Getting your Trinity Audio player ready...
|
Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) беше обвинена, че дава зелена светлина на нови ваксини срещу COVID-19 с ограничени данни от клинични тестове
Американският лекар д-р Малоун обвини Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA), че е пренебрегнала собствените си правила и разпоредби като е препоръчала последната партида бустерни ваксини срещу COVID-19 на база ограничени данни за тяхната ефикасност и безопасност.
Д-р Малоун направи тези забележки в интервю за американската телевизионна програма „Crossroads“ на EpochTV на 11 септември, в деня, в който Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ разреши новите ваксини в опит да противодейства на намаляващата ефективност на наличните в момента ваксини.
„Трудно е да се заключи нещо друго, освен че FDA вече не се чувства обвързана със собствените си правила и разпоредби – каза д-р Малоун. – По-точно – става дума за измама.“
Д-р Малоун заяви, че липсата на данни от клинични тестове върху хора, които да доказват ефективността и безопасността на актуализираните ваксини, би трябвало да попречи на одобрението им от FDA.
Той заяви, че по същество FDA е разрешила новите ваксини въз основа на предпоставката, че „неутрализиращите антитела, открити при мишки, и тяхната кръстосана реактивност са корелативна защита“, което според него „е лъжа, тъй като няма установени корелативни фактори за защита при SARS-CoV-2“.
Служителите на FDA не са отговорили до момента на молбата на The Epoch Times за коментар.
Агенцията разреши най-новите мРНК ваксини на Moderna и Pfizer на 11 септември, без да анализира данните от каквито и да било тестове върху хора.
В изявление, в което обявява одобрението си, FDA посочва, че решението е подкрепено от оценката на „производствени данни“ в т.ч. от проучвания и административни документи от производителите на ваксини и „неклиничните данни за имунния отговор на актуализираните формули, включително компонента XBB.1.5“.
Ползите и рисковете на по-ранните версии на ваксините са „добре познати“, твърди FDA и добавя, че сходният производствен процес на актуализираните ваксини „предполага, че ваксините са подходящи за защита срещу циркулиращите в момента варианти на COVID-19“.
На 12 септември Центърът за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (Center for Disease Control and Prevention – CDC), който е американският национален институт за обществено здравеопазване, отправи собствена препоръка, като призова почти всички американци да си поставят новите ваксини. Ваксините са достъпни за деца на 6-месечна възраст.
Новите ваксини са насочени към XBB.1.5, подтип на варианта Омикрон на вируса SARS-CoV-2, който причинява заболяването COVID-19. Според CDC обаче, подвариантът XBB.1.5. вече до голяма степен е изместен от по-нови щамове на бързо развиващия се вирус, включително EG.5.
Въпреки че документите на FDA показват, че агенцията не е включила никакви данни от проучвания в прегледа на новите ваксини, CDC е разгледала данните от проучване на Moderna, преди да издаде своята препоръка. Тестовете са обхванали само 50 души, които са получили новата ваксина, и са установили, че ваксината е предизвикала нива на неутрализиращи антитела, които според властите биха предпазили от COVID-19. Един от 50-те души е получил нежелана реакция, свързана с ваксината.
„Много червени лампички“
„По същество няма никакви данни“, заяви главният хирург на Флорида д-р Джоузеф Ладапо на неотдавнашна пресконференция, като изказа мнение, че за хората може би е по-добре да пропуснат новите дози на ваксините.
„Не само това, но има и много червени лампички“, допълни д-р Ладапо, като посочи проучвания, според които ефективността на ваксините се влошава с течение на времето.
„Не е проведено клинично тестване върху хора, което да покаже, че това е от полза за хората, не е проведено клинично тестване, което да покаже, че това е безопасен продукт за хората.“
Той също така отбеляза, че проучванията свързват предишни версии на ваксината COVID-19 със сърдечни проблеми.
„Наистина е безотговорно FDA, CDC и други да защитават нещо… когато не знаем какви са последиците от него“, каза д-р Ладапо.
Помолен да коментира забележките на д-р Ладопо, д-р Малоун посочи нарастващия брой проучвания, които показват отрицателна ефективност на ваксините, което според него предполага, че при анализа на риска и ползата „няма забележима полза или има отрицателен ефект, като явно съществува риск“.
„Повечето американци си слагат ваксина“
Макар да признава намаляващата ефективност на настоящите ваксини, директорът на CDC Манди Коен публикува статия в „Ню Йорк Таймс“ на 13 септември, в която нарече актуализираните ваксини COVID-19 „едно от най-ефективните средства в борбата с вируса“.
„Ваксините срещу COVID-19 са най-добрият начин за организма да предотврати значителното увреждане от вируса. Обширните проучвания и реалният опит показват, че те са безопасни и действат. И повечето американци си ги слагат“ – заяви тя.
Д-р Коен заяви, че ваксините са преминали през обширни клинични тестове, преди да бъдат въведени през 2021 г. и „оттогава тяхната безопасност се следи интензивно“.
Тя не обърна внимание на критиките, като например малкото данни от тестовете, които са били предоставени.
Редица лекари поставят под съмнение тези действия на FDA и CDC. Д-р Пол Офит, съветник на FDA, изрази мнение пред британския ежедневник Daily Mail, че по-младите и здрави хора, които вече са били ваксинирани, не се нуждаят от новите дози.
„Най-добре е да насочим тези ваксини към онези в най-голям риск от тежко заболяване – като например хората над 75-годишна възраст – каза д-р Офит. – Ваксинирането на иначе здрави млади хора е стратегия с нисък риск и ниска печалба.“
В изказването си на пресконференцията д-р Ладапо помоли хората да вземат решения въз основа на „отзвука от истината“, а не да зависят от „високообразовани хора, които ви казват какво трябва да мислите“.
„Когато се опитват да ви убедят да се чувствате спокойни и да се съгласявате с неща, които не ви се струват приемливи и с неща, с които трябва да се съгласите, това е знак … Аз ви насърчавам и ви моля и се надявам да се вслушате, защото това е за ваше добро“, каза той.
Проучване от януари-юли 2023 г., в което са анализирани данни от 33 затвора в щата Калифорния, установява, че лицата, които са получили нови бустерни дози срещу COVID-19, са по-склонни да се заразят с COVID-19 в сравнение с тези, които не са се ваксинирали.
Процентът на заразяване сред групата, получила бивалентните бустерни дози, е 3,2% – по-висок от 2,7% сред неваксинираните.
В края на миналия месец CDC заяви, че новият щам BA.2.86 може да предизвика инфекция дори сред хора, които преди това са били ваксинирани срещу COVID-19.
„Големият брой мутации в този вариант поражда опасения за намаляване на съществуващия имунитет от ваксините и предишни инфекции в сравнение с други скорошни варианти“, заяви CDC в своята оценка.
Захари Стийбър допринесе за този доклад.