Getting your Trinity Audio player ready...
|
На 27 юли генералният секретар на ООН Антониу Гутериш отправи сериозно послание относно изменението на климата, като призова страните за „незабавни радикални действия“ за справяне с рекордните юлски температури. Според него фазата на глобално затопляне е преминала във фаза на „глобално кипене“ и няма никакво време за колебания.
Коментарите от 27 юли дойдоха, след като програмата „Коперник“ на Европейския съюз за наблюдение на Земята заяви, че първите три седмици на юли са „най-топлият триседмичен период в историята“.
Световната метеорологична асоциация, агенция към ООН, също обърна внимание на данните от Copernicus ERA5.
Коперник също прогнозира, че този юли ще разбие предишната марка за най-горещия юли от началото на модерното водене на записи, което беше поставено през 2019 г.
Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA) съобщава, че морските горещи вълни се наблюдават в голяма част от световния океан, а новият доклад на Коперник приписва голяма част от необичайно горещото време през юли на повишените температури на морската повърхност.
„За учените това е недвусмислено. Хората са виновни“, каза г-н Гутериш пред репортери в четвъртък.
Гутериш определи силните горещини в Северното полукълбо като „жестоко лято“ и подчерта, че те са бедствие за цялата планета. Той прогнозира, че юли 2023 г. вероятно ще счупи многобройни температурни рекорди, подчертавайки спешността на климатичната криза. „За цялата планета това е бедствие“, заяви Гутериш и добави, че „ако не настъпи мини ледников период през следващите дни, юли 2023 г. ще счупи всички температурни рекорди“.
Ръководителят на ООН отново предупреди, че изменението на климата не е далечна заплаха, а ужасяваща реалност, пред която човечеството е изправено в момента. Той подчерта, че епохата на глобалното затопляне е приключила и светът вече е навлязъл в нова фаза, в която последиците от изменението на климата са тежки и непосредствени.
„Изменението на климата е тук. То е ужасяващо. И това е само началото. Ерата на глобалното затопляне приключи, настъпи ерата на глобалното кипене“, заяви той.
Гутериш отбеляза, че екстремните последици от изменението на климата са в съответствие с „прогнозите и многократните предупреждения“ на учените, а „единствената изненада е скоростта на промяната“. Той отново призова сектора на изкопаемите горива, като разкритикува размера на печалбите и бездействието въпреки тежката ситуация.
„Въздухът е невъзможен за дишане. Жегата е непоносима. А нивото на печалбите от изкопаеми горива и бездействието в областта на климата са неприемливи“, заяви бившият португалски премиер.
Приканвайки лидерите да предприемат решителни действия, Гутериш призова да се сложи край на колебанията, оправданията и изчакването другите да направят първата крачка. Той поиска бърз и широкообхватен отговор на кризата.
В очакване на срещата на високо равнище за амбициите в областта на климата, насрочена за септември, Гутериш поиска от развитите страни да се ангажират с постигането на въглеродна неутралност възможно най-близо до 2040 г., а нововъзникващите икономики да се стремят към същата цел възможно най-близо до 2050 г.
Въпреки че много учени вярват, че човешката дейност е причина за глобалното затопляне, не всички учени са съгласни относно съществуването и сериозността на предизвиканото от човека изменение на климата, да не говорим за подходящия курс на действие за политиците.
В изявление от 2022 г., подписано от повече от 1100 учени и професионалисти, се заявява , че „няма климатична извънредна ситуация“.
СВЪРЗАНИ СТАТИИ