Getting your Trinity Audio player ready...
|
Коментар
Присъствах на годишната среща на Apple преди няколко седмици. Видях много признаци как корпоративната култура се отдалечава от ESG и DEI.
За да разберем защо, нека накратко обсъдим основите на това, как хората всъщност взаимодействат с големите корпорации. Акционери, които притежават определено количество акции в публично търгувана компания, имат право да внасят предложения в бюлетината на тази компания за разглеждане на годишното събрание на акционерите. Този процес позволява на акционерите не само да изразят мнението си на годишното събрание, но често и да обсъдят своите притеснения директно с представители на компанията.
В миналото този процес се използваше почти изключително от политическата левица и нейните корпоративни активистки съюзници – типичният дневен ред на годишно събрание включваше списък с предложения, призоваващи компаниите да се откажат от инвестиции в нефтената и газовата индустрия, да продължават разединяващи политики за „разнообразие“ или да дават изявления по социални/политически въпроси извън основната сфера на дейност на компанията.
А център-дясно? Липсваха в действието, както обяснява в наскорошна статия държавният ковчежник на Оклахома Тод Ръс:
„Активистите, които прокарват ESG и DEI в американските корпорации, работят усилено, а тези, на които е възложено да защитават доверителното задължение, да отхвърлят радикалния активизъм и да защитават корпоративната политическа неутралност, са били слепи за това.“
В продължение на години ние губехме корпоративната война на два фронта: (1) позволявахме активизмът в тази сфера да продължава и (2) не изградихме положителна визия за това, как ангажирането с компаниите изглежда за хората, които искат тези компании да стоят далеч от политиката.
Но сега, бавно, нещата се обръщат. И това ни отвежда до Apple.
В миналите години дневният ред на годишното събрание на Apple беше контролиран от про-ESG активисти. Поглед към дневния ред от годините преди 2023 разкрива предложения, призоваващи компанията да публикува некоригирани данни за разликите в заплащането на база раса и пол (липсата на корекция може да създаде впечатление за системно неравенство в заплащането, когато то всъщност не съществува) и натиск върху компанията да се преучреди като „корпорация със социална цел“. През 2024 г. дневният ред на акционерите беше почти равномерно разделен между про-ESG и анти-ESG предложения.
Но срещата на компанията за 2025 г. се проведе преди няколко седмици – без нито едно про-ESG предложение в бюлетината. Четирите предложения пред акционерите на Apple бяха от групи, скептични към ESG/DEI: American Family Association (подадено от моята фирма, Bowyer Research) поиска от компанията да съгласува своя небрежен подход към борбата с детската порнография на платформата си с ангажиментите си към поверителността на потребителите и свободата на словото. Освен нашето предложение, National Legal and Policy Center призова Apple да проведе анализ на най-големите репутационни и етични рискове от използването на изкуствен интелект от компанията. National Center for Public Policy Research поиска от Apple официално да прекрати усилията си за разнообразие, равенство и приобщаване (DEI). А Inspire Investing призова Apple да обоснове благотворителните си дарения и партньорства с разединяващи организации като Human Rights Campaign (която в момента насърчава компаниите да осигуряват блокери на пубертета за деца като част от здравното си покритие).
Нека бъдем ясни: макар че тези предложения не бяха приети (относително малко предложения на акционери се приемат), това е голяма победа. Про-фидуциарните участници преминаха от нулево представителство в корпоративните бюлетини до буквално задаване на целия дневен ред на акционерите – за по-малко от пет години. Освен това, няколко акционерни предложения получиха историческо ниво на подкрепа – невероятно трудно постижение, когато осъзнаете, че повечето прокси съветници (организации, които контролират гласовете на много акционери на Apple) поддържат твърда опозиция срещу всякакви предложения, насочени към истинското доверително задължение и политическа неутралност.
Компанията изглежда иска да се преструва, че такива притеснения на акционерите не съществуват. Но дори там Apple подготвя почвата за потенциално преразглеждане на настоящия си подход към DEI. Главният изпълнителен директор Тим Кук призна, че компанията „може да се наложи да направи някои промени“ в своя подход към DEI. Разбира се – когато целият дневен ред на акционерите на Apple се определя от групи, които не са ориентирани към ESG, промяната е разумният отговор.
Активисткото господство, което преди години наложи ESG и DEI в най-големите американски компании, бързо намалява. Про-акционерните участници, вариращи от индивидуални инвеститори до много милиардни щатски пенсионни фондове, навлизат в света на корпоративния ангажимент, като всеки ден се присъединяват нови. Според скорошно съобщение от Heritage Foundation, нов член на тази про-акционерна коалиция, „американците се събудиха за реалността, че техните пенсии, спестявания и инвестиции се използват за прокарване на корпоративни програми, които не съответстват на техните ценности… Тези, които продължават да възприемат тези разединяващи и дискриминационни практики, в крайна сметка ще понесат икономически последици.“ Наскоро публикувана статия във Форума за корпоративно управление на Юридическия факултет на Харвард съобщава, че „данните предполагат, че анти-ESG движението ще продължи и ще поддържа силно присъствие на акционерските събрания, като е възможно да разшири обхвата си през следващите години.“
Това не е малко постижение – това е пълно обръщане на тенденцията. Акционерите от дясно-центристкото направление осъзнават, колко влияние са оставяли неизползвано – и това се отплаща в различни големи компании, от Chase до PepsiCo. Като професионалист в областта на корпоративния ангажимент, ще ви кажа, че това е повратна точка. Компаниите, които твърдят, че тяхното отклонение наляво е резултат от това, че чуват само едната страна на политическия спектър, сега трябва да се справят с чуването на акционери с различни политически възгледи – ключова точка на натиск, когато става въпрос за поддържане на политическа неутралност.
Активистката класа, която насърчава ESG, DEI и пристрастни корпоративни политики, сега трябва да се справи с най-лошите си кошмари: акционери, които искат бизнесът да се фокусира върху бизнеса, а не върху политиката. Една нарастваща инфраструктура е посветена на максимизирането на про-фидуциарното влияние в най-големите американски компании и политическото пространство е изключително узряло за това действие. Apple е само началото.
От American Institute for Economic Research (AIER)
Възгледите, изразени в тази статия, са мнения на автора и не отразяват непременно възгледите на The Epoch Times.