Getting your Trinity Audio player ready...
|
Глухарчетата се използват за решаване на широк спектър от здравословни проблеми, но се пазете от 2 неща, когато ги консумирате
Макар че глухарчетата често се възприемат като нежелани и известни с това, че трудно се изкореняват, време е да разкриете скрития им потенциал. Противно на репутацията си, тези растения могат да се похвалят със забележителни хранителни ползи.
Нека разгледаме многобройните здравословни предимства на включването на глухарчетата в диетата ви.
Заредени с витамини и минерали
Въпреки често срещаната класификация като инвазивен плевел, глухарчето всъщност е признато за билка. То предлага богатство от основни витамини и минерали и дори може да се използва в медицината.
Калий (Potassium)
Глухарчето съдържа калий – ценен минерал, който играе жизненоважна роля в няколко физиологични функции. Калият е тясно свързан с поддържането на здравословни нива на кръвното налягане и здравето на сърдечносъдовата система. Включвайки в диетата си богати на калий храни като глухарчето, може да изпитате непряко въздействие върху регулирането на кръвното налягане, особено ако преди това сте имали повишени нива.
Витамини А и С (Vitamins A and C)
Листата на глухарчето са отличен източник на основни витамини А и С, добре познати със своите мощни антиоксидантни свойства. Витамин А е необходим за поддържане на здраво зрение, за здравето на кожата и за поддържане на имунната функция. Витамин С допринася за синтеза на колаген и укрепва имунната функция на организма.
Калций (Calcium)
Калцият, основен минерал за здрави кости и зъби, се съдържа в умерени количества в листата на глухарчето. Въпреки че количеството е скромно, включването на глухарчето в една добре балансирана диета може да допринесе за общия прием на калций.
Желязо (Iron)
Глухарчето съдържа желязо – основен минерал, който участва в преноса на кислород, производството на енергия и имунната функция.
Магнезий (Magnesium)
Магнезият играе решаваща роля в различни биохимични процеси в организма, като например нервната функция, мускулните съкращения и производството на енергия. Всъщност една порция от 3,5 унции глухарче съдържа около 36 милиграма магнезий, което представлява забележителен принос за задоволяване на нуждите от магнезий. Според Службата за хранителни добавки на Националния институт по здравеопазване (NIH) на САЩ препоръчителният дневен прием на магнезий е 420 милиграма дневно за мъже над 30 години и 320 милиграма дневно за жени в същия възрастов диапазон.
Лечебни ползи от глухарчето
Глухарчетата имат дълга история на лечебни приложения, като са били използвани за решаване на широк спектър от здравословни проблеми. Забележителните ползи за здравето на билката включват много аспекти.
Диуретични свойства
Глухарчето притежава диуретични свойства, тъй като стимулира производството на урина, облекчавайки задържането на вода, като ефективно намалява натрупването на излишни течности.
Потенциална помощ за отслабване
Някои изследвания показват, че съединенията, открити в растението глухарче, могат да подобрят въглехидратния метаболизъм, което потенциално подпомага усилията за отслабване. Например, неотдавнашно изследване установи, че екстрактът от глухарче проявява антизатлъстяване при животински модел, докато друго изследване наблюдава положителното му въздействие върху липидните профили на животните.
Противовъзпалителни и антибактериални свойства
Има доказателства, че глухарчето има противовъзпалителни и антибактериални свойства, но тъй като тези изследвания са проведени на база модели, свързани с изследвания на животно – то са необходими допълнителни изследвания, за да се разберат и потвърдят тези ефекти в цялост.
Стабилизиране на нивата на кръвната захар
Според експерти глухарчетата изобилстват от диетични фибри, наречени инулин, известни със способността си да стабилизират нивата на кръвната захар. Това свойство може да бъде особено полезно за хората с диабет тип 2.
Как да включите глухарче в диетата си
Що се отнася до добавките с глухарче, експерти посочват, че понастоящем няма официално препоръчана доза. Тя обаче подчерта, че е важно продуктът да бъде подложен на тестване от трета страна, за да се гарантира неговата безопасност и чистота.
Що се отнася до набавянето на пресни зелени листа от глухарче, същите е възможно да се набавят от фермерски пазари , но ако ги събирате от природата е добре, да сте сигурни, че в района не се използват химикали или пестициди.
Можете да използвате различни части на растението, когато включвате пресни глухарчета в ястията си.
Листа
Листата на глухарчето обикновено се използват в салати, бъркани ястия и смутита. Техният леко горчив вкус наподобява този на руколата или цикорията.
Цветове
Цветовете на глухарчето предлагат редица възможности – от използването им за приготвяне на чай или влагане в масла, до включването им в рецепти за желета, сиропи или като отличителна съставка за паниране и пържене. За тези, които са готови да се заемат със събирането на цветове от глухарче и да изчакат няколко седмици, можете дори да ги използвате за приготвянето на вино от глухарче.
Корени
Корените на глухарчето могат да бъдат изсушени и изпечени, за да се получи заместител на кафето без кофеин. Процесът на приготвяне обаче изисква известни усилия и време.
Потенциални странични ефекти на глухарчетата
Въпреки че глухарчетата предлагат потенциални ползи за здравето, важно е да сте наясно с възможните странични ефекти и с това кой трябва да избягва консумацията им. Ето някои ключови съображения, които трябва да имате предвид.
Алергии: Листата, стъблата и цветовете на глухарчето са безопасни за консумация. Въпреки това хората, които са алергични към сродни растения от семейство Asteraceae, като амброзия или невен, могат да изпитат алергична реакция към глухарчета. Контактният дерматит, форма на екзема, е един от възможните симптоми за чувствителните към растението.
Взаимодействие с лекарства: Глухарчето може да взаимодейства с някои лекарства, особено с диуретици или лекарства, които се метаболизират от черния дроб. Необходимо е да споделите с лекаря си, ако редовно консумирате глухарче, тъй като то може да взаимодейства с лекарства.
При някои хора консумацията на твърде много глухарче може да доведе до повишаване на стомашните киселини. Също така, тези, които имат проблеми с бъбреците или жлъчния мехур или камъни в жлъчката, трябва да потърсят лекарски съвет, преди да добавят глухарчета към диетата си.
Преди да предприемете значителни промени в хранителния режим или да включите нови билки или хранителни добавки в ежедневието си, винаги се препоръчва да се консултирате със здравен специалист или регистриран диетолог. Те могат да предоставят персонализирани съвети въз основа на специфичните ви здравословни състояния и прием на лекарства.