сме напълно подготвени да я победим. Казахме си, че ще се излекуваме напълно. С тази промяна в нагласата страхът изчезна, като отвори място за благодарност.
Започнахме да благодарим, че се бяхме заразили с COVID-19. Всеки ден семейството ми изразяваше благодарност за това, че сме болни и благодарност за способността на телата ни да се излекуват напълно. Това може да звучи странно, но докато не се разболеем, не осъзнавахме колко силно сме в плен на страха от „ами ако“. Най-после бяхме в състояние да се освободим от този страх и да изпитаме психическата свобода, която познавахме преди пандемията. Вече не трябваше да се притесняваме дали и кога ще се заразим с COVID-19 или дали ще станем статистика. Вирусът беше в нас и щяхме да го победим.
В момента на победата над страха от телата ни падна тежест. Имах чувството, че за първи път от близо година и половина най-накрая можех да си поема дълбоко въздух. Всички щяхме да се оправим; бяхме в безопасност. Приблизително две седмици по-късно тази вяра стана нашата реалност.
Пет месеца по-късно вече изобщо не се тревожим за COVID-19. Той е в миналото. Надвихме COVID и никога не погледнахме назад!
За автора: Сина Макълоу, е доктор по философия и автор на „Да подивеем: Как да обърнем хроничните и автоимунни заболявания“, „Дръжте ръцете си далеч от храната ми!: Как правителството и индустрията тровят храната ни и лесни начини за отбрана“ и “„Отвъд етикетите: Хапка по хапка доктор и фермер преодоляват неясноти относно храната”. Тя има докторска степен по хранене и диетология от Калифорнийския университет в Дейвис. Макълоу е експерт билкар, сертифициран специалист към Gluten Free Society и сама обучава трите си деца в домашни условия.