• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 4 декември, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

Понятието „език на омразата”- новият опит за цензура и разединяване на обществото

отЕва Иванова
17 октомври , 2023
Понятието „език на омразата”- новият опит за цензура и разединяване на обществото

(Pinterest)

В началотo на септември Асоциация Общество и Ценности излезе със становище във връзка с внесения през юли от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС проект на Декларация против език на омразата в българската политика. Пълният текст на декларацията, която подлежи на разглеждане и гласуване от българския парламент, можете да намерите тук.

Становището на Асоциацията, която представлява гражданско сдружение от 2007 г. за защита на достойнството и свободата на личността, брака и семейството в България, е адресирано до Народното събрание и две от постоянните парламентарни комисии – Комисия по външна политика и Комисия по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите, както и до Светия синод на Българската православна църква и медиите.

Становището изразява сериозно безпокойство относно внесената за гласуване от парламента декларация против езика на омразата в българската политика, като от Асоциация Общество и Ценности алармират, че вносителите, скрити зад борбата с „езика на омразата”, могат да я превърнат в основен източник на цензура.

Разследване на „престъпленията от омраза” могат да доведат и до силно противопоставяне между гражданите, религиозните общности, както и да застрашат българската демокрация.

Термини като „слово на омраза” и „престъпления от омраза” нямат общоприети дефиниции и не са ясно определени от Европейския съд по правата на човека или друг международен съд, което лесно може да доведе до непоследователно, лесно за манипулиране и отворено за интерпретации тълкуване, както и в последствие до избирателно налагане на наказания.

В становището на Асоциацията са цитирани 5 текста от проекта на Декларация против език на омразата в българската политика, като същите са коментирани по същество с аргументи за техния некоректен и противоречив характер като например:

Цитиран текст от декларацията:

1. “Престъпленията мотивирани от омраза и речта на омразата са незаконни спрямо правото на ЕС”

Коментар на текста в становището:

Това не е така. Предложението на Съвета за добавяне на словото на омраза и престъпленията от омраза към тежките престъпления на ЕС, наравно с тероризма, организираната престъпност, трафика на хора и сексуалната експлоатация на жени и деца (в член 83, параграф 1 от ДФЕС) бе блокирано поради несъгласието на част от държавите-членки. По този повод, заедно с над 2300 граждани и 40 организации у нас излязохме с отворено писмо с искане България да защити свободата на словото, като се противопостави на предложението на Съвета.

Пълният текст на становището можете да прочетете тук, като Асоциация Общество и Ценности призовава преди да се пристъпи към гласуване, проектът за декларация да се подложи на широко обществено обсъждане с адекватно медийно покритие с фокус върху неговата “необходимост, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност”.

Опитите за налагане на политкоректно говорене не са новост, но в последно време темата придобива все по-големи мащаби. Точно чрез опитите за такова политкоректно говорене се внедряват в социалната тъкан на обществото концепции и идеи, слагащи все по-голям клин между морала и истината.

medii
(Pinterest)

Нов тип цензура

Дадените в проекта на декларация критерии за реч на омразата и възможността те да не се ограничават до „заплахи, призиви към насилие, дехуманизиране, обиди и лъжи“ води до голяма степен тълкуването на понятието да е отворено, неясно и субективно, което ще затрудни гражданите в това да разберат дали действат в границите на закона. По този начин хората биха избягвали да участват в „чувствителни“ или евентуално „обидни“ теми за дадена група от страх, че техните коментари могат да бъдат квалифицирани като реч на омразата, създавайки среда, в която страхът от репресии задушава дебата.

Наскоро от певицата Милена Славова бе потърсена отговорност за изразено мнение по повод различната сексуална ориентация. Срещу Славова бе заведено дело, в което тя беше обвинена в дискриминация на ЛГБТИ общността във връзка с неин публичен коментар относно шествието София Прайд. Този месец певицата бе оправдана от Върховния административен съд.

Противопоставяне и разделение в обществото

На пръв поглед декларацията против езика на омразата в българската политика има за цел да ограничи „езика на омразата”. Разгледано в дълбочина обаче, тя обединява несъвместими термини, с които още повече разединява и противопоставя. Документът се опитва да постави под обща трактовка термини като „хомофобия” и „християнофобия”, което само по себе си води до подвеждане и объркване на гражданите в обществото.

В последно време „хомофоби” биват наричани хора, които се осмеляват публично да защитят както брака като свещен съюз, така и традиционното семейство – хора, които се уповават на християнски ценности и конституцията на Република България.

Съвременна платформа за доноси

Ключово искане, посочено в проекта на Декларация против език на омразата в българската политика гласи: „В сътрудничество с Министерството на вътрешните работи да се изгради отворена към гражданите платформа, на която съмнения за престъпления от омраза да бъдат докладвани и щателно проверявани”. Това звучи като създаване на модерна среда за донесения от вербовчици на Държавна сигурност. Поради огромната важност на последствията от евентуалното приемане на въпросната декларация, страната ни е изправена пред заплаха да се върне години назад, когато в нея действаше репресивен, тоталитарен режим.

В истински демократичните общества защитаването на правата и свободите на дадена група хора не бива да се случва за сметка на друга такава. Това води до още повече противопоставяне и разделение в обществото.

Всички измерими стандарти се използват за разделяне на обществото на съперничещи си групи и създаване на омраза и борба между тях. Социална класа, пол, раса, етническа принадлежност и религия – всички служат като основа за разделения. Комунизмът и други идеологии, повлияни от призрака, засилват враждебността между буржоазията и пролетариата, между управлявани и управляващи, прогресивни и „регресивни“, либерали и консерватори – и всичко това, докато правителствата разширяват правомощията си, за да създадат тоталитарна държава, която никой не може да спре. От „Как Призракът на комунизма управлява нашия свят“

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.

ВИЖТЕ СЪЩО
milena slavova
Важно решение на ВАС по делото Милена Славова и ЛГБТИ
rezoluciya EP EU LGBTI
Кои наши евродепутати подкрепиха резолюцията за правата на ЛГБТИК в ЕС
kak prizrakyt na komunizma upravlyava nashia svyat
Глава 1: Стратегиите на призрака за унищожаване на човечеството
kak prizrakyt na komunizma upravlyava nashia svyat
Глава 10: Опорочаване на правната система
Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Илюстрация от The Epoch Times, Shutterstock

Как захарта подхранва рака в тялото

0
0
Кръгла маса „Консервативни решения в ерата на глобализацията“, организирана от фондация "Консервативно общество" и Кристиян Шкварек, 25 ноември 2023 г., хотел „София Балкан Палас“ в София. (снимка: Кристиян Шкварек, фейсбук)

Консервативни решения на актуални глобални проблеми бяха обсъдени на кръгла маса в София

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Колаж с корицата на дебютната книга на Иван Фурнаджиев „70 опасни неща, които да направим заедно с децата си“

Книгата „70 опасни неща, които да направим заедно с децата си“ прави чудеса с родители и деца

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Кадър от филма "Звукът на свободата", с участието на Джим Кавийзъл, с премиера в САЩ на 4 юли 2023 г. (С любезното съдействие на Angel Studios)

„Звукът на свободата“ – Божиите деца не са за продан

0
0
Плодове хинап (снимка: Ева Иванова)

Хинап (китайска фурма) – 10 ползи за здравето

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Британският министър-председател Уинстън Чърчил (1874-1965) дава известния си V-образен знак по време на войната в Дувър през 1951 г. (Central Press/Hulton Archive/Getty Images)

Може ли Европа отново да стане западна?

0
0
Поддръжниците на куиър теорията възприемат идеята, че законите за сексуално съгласие трябва да бъдат премахнати за всички деца, дори за бебета. (Самира Боуау/The Epoch Times)

От Л до ЛГБТКИА: пъстроцветни букви или тъмен замисъл?

0
0
fathersday

Международният ден на мъжа – кой го обяви и кои страни го празнуват?

0
0
neoliberalnite anticennosti

Конфликтът между свободата на вероизповедание и неолибералните антиценности

0
0
Дните на слава на Рим все още са видими за нас във величествените руини, останали след него. „Римско капричио: Колизеумът и други паметници“ от Джовани Паоло Панини, 1735 г. (Обществено достояние)

Поглед към Римската империя: Какво ни учи за половете, историята и настоящето

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (вдясно) и палестинският лидер Махмуд Абас присъстват на церемония по посрещане в Пекин на 14 юни 2023 г. (Джейд Гао/Pool чрез Getty Images)

Връзките на ККП с Палестина и планът на Пекин САЩ да бъдат въвлечени в четири войни

0
0
Психотерапевтът Орлин Баев гостува в "Духът на здравето" по BTV (снимка: стоп кадър на BTV)

Орлин Баев за болните страсти, безверието и разпада на семейната структура

0
0
Джо Байдън участва във видео среща със Си Дзинпин на 15 ноември 2021 г. (Alex Wong/Getty Images)

„Бомба със закъснител“ – какво означава коментарът на Байдън за китайската икономика

0
0
Нургюл Салимова по време на Световната купа по шахмат в Азербайджан, 2023 г.(снимка:Rasim Huseynov)

Нургюл Салимова с исторически успех в шахмата

0
0
Нобеловият лауреат Джон Клаузер (nobelprize.org)

ООН отстрани Нобелов лауреат, който отрича климатичните промени

0
1
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

0
0
Паметникът на Шипка, снимка Shutterstock

Защо точно сега 24 май да стане национален празник?

0
0
Следваща публикация
Чен Джаоджъ говори от дома си във видеозапис след освобождаването му от китайски затвор. (The Epoch Times)

Китайски професор, нарекъл коронавируса "ККП вирус", беше осъден на 3,5 години затвор

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria