• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 12 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство Българска история и култура

Кемал Ататюрк, бащата на модерна Турция, има български произход

отГергана Костова
9 декември , 2024
Кемал Ататюрк, бащата на модерна Турция, има български произход

Изложбата „Дните на Мустафа Кемал Ататюрк в София“

Иван Тренев: Ататюрк, създателят на съвременна Турция, е българин от мохамеданско семейство – това е историческата истина

През 1878 г. в авторитетното френско списание La Revue scientifique de la France et etranger, Мидхат паша пише, че в България няма османски турци, а ислямизирани българи.

Кой е Мидхат паша, какъв е произходът на бащата на модерна Турция Кемал Мустафа Ататюрк, кои са помаците и някои други въпроси си зададохме, запознавайки се със съдържанието на този материал.

За да отговори на тях и за да ни запознае с някои любопитни подробности по темата, поканихме изследователя-историк Иван Тренев, носител на наградата „Будител на годината – 2023“, присъдена му от Международната академия на обединените българи.

 Г-н Тренев, кой е Мидхат паша и какво пише той за населението на България в La Revue de la France et etranger?

Ахмед Шефик Мидхат паша е виден високообразован османски държавник. Той е инициатор на приемането през 1876 г. на първата конституция на Османската империя. Последователно е бил Управител на Дунавския вилает, Велик везир и Председател на Държавния съвет на Османската империя.  На 8 юни 1878 г. той заявява пред  френското списание La Revue de la France et etranger:

 ”Трябва да се отбележи, че сред българите има повече от 1 милион мохамедани. В това число не са включени нито татари, нито черкези. Тези мохамедани не са дошли от Азия. Те са потомци на същите тези българи, преобърнати в исляма през епохата на завоеванието. Те са чеда на същата тази страна, на същата тази раса, произлезли от същото това коляно… А между тях има само една част, която говори само български.“ Мидхат паша (българин мохамеданин) – Велик везир на Османската империя.

Какво означава това?

Докладът на Мидхат паша е повече от ясен и точен. В България не е имало османски турци след Освобождението, че и преди това, а ислямизирани българи, които до днес, 150 г. след Освобождението, са настройвани от Великите сили един срещу друг верски и етнически, макар да сме от едно коляно – българското.

Къде можем да се запознаем с цялата статия?

Цялата статия може да прочетете във френското списание La Revue scientifique de la France et etranger – списанието се публикува за първи път в оригинал на сайта svobodniarhivi.com.

spisani 2
Първа страница на статията в списанието La Revue scientifique de la France et etranger


Наистина ли Мустафа Кемал Ататюрк е българин?

В „Българска енциклопедия“ на братя Данчови е написано изрично, че Мустафа Кемал е българин помак. Енциклопедията с публикацията се показва за първи път на сайта svobodniarchi.com.

В енциклопедията на братя Данчови, отпечатана през 1936 г.  е записано, че Мустафа Кемал е с български произход – помак. Там се казва, че родителите на създателя на Турската република са българомохамедани от Солунско. В този край още има хора, които заявяват, че са рода с Кемал Ататюрк. Журналистът, писател и публицист Георги Кулов е срещал  в Гърция  българи мохамедани, които също твърдят, че са му роднини.

enciklopedija
Енциклопедията на братя Данчови

kemal pasha 2
В енциклопедията на братя Данчови, в долния край на страницата, е отразен записът за Кемал паша (Мустафа, наречен Ататюрк = Баща на турците)

Какъв е произходът на помаците?

Преди време Георги Кулов писа в smolyan.bgvesti.net:„Ние сме български селяни от Солунско. Викат ни помаци, защото сме помагали на турската армия в османско време. Ататюрк е от нашето коляно”. С тези думи посрещнаха екипа ни жителите на одринското село Азатлъ. Това е най- многолюдното българомохамеданско село в Одринско. От България са се населили и околностите на Текирда и Люлебургаз в Европейска Турция“.

Има ли данни в биографията на Мустафа Кемал Ататюрк, свидетелстващи за българския му произход?

Изследователят Христо Красин в книгата си “Има ли турци в България” твърди, че Мустафа Кемал е роден в село Себища – област Голо бърдо, разположена между днешна Албания и Македония. В това село живеят само българи мохамедани, единствен ходжата навремето знаел малко турски. Според руския учен Афанасий Селишев в цялата област нямало дори един турчин. Там се залюбили левентът Али Реза и красивата Зюбейде. Името на хубавицата е от староперсийски произход и значи “Обичано цвете”. Те били деца на заможни родители, охридски търговци, а от техния брак се родил Мустафа. По-късно семейството се мести в Солун. Има и данни, че само Зюбейде е българомохамеданка.

Българският разузнавач и дипломат Сребрен Поппетров пише поверителен рапорт № 54 до министъра на външните работи за обиколката си в областта Малесия на 14 август 1930 г., където е изпратен с разузнавателна мисия. Той докладва, че в село Себища се е срещнал и разговарял с роднини на Мустафа Кемал. Никой от тях не знаел турски, въпреки че се опитвал да им говори на този език. Те си говорили на български и му разказали, че роднината им Али Реза възнамерявал да завърти търговийка и решил, че тя ще тръгне най-добре в Солун. Научил десетина турски думи от местния ходжа и се преселил там със семейството си. Провървяло му и започнал работа в тамошната митница.

Какво е било отношението на Ататюрк като държавник към България?

Самият Ататюрк е единственият държавник от Балканите, който многократно е заявявал не просто привързаността си към българския народ, а е изтъквал силната си любов към него. Нещо повече, той признава, че в детството си е играл само с българчета. Но защо само с тях? Може би защото други наоколо не е имало. Дали с думите, цитирани във в. “Утро” от 22 октомври 1931 г., не е искал да подскаже именно това: “Няма да забравя приятните моменти, които съм преживял в България. Бил съм, съм и винаги ще бъда приятел на българския народ. Обичам безпределно българския народ още от детинство. В Солун съм другарувал през всичкото време само с българи. Всяко българско нещастие ми причинява невъобразима болка. Винаги съм правил всичко възможно да помогна на България. Турция и България трябва да бъдат приятели. Който е против България, той е против Турция“?

Как мюсюлманското население в България гледа на българския произход на Ататюрк?

Преди 6 години сайтът на град Първомай писа, че българи с ислямско вероизповедание и турци алиани в Кърджалийско си оспорват Ататюрк. Тогава лидерите на двете общности водели лют спор за към коя от тях принадлежи Бащата на турците. Първите се позовават на написаното в енциклопедията на братя Данчови, както и на негова версия, повторена 70 години по-късно от писателя Петър Япов в книгата му “Помаците”.

Алианите пък посочват като аргумент името на баща му – Али Реза. Според изследователката на алианската общност у нас Невена Граматикова, която е с такъв произход, възрастното население в областта е убедено, че Ататюрк е последовател на Али. Даже през 30-те години на ХХ век доста алиани са се изселили от България в Турция с мисълта, че тя се управлява от техен човек.

Как историческата наука гледа на тези факти?

Учени установиха, че и по южните склонове на Родопите живеят българомохамедани, изповядващи алевизма. Още през 1943 – 1944 г. бъдещият патриарх Кирил е изследвал Южните Родопи и открил села с българомохамедани алевити.

Интересни са всички аспекти на топлата връзка на Мустафа Кемал с България.

Как е изглeждал Мустафа Кемал Ататюрк?

Физически е бил красавец, с български черти – рус, със сини очи.

Как е бил свързан Ататюрк професионално с България?

През 1914 г., веднага след Балканската война, Мустафа Кемал (тогава още не е Ататюрк) става военно аташе в София. Неслучайно го изпращат в България, защото знае майчиния си език.

Какво се знае за живота му по това време у нас?

Посещавал е много често дома на ген. Стилиан Ковачев, бивш командващ на 4-та българска армия в Балканската война. Влюбва се лудо в дъщерята на ген. Ковачев – Димитрина. Тя отвръща на чувствата му и работата стига до женитба. Русофилът и патриот ген. Ковачев обаче заявява: „Аз не давам дъщеря си на турчин“.

Генералът не знаел, че Мустафа Кемал е стопроцентов българин, че в жилите му тече българска кръв, но е приел като дете ислямската вяра и е турски офицер. Това разказва внукът на ген. Ковачев – Стилиян Нойков.

Мустафа Кемал се жени за кратко, но до края на живота си председателят на Турската република е обичал дъщерята на ген. Ковачев.

Как се е отнасял Мустафа Кемал Ататюрк към България и към българите?

До края на живота си се е отнасял приятелски към България и към българите. Ето едно негово признание:

„Спомените, които отнесох от моето кратко пребиваване в България, останаха живи в моята памет и те са за мене скъпи спомени. Чувствата на искрена симпатия към България, които се породиха у мене, съвсем не са угаснали“.

 „Те са лежали винаги в основата на моята дейност в областта на взаимните отношения между двете страни… Аз се научих да уважавам и ценя България… България не е голяма, но е здрава. Тя има един народ, който притежава ценни качества. Те са залог за нейното бъдеще“.

Какви са официалните данни за произхода на Ататюрк според турската държава и каква е историческата истина за него?

Официалните данни, че Ататюрк е роден в Солун, са измислица – там той е бил като офицер, а е роден в с. Голо бърдо. Историческата истина е, че той е българомохамеданин.

Фалшифицирането на истината за Кемал Ататюрк трябва веднъж завинаги да се опровергае и в целия свят да се знае, че създателят на съвременна Турция е българин от мохамеданско семейство. Това е историческата истина.

И все пак, българи ли са помаците?

Помаците (на гръцки: Πομάκοι, Помаки, на турски: Pomaklar, Помаклар), или българи мюсюлмани, са известни в България като българи мохамедани. В миналото в България са наричани българомохамедани. Това е наименование, използвано за обозначаване на населението, чийто майчин език е българският и чиято религия е ислямът. Те живеят на Балканския полуостров – в България, Турция, Гърция, Северна Македония, Албания и Косово.

Помаците имат българско, помашко, турско, македонско и албанско самосъзнание, но те са българи. Традиционно до средата на 19 век българоговорещите мюсюлмани смятат себе си за част от ислямския миллет, а с разрастването на национализма в Османската империя започват да се приемат за турци.

Както става ясно от интервюто на Мидхат паша във вестник La Revue scientifique de la France et etranger, в България има над 1 милион ислямизирани българи, които смятат себе си за турци, но са от едно и също коляно с българите немюсюлмани.

Какво тогава означава изразът „етнически турци“?

Крайно време е да се знае истината, че в България няма етнически турци. Има българи мохамедани, приели мюсюлманството при падането на България под Османско иго. Днес политически от страна на САЩ, Русия и Република Турция се води целенасочена подривна дейност в България с цел разединение на българите. Умишлено се настройват българи мохамедани срещу българи християни и етнически се противопоставят. Умишлено се изкривява българската история, за да няма голяма и силна българска държава.

Затова апелирам: Българи, събудете се и се обединете отново в името на България!

Иван Тренев е завършил НМА „Проф. Панчо Владигеров“ – специалност пиано. Занимава се с музика, а от 10 години – активно и с история. Автор е на книгите „Раковски. 200 години безсмъртие. Един световен мъж“ и „Васил Левски. 150 години безсмъртие. Уставът на БРЦК“. Съавтор е на книгите „Ролята на масонството в борбите за освобождение на българите от османско иго“ и „Кратка клавирна енциклопедия за любители“. Отговорен редактор е на луксозното четвърто издание на книгата „Българите са в основата на човешката цивилизация“. Сценарист е на документалните филми „Ботев отвъд понятното“ и „Раковски извън известното“. Като част от екипа на фондация „Културна революция“ участва в създаването и развиването на свободно достъпната онлайн платформа за български исторически архиви svobodniarhivi.com. Вярва, че националната идентичност е в основата на националната ни сигурност.

ВИЖТЕ СЪЩО
kemal1
Невъзможната българска любов на Ататюрк
getty tracean
Богатото наследство на тракийската култура показва музея „Гети“ в Лос Анджелис
et kanites 5 mushumov
Когато българите даваха царе на други народи
ekranna snimka 2024 07 28 100756
Свободни архиви – първата безплатна платформа за архиви и исторически беседи
241125 sg
Марк Рюте търси още подкрепа за Украйна от Турция, България и Гърция
turskijat prezident erdogan otkriva fabrikata
Турция със собствена марка електромобили и тежки мита върху вноса от Китай
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Летен Никулден на 9 май в Бургас (снимка: 24Часа)

Два празника празнуват граждани и гости на Бургас на 9 май

0
0
Фестивал на светлините LUNAR 2025 (8 - 11 май), София (снимка: "Етюдите на София")

Магическият LUNAR фест завладя публиката в София

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
woman working her sustainable greenhouse

Алелопатия и съжителство на зеленчуците: тайните взаимоотношения в градината

0
0

Свързани Публикации

et aleksandra razprostranenie

Разпространението на името на българи в земите на древни Македония, Илирия и Гърция

0
0
Atlas Antiqvvs Danvillianvs,1811

Българското влияние върху унгарците

0
0
Изложба "Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време"

Георги Парцалев – Дон Кихот на своето време

0
0
bg names 3

Книгата „Българските наименования са по целия стар свят“ доказва величието и древността на българската нация

0
0
Илюстрацията е от труд на Джовани Пиранези - 18 век.

Български имена с признат тракийски произход

0
0
Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно „предизвикателство“ в социалните мрежи.

Здравето не е игра!

0
0
Китай увеличи производството на прекурсори на фентанил, насочено срещу САЩ, казва експерт

Китай засили производството на прекурсори на фентанил, за да ги насочи към САЩ, твърди експерт

0
0
Морал и дълголетие

Морал и дълголетие

0
0
Китайският Си казва на руския Путин да устоява на "външна намеса", докато сътрудничеството се задълбочава

Си Дзинпин и Путин засилват партньорството си „без граници“ по време на честванията за 9 май

0
0
Румен Радев поднесе цветя пред паметника на Незнайния воин в чест на българите, загубили живота си във финалната фаза на Втората световна война. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев: Страхува ли се днес Европа от мира?

0
0
Следваща публикация
Как Китайската комунистическа партия цели да трансформира религиите

Как Китайската комунистическа партия се стреми да трансформира религиите

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria