Getting your Trinity Audio player ready...
|
На 8 януари отбелязваме Бабинден. Той е сред най-големите и значимите български женски празници, празнуван в миналото. Празникът почита жените, които помагат при раждането и после при отглеждането на децата. Това са така наречените „баби“, от където произхожда и името на празника – Бабинден. Бабите са били от голяма важност за младите родилки и невести, тъй като тяхната помощ е била жизнено важна, за да се роди здраво детето. Това действие носи името „бабуване”.
Почитане на бабите
В миналото, когато е честван този празник, младите майки с деца до тригодишна възраст е трябвало да стават преди изгрев слънце. Отивали да налеят прясна вода, а котлето закичвали със здравец. По изгрев слънце отивали в дома на „бабата”. Там се извършва обредът „поливане”. Невестата носи хубав пешкир и домашен сапун, и с тях извършва ритуала на бабата – акушерка. Ритуалът се извършва под плодно дърво или най-отпред на къщата. Невестата дарява бабата с пешкира който е донесла, а бабата закичва невястата с китка здравец.
В различните краища на България празника протича по различен начин. След поливането, младите жени носят дарове на бабата. Даровете се редят само на дясното й рамо, а те включват кърпи, чорапи, престилка. Бабата измива децата, които е изродила или „хванала” и им връзва червено конче със сребърна паричка.
После започва гощавката, която винаги е у „бабиния” дом. Младите невести отрупват трапезата с баница, печена кокошка, сушени плодове, вино, ракия и др. Всички гости са жени, получили помощ при своето раждане от бабата. Жените празнуват до обяд, а след това идват и мъжете да помагат в празнуването.
Бабите са били неизменна част от българския бит по онова време. За да се случи самото раждане, винаги е било необходимо да има такава „баба”. Тя прекадява къщата преди самото раждане и не допуска мъже в къщата, пазило се е в тайна от мъжете кога ще роди точно жената.
След раждането бабата напълва стомна с вода и потапя в нея босилек, като я носела за освещаване в църквата. После връща молитвената вода в къщата при родилката. Родилката сипва по малко вода при всяко къпане на новороденото, докато то навърши 40 дни. Смятало се е, че то вече се е изчистило. Огънят в къщата също не бива да се гаси през тези 40 дни, както и не бива да се оставя родилката сама.
От 1951 г. на този ден празнуват всички акушерки и всички заети в родилната помощ.