Вътрешни докумнети, станали достояние на „Епок Таймс“, разкриха, че провинция в северен Китай се готви за нова вълна от пациенти, заразени с ККП вирус, дни след като карантинните мерки в Ухан – епицентъра на заразата – бяха разхлабени.
Най-северната провинция в Китай Хъйлундзян затвори границите на град Суейфънхъ на 7 април. Длъжностните лица заявиха, че тези действия са предприети в опит да се ограничат случаи, привнасяни от Русия.
В периода от 27 март до 9 април в града са регистрирани над 100 привнесени случая на заразени, повечето от които – асимптоматични пациенти, които не показват симптоми на болестта COVID–19. През този период са съобщени само три нови случая на вътрешна зараза.
Въпреки това живеещите в Хъйлундзян са изразили съмнение в достоверността на официалните данни, посочвайки, че властите вероятно се стремят да омаловажат тежестта на новата вълна от инфекции, съсредоточавайки се върху привнесените случаи.
В Суейфънхъ се строи импровизирана болница с 600 легла, предназначена за асимптоматичните пациенти, докато 70 000 души в момента са под карантина. Позволено е само по един човек от всяко домакинство да излиза на три дни, за да набави най-необходимите продукти и консумативи.
Местен служител чрез съобщение в китайското приложение WeChat, прочетено от „Епок Таймс“, предупредждава съгражданите си за сериозността на ситуацията: „Някой дава ли си сметка колко сериозно е това? – пита той и продължава, – нямате представа кой е заразен и кой не… да нямаш симптоми е дори по-страшно!“.
Междувременно вътрешно известие от здравната комисия на провинция Хъйлундзян от 8 април показва, че местните длъжности лица планират да осигурят приблизително 4000 болнични легла на друго място.
Известието, което посочва, че властта планира да организира екип за медицинска помощ от 1100 души, инструктира местната управа да бъде предоставен списък с кандидати в срок от 24 часа.
Асимптоматични преносители
До 25% от всички заразени се превръщат в преносители на вируса, като дори не показват симптоми. Това посочва Робърт Редфийлд, директор на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията. Други пък могат да разпространят вируса в първите 48 часа, преди да започнат да се чувстват неразположени.
Има и случаи, в които пациенти мислят, че са се възстановили от болестта, но при повторни изследвания дават отново положителни проби. На 10 април в Северна Корея са регистрирани 91 случая на повторно заразени пациенти. Директорът на здравната агенция в страната изказа опасение, че вирусът може да се е „реактивирал“ при тези пациенти.
Китай не включва асимптоматичните случаи в ежедневната статистика до 1 април, когато съобщава, че 1541 такива пациенти са под медицинско наблюдение. През февруари Националната здравна комисия призна, че асимптоматичните носители на вируса са „потенциален източник на зараза“. От тогава много китайски здравни експерти са намалили риска от такова разпространение на заразата.
В началото на април в интервю пред държавна медия китайският експерт по респираторни заболявания Ян Дзиун посочи, че асимптоматичните носители на вируса в Ухан може да са от 10 000 до 20 000 души. Това интервю беше заличено.
Официалната статистика е под съмнение
Докато китайският режим съобщава няколко случая на заразени през последните седмици, твърдейки, че повечето от тях са сред пътуващи, прихванали вируса от чужбина, някои от жителите на Хъйлундзян поставят под съмнение официалните данни.
Ю, който живее в Харбин – столицата на провинцията, изрази съмнение, че служителите определят всички случаи като привнесени, просто за да омаловажат ситуацията. „Да признаят местните случаи, би означавало да признаят, че епидемията не е овладяна, а „привнесените случаи“ са удобно обяснение – сподели той пред „Епок Таймс“. – Местните длъжностини лица прикриват всичко и не съобщават истината.“
Друга гражданка на Харбин – Дън, сподели, че нейният квартал понастоящем е под карантина, което включва и вечерен час до 22:00 часа. Тя каза, че поне двама жители от нейния район са получили жълт и червен код на мобилните си приложения за засичане на вируса, което означава, че са потенциални носители на вируса и ще бъдат поставени под карантина.
Дън добави, че не смее да разпитва прекалено много, тъй като не иска да бъде обвинена в „липса на доверие в правителството“.
„Информацията не е прозрачна.“ – посочи тя.
Според местен жител с презиме Ли хотелите в Суейфънхъ са затворили врати поради страх от възобновяване на карантината. Ли каза още, че китайски граждани, завърнали се наскоро от Москва, са поставени под карантина в местни спортни зали.
„Да се завърнеш всъщност е дори по-опасно – каза Ли. – Може и да не си заразен с вируса, но много лесно да го прихванеш сред останалите изолирани. Никога не знаеш кой може да е заразен.“