За по-малко от три дни бяха събрани необходимите средства за правна защита на електронното издание Mediapool. Това обяви вчера Асоциацията на европейските журналисти – България, която започна кампания за набиране на средства, за да може Mediapool да покрие разноските по съдебния процес за 1 млн. лв., по заведения срещу тях иск от застрахователна компания „Лев инс”.
„Точната сума, постъпила по сметките на АЕЖ е 34 894,61 лв.“ – споделиха развълнувано от медията, като даренията събрани и от други кампании за същата кауза ще бъдат преведени на медията заедно с
отчет от кампанията.
Свободата на словото в България е под постоянна заплаха
Срещу онлайн медията Mediapool е подаден съдебен иск в размер на 1 млн. лева от „Лев инс”, заради публикувана от медията статия през септември миналата година.
Застрахователна компания „Лев инс” АД е завела иск в Софийски градски съд срещу „Медияпул“ ООД с мотива, че се е почувствала засегната от информационен материал от 27 септември 2022 г., който практически е основан само на факти и цитира стенограма от заседание на Министерския съвет с изказване на министъра на финансите Росица Велкова. Това съобщи Mediapool миналата седмица.
Всичко в публикацията е основано на информация от достъпна в интернет стенограма от заседание на Министерски съвет, на което се обсъжда въпроса със системата „Зелената карта” и всички последствия,
ако проблемът не бъде решен.
„Дълбоко смущаващо е, че отиваме на съд заради цитат на министър, и то отразен в стенограма от заседание на Министерския съвет. Доколкото описаният в статията казус е отразяван години наред от Mediapool и журналистическият текст представя напълно коректно цялата фактология, може да се заключи, че единствената цел на завеждането на делото е сплашване на медията, но и на цялата журналистическа общност и на всеки независим глас, който си позволи да говори за проблема със системата „Зелена карта“, коментира главният редактор на Mediapool Стояна Георгиева.
Това дело е от така наречените SLAPP дела „шамари“, за които Епок Таймс вече сме писали, но също така е безпрецедентно в най-новата история на българската журналистика от гледна точка на размера на иска. И по-рано е имало иск за същата сума от 1 млн. лева срещу сайта „Биволъ“, предявен от “Еврохолд” АД, собственост на застрахователя “Евроинс“. Но там случаят е за частичен иск, който не е предявен изцяло, какъвто е случаят с Mediapool. Важно е да отбележим, че компанията „Лев инс” се свързва с името на Алексей Петров по прякор „Трактора” – митичен бизнесмен от началото на демокрацията.
Каквo казва „Лев инс”
На 8 март привечер „Лев инс” разпространи позицията си до част от медиите, като заяви:
ЗК „Лев инс“ АД вярва в демократичните норми, заложени в Конституцията на Република България, и винаги е защитавала свободата на словото, обективната и етична журналистика. По отношение на размера на иска, той напълно кореспондира с възможната щета, която некоректните внушения биха могли да нанесат на застрахователния сектор в България, финансовата система и в частност – на компанията.
Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) коментират иска на „Лев инс” като „позорно дeло шамар” и призовават компанията да го оттегли.
Според всички журналисти и хора от бранша става ясна, че това е дело за оказване на натиск и предупреждение към други, които биха дръзнали да се занимават с теми, свързани с компанията. С други думи – явно сплашване.
В кампанията за събиране на средства АЕЖ посочват:
Една голяма компания или един олигарх може да си позволи да води такива дела, без да отделя голяма част от ресурсите си. За един журналист или за малка редакция обаче подобно дело може да се окаже сериозна тежест, да им попречи да вършат обичайната си работа или направо да я ликвидира.
Характерното за тези дела е, че те не целят защитата на легитимен интерес. Целта не е ищецът да защити доброто си име или да бъде компенсиран за нанесена му щета от неправомерни действия, а да се накара медия, журналист или активист да замълчи.
Подобни процеси имат смразяващ ефект върху цялата обществена среда. Те блокират възможността за публичен дебат по която и да е значима тема, ако тя е неудобна за лица и фирми с много власт, пари
и влияние.
Застрашителна тенденция
В предаването на Люба Кулезич „Честно казано“ от 15 март т.г. адвокат Александър Кашъмов, който е ръководител на правния екип на НПО „Програма Достъп до информация”, сподели за обезпокояваща тенденция, при която се наблюдава ескалация на размера на обществените вреди. Ако преди съдилищата са присъждали обезщетения в размер от 2000 до 5000 лв., сега тези суми са значително по-големи – в размер на 50 000 – 60 000 лв.
Според адвокат Кашъмов съществува и надежда, че би могъл да се сложи ред на тези дела, като се направят законови промени. Той сподели, че наскоро министърът на правосъдието Крум Зарков е свикал неформална среща на различни представители на неправителствени организации, медии и институции. Срещата е имала за цел да бъде даден старт в обозримото бъдеще на работа по конкретни правни текстове, които да помогнат за спирането на тези дела „шамари”.
Вълна на съпричастност
Пак в предаването „Честно казано“ госпожа Георгиева – главен редактор на Mediapool изказа своите благодарности. Тя сподели, че откакто АЕЖ е стартирала кампанията за събиране на средства за разходите по делото срещу Mediapool, с нея са се свързали много журналисти, медии, неправителствени организации, както и представители на бизнеса –предприемачи, готови да помогнат. Според госпожа Георгиева, ако гилдията не постави граници на търпимост спрямо този произвол – той ще продължи.
След успешно реализираната кампания по иска срещу Mediapool, от медията вчера съобщиха: „Всички постъпили от тук нататък дарения ще бъдат използвани за защита на други медии и журналисти“.