Getting your Trinity Audio player ready...
|
До края на годината ще бъдат обявени приеми за млади и нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г.
Министерство на земеделието и храните провежда обучения за земеделски производители в страната за изискванията по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г., свързани с плащане на площ и животни. Представят се и функционалностите на Системата за електронни услуги и Системата за мониторинг на площ.
Събитията се организират от Звеното за управление на Националната мрежа по Общата селскостопанска политика (ОСП), като до сега в страната бяха проведени седем срещи:
- 17.09.2024 г. – София: за представители на браншовите организации в сектора
- 18.09.2024 г. – Ямбол: за земеделски производители от областите Ямбол, Бургас и Сливен
- 19.09.2024 г. – Пловдив: за земеделски производители от областите Пловдив, Хасково, Стара Загора, Пазарджик, Смолян и Кърджали
- 20.09.2024 г. – Благоевград: за земеделски производители от областите Благоевград, Кюстендил и Перник
- 25.09.2024 г. – Варна: за земеделски производители от областите Варна, Добрич, Шумен, Силистра и Разград
- 26.09.2024 г. – Велико Търново: за земеделски производители от областите Велико Търново, Габрово, Търговище и Русе
- 27.09.2024 г. – Плевен: за земеделски производители от областите Плевен и Ловеч
Остават да бъдат реализирани последните 2 срещи от образователната инициатива на МЗХ:
- 30.09.2024 г. – град Монтана: за земеделски производители от областите Монтана, Враца и Видин
- 01.10.2024 г. – град София: за земеделски производители от областите София обл. и София –град
По време на събитията лектори от Министерството, Национална служба за съвети в земеделието и Държавен фонд „Земеделие“ разясняваха теми като изискванията към земеделските стопани при изпълнение на системата от предварителни условия, необходимите документи, срокове и санкции при неспазването им. Бяха представени промените в Законоустановените изисквания и в Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние.
На срещите земеделските производители имаха възможност, освен да се запознаят с най-важните промени в Стратегическия план вкл. крайните срокове по интервенциите, но и да задават въпроси на експертите и да дават предложения.
Текущи срокове по интервенциите
Обученията послужиха и да припомнят, че изискванията за земеделските производители, които заявяват обвързано подпомагане за животни, са облекчени, като 30 септември е крайният срок, до който трябва да проверят дали отговарят на изискванията за документите и условията за стопанствата. Експертите обърнаха внимание, че за част от интервенциите в областта на агроекологията приемът на документи също е до 30 септември.
От 1 декември животновъдите следва да предоставят дневниците за паша по интервенцията Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност. През декември предстои подаването в СЕУ на разходооправдателните документи по екосхемите Запазване и възстановяване на почвения потенциал и Намаляване използването на пестициди. Подаването на документи за обвързано подпомагане, доказващи реализацията на плодове и зеленчуци, е предвидено за януари 2025 г.
Приеми за млади и нови фермери
Обучителните срещи информираха, че до края на годината ще бъдат обявени приеми за млади и нови фермери по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г.
Приемите на проекти за младите, новите и най-малките земеделски стопани по Стратегическия план ще бъдат в периода ноември 2024 г. – януари 2025 г., като проектните предложения ще се подават в СЕУ. Предвиденото подпомагане за много малките земеделски стопани е 20 хил. евро, за нови – 30 000 хил. евро и за млади фермери – 40 хил. евро. Кандидатите за подпомагане като нови стопани не трябва да са извършвали земеделска дейност повече от една година към датата на кандидатстване и да са на възраст от 41 до 65 години.
Системата за електронни услуги и Системата за мониторинг на площ
В момента в Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие“ са регистрирани 75 154 земеделски производители. По време на обученията в страната, експертите от ДФЗ посочиха, че производителите ще получават съобщения за важни срокове и приеми чрез нови функционалности на системата.
С кратки съобщения ще се напомня за изтичащи срокове, приеми и важни събития за земеделските стопани. Комуникацията няма да е еднопосочна, като фермерите ще имат възможност да задават въпроси в системата. В СЕУ се въвежда нов тип потребител – за служителите от общинските служби „Земеделие“ и Национална служба за съвети в земеделието, за да помагат земеделските стопани при ползването на системата. В допълнение на изготвените досега видео ръководства, се подготвя и онлайн курс в СЕУ за обучение за работа със системата.
По време на обучителните семинари експертите от Държавен фонд „Земеделие“ представиха и промените в Системата за мониторинг на площ и възможностите за контрол чрез сателитни снимки.
Обучения за земеделски производители в страната за изискванията по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. продължават с последни две срещи – Монтана (30 септември, от 10:00 до 13:00 часа, хотел „Житомир“, ул. „Драган Цанков“ № 1) и София (1 октомври, от 10:00 до 13:00 часа, зала на Национална служба за съвети в земеделието, ул. „Банско шосе“ № 7).
Срещите, организирани от Звеното за управление на Националната ОСП мрежа, се финансират от Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020.