Лазаровден носи името на Свети Лазар и е свързан с възкресението му. Почита се в събота – седмицата преди Великден, като тази година той се пада на 27 април.
Празникът се свързва основно с лазаруването. Девойките, които вземат участие се наричат лазарки или лазарини. На самия ден, рано сутринта преди изгрев, момите се събират на уречено място, пременени в хубави лазарски носии и запяват. Започват да обикалят къщи и махали, като пеят чудните лазарски песни за любов, плодородие и благополучие в семейството. Лазарките пеят също по полето, по нивите и по пътищата. Всички пеещи моми се наричат „другарки”. Има такива, които имат по-важна роля. „Предница” се нарича момата която ги води, втората е „средница”, тя има роля да събира даровете от хората, а най-последната – „задница”.
Традиции и обичаи на Лазаровден
- Лазарките пеят за всички членове на семейството. Първо пеят за домакина, който ги дарява с пари. Домакинята хвърля по тях няколко шепи жито, които те прибират, отнасят го у дома и го скриват в хамбара с жито. Пеят песни за женитба и за берекет.
- Лазаровден е и денят, в който момците искат ръката на своята избраница. Вярва се, че която мома не е лазарувала, не може да се омъжи. А ако е лазарувала, не може да я открадне змей-горянин.
- На този ден се откъсват върбовите клонки, които ще бъдат осветени на следващия ден – Цветница, които вярващите ще отнесат в домовете си за благословия.
Православната църква посвещава този ден на Лазар, когото Исус Христос възкресил на четвъртия ден от неговата смърт. Според писанията Лазар живял още 30 години в строг пост и бил провъзгласен за първи епископ на град Китион, намиращ се понастоящем в Южен Кипър.
В народните представи, Лазар заповядва на горите и шумаците, той отсича дървета и прави ниви за оране, като създава ред и порядък. Лазаровден е денят на нивите, пасбищата и горите. Той олицетворява границата между земния и отвъдния свят. Лазаровден е началото на Страстната седмица – седмицата на Христовите страдания.
На Лазаровден празнуват всички, които носят имената Лазар, Лазарина, Лъчезар и техните производни като Ласка, Елизар и други.