Камарата на представителите приема с огромно мнозинство първия в САЩ законопроект за налагане на наказания за насилственото отнемане на органи от ККП
На 27 март Камарата на представителите (долната камара на Конгреса на САЩ) прие с огромно мнозинство законопроект за санкциониране на комунистически Китай за насилственото отнемане на органи от затворници на съвестта, което е първата несимволична законодателна мярка в САЩ за противодействие на това зверство.
Законопроектът H.R.1154, наречен Закон за спиране на насилственото отнемане на органи от 2023 г. (H.R.1154 – Stop Forced Organ Harvesting Act of 2023), беше приет с 413 гласа „за“ и 2 гласа „против“. Той има за цел да налага наказание на всеки, който е замесен в ужасяващия акт на насилственото отнемане на органи, и да изисква годишни правителствени доклади за подобни жестоки действия, извършвани във всяка чужда държава.
Републиканецът Крис Смит (Ню Джърси), основен вносител на законопроекта, обърна внимание на предвидените в него наказания за лицата, за които се установи, че участват в насилствено отнемане на органи: гражданска санкция в размер до 250 000 щатски долара и наказателна санкция в размер до 1 милион щатски долара и 20 години затвор.
„Той има истински зъби. Не се шегуваме“, казва Смит пред The Epoch Times преди гласуването в пленарна зала. „Това е зверство, това е престъпление срещу човечеството и е военно престъпление, защото това е война срещу невинни хора в Китай и [китайският лидер] Си Дзинпин е пряко отговорен, но тези, които доброволно участват в това, ще бъдат подведени под отговорност.“
От трибуната на Камарата на представителите демократката Сюзън Уайлд (Пенсилвания) изтъкна изискването за годишно докладване, заложено в законопроекта, което според нея ще гарантира, че Съединените щати ще могат да „направят информирана оценка по отношение на мащаба и разпространението на този проблем“.
„Предвид продължаващия геноцид не можем да вярваме на думите на Пекин за това какво прави и какво не прави“, каза тя. „Трябва да проведем разследване и да проверим.“
„Никога не трябва да отвръщаме поглед от несправедливостта и репресиите, където и да се случват те.“
Ужасяващи спомени
Новината за приемането на законопроекта беше окуражаваща за много оцелели от преследването заради вярата им от страна на режима в Китай, които са избягали в Америка, за да намерят убежище, както в случая с Хан Ю, последовател на преследваната религиозна група Фалун Гонг, която е смятана за основната група жертви на незаконната търговия с органи на китайския комунистически режим.
Духовната практика Фалун Гонг (известна още като Фалун Дафа) включва морални учения, основани на принципите истинност, доброта и търпение, както и пет медитативни упражнения. Тя се радва на значителна популярност в Китай през 90-те години на ХХ век заради своите здравословни и морални ползи, като в крайна сметка привлича около 70-100 млн. последователи до края на десетилетието.
Възприемайки тази популярност като заплаха за своя контрол, Китайската комунистическа партия (ККП) започва кампания за унищожаването на Фалун Гонг през 1999 г., в резултат на което милиони последователи са задържани, а неизвестен брой хора са починали от робски труд, изтезания и други злоупотреби през последните 23 години.
През 2019 г. независим, международен трибунал в Лондон (Трибунал за Китай) заключи след едногодишно разследване, че в Китай от години се извършва насилствено отнемане на органи „в значителен мащаб“, като задържаните практикуващи Фалун Гонг са основният източник на органи. Окончателното му решение, публикувано през март следващата година, което включваше 300 страници със свидетелски показания и становища, установи, че „няма доказателства практиката {на насилствено отнемане на органи} да е била прекратена“.
Родена в китайската столица Пекин, Хан е на 19 години, когато губи баща си заради преследването на Фалун Гонг през 2004 г., две години преди първите съобщения за тайната индустрия на режима за търговия с органи. Минава повече от още едно десетилетие, преди проблемът да получи по-широко признание.
Последният спомен за вида на баща ѝ Хан Джунцин – който умира малко повече от два месеца след ареста му заради това, че практикува Фалун Гонг – продължава да я преследва и днес.
Хан Ю разказва своите спомени отпреди близо две десетилетия.
Изключително слабо, с лице цялото в синини в зелено и лилаво, тялото на баща ѝ лежи студено в зала на съдебномедицински център, заобиколено от десетки униформени служители.
Под лявото око на мъжа липсва тъкан. Дълъг разрез от нож, зашит с черен конец, се простира надолу от гърлото му. Полицаите изблъскват дъщерята, когато тя се опитва да разкопчае ризата на баща си, за да види къде свършват шевовете.
По-късно лелята и чичото на Хан Ю разкъсват ризата на Хан Джунцин, преди полицията да успее да ги спре. Те установяват, че разрезът стига чак до корема му. Вътре нямало никакви органи, а само лед.
„Невиждано досега престъпление“
Хан дълго време се бори да приеме загубата на баща си. Често го сънува и се събужда със сълзи. Това разказва тя пред The Epoch Times.
През 2006 г. за първи път множество лица с информация по темата идват в редакцията на The Epoch Times в Ню Йорк, за да хвърлят светлина върху тъмната схема. През 2007 г., докато сърфира в социалните мрежи, тя попада на статия, описваща принудителното отнемане на органи, а случилото се с баща ѝ съвпада със зловещата картина.
Историята на Дзян Ли, дъщеря на жертва на преследването на Фалун Гонг с лишаване от свобода в трудовия лагер Сишанпин в Югозападен Китай, звучи по подобен начин.
Нейният баща Дзян Сицин, пенсиониран служител в местно данъчно бюро в мегаполиса Чунцин, е арестуван след обиск на дома му през май 2008 г. – три месеца преди Пекин да бъде домакин на първите си Олимпийски игри . Той получава едногодишна присъда в трудов лагер, без да е имало съдебно дело за това.
Той умира в края на януари следващата година, по-малко от 24 часа след посещение на семейството му в трудовия лагер, при което Дзян Сицин изглежда здрав.
След седем часа в хладилната камера лицето и гърдите на починалия мъж са били топли, но когато Дзян Ли и други членове на семейството му се опитали да получат отговор на въпроса за причината за това необичайно обстоятелство, полицията ги изгонила от моргата. Дни по-късно полицията кремирала тялото и заплашвала и тормозела семейството, когато членовете му се опитвали да стигнат до същината на въпроса, като в един момент служител от полицията казал на Дзян Ли да „посочи каквато и да е парична сума“, за да се разреши случая. Служител на прокуратурата в град Чунцин, Джоу Байлин, им казал, че всички органи на Дзян Сицин са били „отстранени и превърнати в медицински спесимени“.
Държавните служители никога не са потърсили одобрението на семейство Дзян за кремацията му, нито пък са предоставили някакво обяснение.
„Отнемането на органи от живи хора е престъпление, невиждано досега на тази планета, и то все още се случва“, споделя пред The Epoch Times Дзян Ли, която сега живее в Ню Йорк. Надеждата ѝ е правителството на САЩ да помогне за „незабавното спиране на това престъпление срещу човечеството, да се потърси отговорност от Китайската комунистическа партия и всички извършители и да се прочисти управляваната от държавата машина, която все още извършва това престъпление“.
„Голяма крачка напред“
Торстен Трей, изпълнителен директор на групата за защита на медицинската етика „Лекари срещу насилственото отнемане на органи“, приветства законопроекта като „голяма крачка напред“, която помага за „повишаване на осведомеността от критично значение“ относно насилственото отнемане на органи, но смята, че са необходими повече мерки за ограничаване на медицинския туризъм в Китай.
„Законопроектът се възползва от предимствата на нашата правна система и прилага съществуващите механизми за налагане на финансови санкции или забрана на онези, които са участвали в тези престъпления срещу човечеството“, каза той в имейл до The Epoch Times.
Това, което липсва, според него, е изискването всички, които влизат в Съединените щати – било то законни и незаконни имигранти, или американски граждани – да отговарят дали са „внесли новоприсаден орган от страни, за които е известно, че се снабдяват с органи чрез насилственото им отнемане“, както и сумата, платена за органите.
„Отнемането на органи е престъпление“, заявява Торстен Трей. Макар че пациентите имат право на неприкосновеност на личните данни, това право „трябва да отпадне при престъпленията, свързани с насилственото отнемане на органи: ако в Китай практикуващи Фалун Гонг или други затворници на съвестта са били убити заради органите си, не трябва да прикриваме тези престъпления под чадъра на личната информация в здравеопазването“.
Смит, конгресмен от Ню Джърси, заяви, че законопроектът би могъл да обхване всеки, който участва в насилствено отнемане на органи, включително пациентите, които получават органите.
„Ако има умишлено знание, че се отнема орган от практикуващ Фалун Гонг или някой друг, тогава те биха могли да бъдат подведени под наказателна и гражданска отговорност“, каза той.
„Откъде знаете, че на определена дата ще имате осигурен за трансплантация черен дроб? Това е така, защото те убиват човека, за да го получат. Те ги убиват“, добави той, като се позова на случаи, в които китайски болници са обещавали да доставят жизненоважни органи на определена дата – нещо, което е невъзможно в системите за доброволно донорство на органи.
Смит подчерта, че за американците, които отиват в Китай за трансплантация на органи, съществува и морално задължение да разберат повече за източника на органите, които се използват за процедурата.
По света Израел, Тайван, Италия и Испания вече са забранили туризма за трансплантация на органи.
Европейският парламент, Конгресът на САЩ и различни местни органи също публично осъдиха насилственото отнемане на органи от китайския комунистически режим, но все още не са приели законодателни мерки.
Но ако законопроектът Закон за спиране на насилственото отнемане на органи се превърне в закон, това ще бъде една стъпка към тази промяна, смята Леви Брауд, изпълнителен директор на Информационен Център Фалун Дафа.
„С този законопроект нашият Конгрес се присъединява към законодателите от няколко други държави, които приеха закони, целящи да спрат ужасяващата практика на убийство на невинни хора заради органите им, и да накажат онези, които продължават да го правят“, каза Брауд в изявление за The Epoch Times.
„Въпреки целия икономически и политически натиск, оказван от ККП през годините, чрез този акт правителството на САЩ официално, на световната сцена, осъжда ККП за това, че убива хора за органи“, казва той.