Getting your Trinity Audio player ready...
|
Mediapool спечели миналата седмица важно дело за българската журналистика и свобода на словото.
Изходът от съдебния процес е много важен, макар и да е спечелен само на първа инстанция. Това е победа не само за Mediapool, но и за цялата журналистическа гилдия, както и за хората, които смятат, че България се нуждае от честна и обективна журналистика.
Застрахователната компания „Лев Инс” загуби на първа инстанция дело срещу Mediapool, заведено от компанията с безпрецедентен иск за 1 милион лева. Това дело е от така наречените дела SLAAP или „шамар”, които имат за цел да унищожат по-малките медии и да затворят устите на други журналисти.
Този иск за 1 милион лева е рекорден по размер в най-новата история на журналистиката у нас. Той бе заведен от застрахователната компания заради журналистическа публикация и по-точно заради материала на журналиста Цветелина Соколова от 27 септември 2020 г. със заглавие: „България пак е заплашена да бъде изключена от системата „Зелена карта”„
Статията е базирана на цитат от тогавашния финансов министър Росица Велкова по време на заседание на Министерски съвет. Тя засяга тежък към онзи момент проблем на страната ни във връзка със системата „Зелена карта” в застраховането. На въпросното заседание министър Велкова предлага законодателни промени, които довеждат да сътресение сред политиците. През лятото на 2023 г. въпросните промени бяха гласувани в парламента и с това започна бавно и постепенно изчистване на задълженията на страната ни в международната система.
Софийски градски съд в лицето на съдия Стилияна Григорова отхвърля изцяло иска на „Лев Инс”, класифицирайки го като неоснователен. Искът е за нанесени морални щети и уронване на репутацията на застрахователната компания.
Какво казва съдът
В решението на съдия Григорова се казва:
„Не може да се говори за баланс между правата на гражданите на информация и изнасяне на данни от публични източници, които съдържат неблагоприятни за адресирания субект изказвания. Последното обстоятелство не може да възпре „обществения пазител” в лицето на журналистическата общност да следва призванието си да държи гражданите информирани. Противното би означавало да се стимулира цензурата, наложена в известни исторически периоди на страната ни. Недопустимо е под страх от накърняване на репутацията на граждани, частни и публични организации членовете на демократичното общество да бъдат оставени в неведение за събития, процеси и решения, свързани с благоденствието и просперитета на националната общност.
Предаването на обсъжданията в Министерски съвет по наболели за обществото проблеми в пресата не поражда отговорност на обществения стожер на основно човешко право – достъп до информация. В такива случаи поведението на посредника между властта и хората, които имат правото да знаят за насоките на държавното управление, особено в област, пряко свързана с качеството им на живот, не е противоправно. Такова би било бездействието на медиите; тяхното мълчание, което би легитимирало удобството на информационното затъмнение.„
В съдебното решение пише още, че стенограмите от заседанията на Министерски съвет са публичен източник, което освобождава журналистката – автор на материала от отговорност. Информацията, оповестена на въпросното заседание, е изнесена от представител на държавната власт, който съобщава проверена и по презумпция достоверна информация, като в решението на съдия Григорова се казва още:
„Журналистът, ангажиран години наред с отразяване на проблеми във финансовата сфера, обективно, пълно и в съответствие с правилата на журналистическата етика, е изготвил материал, предназначен да обезпечи правото на гражданите в демократичното общество на достъп до информация по проблем с дългогодишна давност, чието решение предстои. За постигане на пълна обективност, безпристрастност и изчерпателност, статията съдържа препратки към предходни публикации, по-подробни и обстоятелствени откъм събития и позиции на засегнатите лица.“
40 000 лв. за защита на медии и журналисти
„На първа инстанция съдът присъжда на Mediapool пълната сума на адвокатските разноски – 40 000 лв. Ако това се потвърди и влезе в сила, поемам ангажимента да преведем тази сума на „Асоциацията на европейските журналисти – България” за създаването на обещания фонд за защита на медии и журналисти срещу подобни „дела шамари” , съобщи Стояна Георгиева, главен редактор на Mediapool.
Ако делото бъде спечелено и на втора инстанция, цялата сума от 40 000 лв. ще бъде прехвърлена на АЕЖ-България за създаване на специален фонд за защита на медии и журналисти от SLAAP „дела шамари”.
Благодарение на дарителската кампания, организирана от АЕЖ-България, Mediapool успява да набере солидната сума, за да организира съдебната си защита. Само за три дни парите бяха събрани от граждани, емоционално ангажирани с този толкова важен за българската журналистика правен казус.