Атаката е последният опит на Киев да възвърне инерцията в руската територия, което би могло да засили позицията му за преговори при примирие
Украйна започва нова офанзива в руския регион Курск, докато се бори да отблъсне настъплението на Москва в собствените си югоизточни територии.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви новите нападения в Курск по време на обръщение на 7 февруари, заявявайки, че са убити „значителен брой“ руски войници.
Зеленски добави, че стотици руски части са унищожени, но не беше ясно дали броят се отнася за унищожени превозни средства или убити, или ранени войници.
Руското министерство на отбраната съобщи на 8 февруари, че е отблъснало украинска контраатака в Курската област, но продължава да полага усилия за унищожаването им.
Според това изявление, украинските елементи, участващи в новата офанзива, включват бронетанкови, кавалерийски, въздушнодесантни, пехотни и резервни части от териториалните отбранителни сили на Украйна.
Ходът на Киев в Курск идва в момент, когато руските сили напредват към стратегически важния град Покровск в югоизточна Украйна, което може да подсказва, че Москва се опитва да извърши обходна маневра, за да обкръжи и обсади града.
Руските сили от месеци се опитват да превземат Покровск и близкия Часив Яр. Покровск е ключов логистичен център, който снабдява голяма част от фронтовите линии, а Часив Яр се намира на стратегически хълм.
Москва обяви на 31 януари, че силите ѝ са превзели село Нововасиливка, а на 1 февруари съобщи, че войските ѝ са поели контрол и над предградието Кримске – и двете в източния Донецки регион.
Падането на един или двата града би могло да позволи на руските сили да затвърдят контрола си над целия Донецк и евентуално това да даде възможност на Москва да започне нова голяма офанзива към съседния Днипро в централна Украйна.
Въпреки това Киев продължава да се опитва да възобнови офанзивата си в Курск, който първоначално превзе с изненадваща атака миналия август. Новото настъпление подсказва, че воюващата нация се опитва да възвърне инерцията, за да укрепи и разшири придобивките си в руска територия, докато натискът срещу родината ѝ нараства на други места.
Украйна вероятно отдава приоритет на запазването или разширяването на контрола си върху руска територия преди евентуални преговори за примирие, при които би могла да размени окупирания Курск срещу някои от собствените си окупирани територии.
И Москва, и Киев започнаха да прилагат по-рискови тактики, за да осигурят ключови бойни успехи преди евентуално споразумение, което става все по-вероятно, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп оказва натиск върху Москва и Киев за постигане на споразумение за примирие.
Така Зеленски заяви в петък, че е отворен за сделка, предоставяща на Съединените щати достъп до огромните находища на редки полезни изкопаеми и минерали на Украйна в замяна на продължаваща военна помощ, и е готов да преговаря с руския президент Владимир Путин, стига западните съюзници да гарантират сигурността на Украйна по време на процеса.
„Ако говорим за сделка, нека направим сделка, ние сме само за това“, каза Зеленски по време на интервю в Киев на 7 февруари, подчертавайки, че Украйна ще изисква гаранции за сигурност от съюзниците си като част от всяко споразумение за доставки на критични по значение минерали и редки полезни изкопаеми.
The Associated Press и Reuters допринесоха за този материал.