• За нас
  • Пишете ни!
петък, 23 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало САЩ

Седем извода от въвеждането на реципрочните мита на Доналд Тръмп

отАндрю Моран
5 април , 2025
Президентът Доналд Тръмп държи подписана изпълнителна заповед за реципрочни мита по време на събитие в Розовата градина в Белия дом на 2 април 2025 г. Саул Лоуб/AFP чрез Getty Images

Президентът Доналд Тръмп държи подписана изпълнителна заповед за реципрочни мита по време на събитие в Розовата градина на Белия дом на 2 април 2025 г. Saul Loeb/AFP чрез Getty Images

Getting your Trinity Audio player ready...

47-ият президент отвори нова страница в търговията на САЩ, налагайки 10-процентови базови мита върху целия внос в САЩ и по-високи ставки за някои от най-големите търговски партньори на страната

Само 72 дни след встъпването си в длъжност, президентът Доналд Тръмп обяви на 2 април мащабни промени в търговската политика, въвеждайки това, т. нар. според него „реципрочни мита“ за всички държави. Републиканецът провъзгласи това за „Ден на освобождението в Америка“.

Десетилетия наред Съединените щати поддържаха ниски търговски бариери, насърчавайки споразумения за свободна търговия с минимални или нулеви мита — поне от своя страна. Но това вече е в миналото.

Тръмп представи в Розовата градина на Белия дом голяма таблица, очертаваща базовите и реципрочни митнически ставки, наложени на търговските партньори, в опит да се балансират техните високи търговски бариери срещу американските стоки. Ставките включват базова тарифа от 10%, заедно с допълнителни ставки, съответстващи на търговските бариери на всяка нация спрямо Америка.

Новият митнически режим на 47-ия президент е предназначен да стимулира американското производство и да създаде работни места в Америка. Тепърва предстои да видим неговия ефект върху инфлацията, както и краткосрочните и дългосрочните въздействия върху икономиката.

От обявлението на 2 април могат да се направят седем извода.

1. 10-процентни универсални мита

Тръмп наложи минимално базово мито от 10 процента върху вноса от всички страни. Общоприложимата такса ще влезе в сила на 5 април в 12:01 часа.

„От чуждите нации най-накрая ще бъде изискано да плащат за привилегията да имат достъп до нашия пазар — най-големият пазар в света“, заяви Тръмп.

Президентът приложи последните търговски мерки, като обяви национално извънредно положение съгласно Закона за международните икономически сили при извънредни ситуации от 1977 г. Този закон дава на президента правомощия да регулира вноса.

Миналата година Съединените щати са внесли стоки и услуги за приблизително 4,1 трилиона долара. Белият дом изчислява, че новите мита могат да генерират трилиони долари за период от 10 години.

2. Реципрочните мита са насочени към страни с високи бариери

В допълнение към универсалните мита, Тръмп обяви и допълнителни реципрочни мита върху търговските партньори на САЩ, които са в списъка на „най-лошите нарушители“. Тези мита ще бъдат по-високи, за да противодействат на нетарифните търговски бариери на партньорските нации.

Белият дом обяви, че новите митнически ставки, показани в таблицата на президента за всяка страна, се състоят от 10-процентното базово мито и допълнителни реципрочни тарифи. Тези нови мита ще бъдат приложени в допълнение към всички други съществуващи мита.

Допълнителните реципрочни ставки ще влязат в сила на 9 април в 12:01 часа.

„Ние сме добри хора, много добри“, посочи Тръмп и отбеляза, че Съединените щати ще наложат само половината от реципрочната митническа ставка, която всяка партньорска търговска нация е налагала. „Аз наричам това добра реципрочност. Това не е пълна реципрочност.“, заяви той.

image 3
image 4

Според списъка, много от най-големите търговски партньори на Съединените щати ще станат обект на значителни мита, включително Европейският съюз (20 процента), Япония (24 процента), Тайван (32 процента) и Южна Корея (25 процента).

Камбоджа ще се изправи пред една от най-високите ставки от 49 процента, Виетнам с 46-процентова реципрочна митническа ставка, а Индия – с 34-процентна, в допълнение към базовата тарифа.

Президентът наложи 34-процентови реципрочни мита на Китай. Министърът на финансите Скот Бесент потвърди пред Bloomberg Television, че 34-те процента са в допълнение към съществуващите мита, което прави общите мита на Китай 54 процента.

Бесент изброи различните тактики, които са предприемали чуждестранните правителства, като манипулиране на валутата, данъци върху добавената стойност (ДДС) и „непазарни политики“.

Данните от Белия дом разкриха много случаи на нетарифни бариери.

Пример за това е Индия, която е установила дублиращи се изисквания за тестване и сертифициране в различни сектори, „които затрудняват или правят скъпо за американските компании да продават своите продукти в Индия.“ Ако тези бариери бъдат премахнати, американският износ би нараснал с поне 5,3 милиарда долара годишно.

Правителствени служители твърдят, че страни като Китай, Германия, Япония и Южна Корея са приложили политики – регресивни данъчни системи и ниски наказания за екологична деградация – които „потискат вътрешната потребителска мощ на собствените им граждани“. Това, според документа, също повишава конкурентоспособността на техния износ.

image-5836032
Таблици, показващи реципрочните мита, които Съединените щати налагат на други държави, изложени в залата за пресконференции на Белия дом на 2 април 2025 г. Президентът Доналд Тръмп обяви мащабни нови мита, насочени към стоките, внасяни в Съединените щати от страни, включително Китай, Япония и Индия. Aлекс Уон/Getty Images

Белият дом поясни, че действието на президента съгласно Раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г., върху конкретни стоки, като автомобили, автомобилни части и алуминий, няма да подлежи на реципрочни мита. Тези продукти вместо това ще попаднат под техните специфични митнически режими.

Очаква се в скоро време президентът да задейства Раздел 232 по отношение на медта, дървения материал, фармацевтичните продукти и полупроводниците. Критичните минерали също могат да бъдат част от този митнически режим.

Русия е изключена от списъка поради санкциите, наложени заради войната в Украйна, които вече ефективно са спрели търговията между Съединените щати и Русия.

3. Китай е изправен пред стремително увеличение на митата

Съединените щати имаха през 2024 г. най-високия търговски дефицит с Китай, възлизащ на близо 300 милиарда долара. От години нечестните търговски практики на Китайска комунистическа партия (ККП), които включват принудителен трансфер на технологии, кражба на интелектуална собственост и държавни субсидии, са критикувани от двете политически партии в САЩ като заплаха за американските бизнеси и работници. Освен това, Китай е обвиняван в наводняване на световните пазари с изкуствено ниски цени на износа.

След встъпването си в длъжност, Тръмп наложи 20-процентно мито върху всички стоки, произведени в Китай, позовавайки се на извънредна национална ситуация, свързана с текущия трафик на фентанил. До днес Китай остава основният източник на суровини за фентанил, които се изпращат до Мексико и Канада, където се преработват в смъртоносния наркотик и се внасят контрабандно в Съединените щати.

Сега Китай ще се изправи пред американски мита, възлизащи на общо 54 процента, включително 34-процентно реципрочно мито, доближавайки се до ставката от 60 процента, с която Тръмп заплаши Пекин по време на кампанията си.

„Американският народ плаща много висока цена,“ отбеляза Тръмп по време на речта си на 2 април, като допълни, че Китай „се е възползвал изключително много“ от Съединените щати в продължение на години.

image-5836027
Посетители присъстват на 119-ия годишен Северноамерикански международен панаир на играчките, където производители на играчки от цял свят показват настоящи и бъдещи издания на своите продукти, в центъра „Джейкъб Джавиц“ в Ню Йорк на 3 март 2025 г. Mайкъл Сантяго/Getty Images

Официален представител на Белия дом коментира пред репортери, че Китай използва трансшипинг (прехвърляне на стоки или контейнери от един кораб на друг по време на транзит до крайната им дестинация), за да заобиколи митата. Това става чрез използване на трети страни, включително Камбоджа, Индонезия, Тайланд и Виетнам.

„Проблемът с Виетнам не са техните мита,“ уточни държавният служител, „Проблемът е всичко останало, което правят, включително създаването на магазини за комунистически Китай, за да ни изпраща неща.“

Докато други държави може да отстъпят, Китай вероятно ще се възпротиви на новите митнически политики на Тръмп. Това е мнението на Франк Си, бизнес професор в Университета на Южна Каролина „Айкен“.

„Китай е източникът на глобализацията. Други страни ще отстъпят, но Китай вероятно няма да го направи,“ коментира той пред The Epoch Times. „Това позволява на Тръмп да се погрижи за други страни и след това да се съсредоточи върху Китай.“

4. Канада и Мексико са изключени от списъка

Канада и Мексико са изключени от новия режим на реципрочни мита. Според топ служители в администрацията на президента и двете държави остават обект на националното извънредно положение, което Тръмп обяви предварително.

Първоначалното 25-процентно мито върху стоките от Канада и Мексико, наложено поради опасения относно незаконната миграция и трафика на фентанил, ще остане в сила. Изключения има за автомобили и други стоки, съответстващи на Споразумението между САЩ, Мексико и Канада (USMCA), но тези изключения изтичат на 2 април и не е обявено удължаване.

„В този момент Канада и Мексико продължават да бъдат обект на националното извънредно положение, свързано с фентанил и миграция, и този митнически режим ще продължи, докато тези условия продължават, и те ще бъдат подчинени на този режим, а не на новите режими,“ коментира държавен служител пред репортери.

image-5836029
Камион за превоз на автомобили се отправя към моста „Амбасадор“, за да премине от Уиндзор, Канада в Детройт, на 1 април 2025 г. Президентът Доналд Тръмп нарече 2 април „Ден на освобождението“, когато неговата администрация започва да прилага мащабни нови мита върху стоки, внасяни в Съединените щати от други страни. Бил Пулиано/Getty Images

Също така остават настоящите изключения за стоки, които са част от споразумението за свободна търговия USMCA, прилагани от 6 март. Преди това Канада получи намалено 10-процентно мито върху енергийния си износ, което остава непроменено.

Ако митата за фентанил и гранична сигурност бъдат прекратени поради достатъчен отговор от Канада или Мексико, двете нации ще бъдат интегрирани в новия митнически режим.

Канадският министър-председател Марк Карни се зарече да наложи контрамерки срещу митата на Тръмп върху автомобилите и предупреди, че глобалните реципрочни мита „фундаментално ще променят международната търговска система“.

5. Тръмп оправдава новите мита

Тръмп и служители на неговата администрация оправдаха митата, като подчертаха необходимостта Америка да се справи със структурните дисбаланси в световната търговия, за да „направи Америка отново богата“, след като е била „разграбвана повече от 50 години“.

„В продължение на десетилетия нашата страна е била ограбвана, разграбвана, изнасилвана и плячкосвана от нации близо и далеч, както приятели, така и врагове,“ заяви Тръмп в Розовата градина на Белия дом, където присъстваха много републикански законодатели, както и служители в неговия кабинет.

„Чуждите измамници разграбиха нашите фабрики, а чуждите мародери разбиха някога красивата ни американска мечта.“, обяви президентът. Според него новите мерки ще помогнат за репатриране на американското производство – индустрия, която е била унищожена след Северноамериканското споразумение за свободна търговия (NAFTA).

image-5836030
Президентът Доналд Тръмп държи копие от Националния доклад за оценка на търговията за 2025 г., докато говори по време на събитие за обявяване на търговия „Да направим Америка отново богата“ в Розовата градина в Белия дом на 2 април 2025 г. Чип Сомодевила/Getty Images

„Пет милиона производствени работни места бяха загубени, докато натрупахме търговски дефицити от 19 трилиона долара,“ заяви той. „Това беше най-лошото търговско споразумение, правено някога в резултат на тези гигантски загуби.“

Десетилетният търговски дефицит също беше посочен като причина за митата. Търговската пропаст – когато една нация внася повече стоки и услуги от други нации, отколкото изнася – достигна рекордни 1,2 трилиона долара миналата година.

„Хроничните търговски дефицити вече не са просто икономически проблем,“ посочи Тръмп. „Те са национално извънредно положение, което заплашва нашата сигурност и самия ни начин на живот.“

Що се отнася до това дали страните могат да преговарят за излизане от новите мита, топ служител на кабинета на президента отговори на репортерите, че „това не са преговори“.

„Това е национално извънредно положение,“ уточни той. „И всяка страна, която мисли, че може просто да даде обещание да намали някои мита, игнорира големия, централен проблем на масивните нетарифни бариери и институционализацията в техния търговски модел да мамят Америка.“

Уилям Лий, главен икономист в Института „Милкен“ – калифорнийски икономически мозъчен тръст, коментира пред The Epoch Times, че „добрият“ подход на Тръмп, който определя реципрочните митнически ставки на половината от това, което другите страни налагат, е предназначен да улесни преговорите. Той добави, че ако други страни отвърнат, Тръмп има възможност да отговори с по-високи мита.

image-5836026
(Отляво надясно) Старшият съветник на президента Иванка Тръмп, президентът Доналд Тръмп и главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук обикалят производствения завод на Flextronics, където се сглобяват MacBook Pro на Apple в Остин, Тексас, на 20 ноември 2019 г. Mандел Нган/AFP чрез Getty Images

6. Роля на митата в икономическия план на Тръмп

Поддръжниците на новите мита твърдят, че те не трябва да се разглеждат изолирано от другите икономически политики на администрацията.

Уилям Лий разглежда митата като стратегически инструмент за повишаване на вътрешните доходи и осигуряване на вериги на доставки.

Той уточни, че ефикасността на митническите политики на Тръмп, особено реципрочните мита, разчита на другите инициативи на президента. Икономистът обясни, че новата търговска рамка привлича производството обратно в Съединените щати, заедно с иновациите. По-малко регулации и по-ниски данъчни ставки ще бъдат основните фактори за привличане, и заедно с натиска от митата, те ще направят визията на Тръмп за силна американска икономика възможна.

Тръмп също така обяви нов офис под Министерството на търговията, който да се фокусира върху ускоряването на напредъка на инвестициите над 1 милиард долара.

Франк Си поясни, че допълнителните инвестиции, намаляването на данъците и данъчните отстъпки, които Тръмп е обявил, са проектирани да доведат до ръст на доходите и намаляване на данъчната тежест за американските потребители.

Професорът допълни, че те трябва да доведат до „по-висока покупателна способност, която ще неутрализира увеличението на цените поради митата“.

7. Икономически показатели за ефекта от новите мита

Фондовият пазар отбеляза най-големия тримесечен спад от 2022 г. насам, отчасти поради несигурностите, свързани с митата на Тръмп. S&P 500 се понижи с 4,6 процента през първото тримесечие, а NASDAQ падна с около 10 процента. Според Goldman Sachs в момента има 35-процентов шанс американската икономика да навлезе в рецесия в рамките на 12 месеца, спрямо 20 процента преди, като допринасящ фактор за това са митата.

Уилям Лий предлага различна прогноза, според която последният спад на фондовия пазар и по-широките икономически предизвикателства са „несправедливо приписвани“ от медиите и някои икономисти на митническите политики на Тръмп. Според него митата на Тръмп са внесли несигурност на пазара, но въздействието е било преувеличено.

image-5836031
Брокери в Нюйоркската фондова борса моменти преди закриващия звънец и началото на обявлението на президента Доналд Тръмп за реципрочни мита в Ню Йорк на 2 април 2025 г. Спенсър Плат/Getty Images

Икономистът посочи, че износът на САЩ представлява около 11 процента от БВП, а вносът, който се приспада от БВП, е еквивалентен на около 14 процента. Според него, имайки предвид размера на данъчната основа за тарифите на САЩ или ответните тарифи от други страни, страховете за рецесия или глобална депресия са „нелепи, защото просто не е достатъчно голямо число, за да се случи това“.

Икономистът Иън Флетчър смята, че рецесията е реален риск, не заради размера на американския износ или внос, а заради шока, който тези значителни реципрочни мита ще причинят на пазара.

„Тръмп вероятно е придобил голяма увереност от това, което направи първия път,“ коментира Флетчър пред The Epoch Times, визирайки ограниченото икономическо въздействие на митата, които президентът наложи по време на първия си мандат. „Но той отива далеч отвъд това, което направи първия път.“

Според Флетчър, петгодишен митнически режим на въвеждане би дал на пазара време да реагира рационално. Той добави, че има шанс Тръмп да намали обявените мита, както направи по-рано тази година. И че въпреки това, Тръмп е създал несигурност, добавяйки още едно измерение, което бизнесите трябва да вземат предвид, докато правят своите инвестиционни планове.

Независимо от различните прогнози, икономическите показатели ще започнат да разкриват реалните въздействия върху света, когато митата влязат в действие.

Франк Си ще следи данните за заетостта и реалния ръст на доходите, като важни ранни признаци за реалното въздействие на митата на Тръмп.

Уилям Лий от своя страна ще се фокусира върху вътрешните спрямо чуждестранните дялове в потреблението и инвестициите в Съединените щати. „Това са водещите показатели, че хората говорят с портфейлите си,“ коментира той и добави, че ако по-високите цени се задържат след първоначалния период на митата, тогава рискът от инфлация ще бъде реален.

ВИЖТЕ СЪЩО
Тръмп заплашва с вторични мита върху руския петрол, ако примирието в Украйна се провали
Доналд Тръмп заплашва с вторични мита върху руския петрол, ако прекратяването на огъня в Украйна се провали
Износът на коли от Китай ще забави ръста си през 2025 г. заради митата от страна на Европейския съюз и САЩ
Износът на коли от Китай ще забави ръста си през 2025 г. заради мита от страна на Европейския съюз и САЩ
Вицепрезидентът Камала Харис говори в университета "Хауърд" във Вашингтон на 6 ноември 2024 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images
Доналд Тръмп отне разрешенията за достъп до класифицирана информация на Камала Харис, Хилъри Клинтън и други топ демократи
Контейнерният кораб Tampa Triumph преминава през шлюзовете Miraflores на Панамския канал в Панама Сити, Панама, на 20 септември 2023 г. Джъстин Съливан/Getty Images
Сделката за Панамския канал може да се окаже прелюдия към конфронтацията между САЩ и Китай
Китай засилва натиска, докато щатите приемат закони за противодействие на растящото влияние на Пекин
САЩ приемат закони за противодействие на нарастващото влияние на Пекин
Снимки на осем служители на китайската технологична фирма i-Soon: У Хайбо, Чън Чън, Лян Гуодун, Mа Ли, Уан Йен, Уан Джъ, Джоу Уейуей, Сю Лян и двама служители от Министерството на обществената сигурност, Уан Лию и Шън Дзин. ФБР
САЩ обвини 12 китайски хакери и служители за кибератаки, включително срещу медията The Epoch Times
Европа остава силно зависима от американския износ на оръжия, показва нов анализ
Европа остава силно зависима от износа на оръжие от САЩ
Споделете тази статия
Tags: Доналд Тръмп новини

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Кибертормозът на деца и тийнейджъри нараства лавинообразно

Кибертормоз при деца и тийнейджъри: Как да разпознаем и спрем скритата заплаха

0
0
На 20-ти май българският президент Румен Радев се срещна с японския премиер Шигеру Ишиба. Снимки: Прес служба на президенстката институция

България и Япония подписаха декларация за стратегическо партньорство

0
0
Народна библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"

Столична община организира общоградско шествие и тържествена церемония за 24 май

0
0
Любчо Георгиевски получава документите си за българско гражданство лично от президента Румен Радев в присъствието на вицепрезидентката Илияна Йотова. Снимка: БТА

В Северна Македония съдят българин за расизъм

0
0
Ванс казва, че Путин няма стратегия за изход от войната в Украйна

Според Ванс Путин няма стратегия за прекратяване на войната в Украйна

0
0
Линейка и полиция на местопрестъплението в Мадрид.

В Испания убиха юридически съветник на Юлия Тимошенко и Виктор Юнукович

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Ванс казва, че Путин няма стратегия за изход от войната в Украйна

Според Ванс Путин няма стратегия за прекратяване на войната в Украйна

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
(Вляво) Президентът Доналд Тръмп; (Вдясно) водещият от HBO Бил Мар. Майкъл Ковач/Гети изображения за J/P Haitian Relief Organisation; Maндел Нган/AFP чрез Getty Images

Известен либерален телевизионен водещ разказва за вечерята си с Доналд Тръмп в Белия дом

0
0
Илюстрация от The Epoch Times, Getty Images

САЩ имат предимство пред Пекин в конфронтацията с митата

0
0
Директорът на Балтиморската имиграционна и митническа служба на САЩ Мат Елистън слуша по време на брифинг в Силвър Спринг, Мериленд, на 27 януари 2025 г. Алекс Брандън/AP Photo

Китайски граждани ще бъдат депортирани от САЩ заради кражба на самоличност за 1,2 милиона долара

0
0
На 20-ти май българският президент Румен Радев се срещна с японския премиер Шигеру Ишиба. Снимки: Прес служба на президенстката институция

България и Япония подписаха декларация за стратегическо партньорство

0
0
Линейка и полиция на местопрестъплението в Мадрид.

В Испания убиха юридически съветник на Юлия Тимошенко и Виктор Юнукович

0
0
Явор Бахаров и Владислав Виолинов в "Железният светилник"

Гледайте „Железният светилник“ през юни в театър „Българска армия“

0
0
Тринадесети Национален събор на овцевъдите в България 2025

Тринадесетият Национален събор на овцевъдите в България ни очаква с богата програма

0
0
Българските златни медалисти от международния турнир по таекуондо „President’s Cup“ 2025

България има 4 златни медалисти от международния турнир по таекуондо „President’s Cup“

0
0
Следваща публикация
Мулчирането включва покриване на почвената повърхност с различни органични материали като слама, окосена трева, компост, дървесни стърготини и листа.

Мулчиране - изкуството да се отглеждат зеленчуци без плевели

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria