Древните българи според становищата на известни антични автори, учени, държавници, обществени дейци и политици
Безценни спомени от семейните ни събирания по време на Рождественските дни са разказите на по-възрастните ни роднини за произхода на рода ни и за нашите предци. Не помним студа в декемврийските нощи, нито подаръците, с които осъмваме. Помним разказите им – те сплотяват и въздигат семействата ни, съграждат основа за бъднините ни. И сякаш с магическа бързина се превръщаме от деца, жадуващи да научат нещо за корените си, в разказвачи на тези истории на потомците си.
Книгата „Българите са в основата на човешката цивилизация“ от Евгений Сачев ни дарява с частица от онова скъпоценно знание, което може да въздигне и сплоти народа ни, хилядолетния български род. Знание за нас – самите, което да отнесем в бъднините си.
Луксозното четвърто, преработено и допълнено издание на книгата на издателство „Нитон“ предоставя за първи път изобилие от снимков материал и неопровержими научно обосновани факти и доказателства за това, че нашата история е неделима част от възникването на човешката цивилизация.
Върху страниците й, тежащи 4 кг, можем да пропътуваме пътя, който всеки българин трябва да пропътува, за да узнае кой е всъщност.
„Българите са в основата на човешката цивилизация“ е книга, която всеки българин трябва да притежава. За онези, които обаче все още не са получили това безценно знание, предоставям извадка от него, която могат да сложат под елхата си.
Из книгата „Българите са в основите на човешката цивилизация“:
Древните българи според становищата на известни антични автори, учени, държавници, обществени дейци и политици
В Британската библиотека в Лондон има един безценен старобългарски ръкопис – четириевангелието на цар Иван Александър. Под него има надпис „Bulgarian Empire“ или с други думи англичаните казват, че България е била Империя!
Нещо повече, в английската „Историята на народите“ на Арнолд Тойнби се казва, че в света има общо 21 цивилизации, една от които е българската.
Българите са били най-многобройният народ, който благодарение на привлекателната си култура е увеличавал границите си от Крим до Белград и от Карпатите до Бяло Море, наричано в древността „Тракийско“.
В тропар от края на първото хилядолетие сл. Хр. пише следното: „Te, българите, някога бяха най-справедливи от всички народи и от всичко на света най-много почитат добродетелите и сами достигнаха голяма слава, а градовете и народите се присъединяваха към тях доброволно“.
По-късно големият английски историк проф. Норман Дейсви потвърждава и доказва с редица факти, че: „Българите са най-старата нация в Европа и създатели на цивилизацията на Стария континент“. Негови са думите: „Когато България е била държава, Европа е ходила права под масата“.
Френски политици и учени за българите
Президентът на Франция генерал де Гол благодари на българите за това, че „Българската държава е люлката на европейската култура и цивилизация“.
Това се потвърждава и от друг френски президент – Франсоа Митеран, който по-късно казва: „Българският народ е един от създателите на цивилизацията на нашата планета. Богомилите създават Европейското възраждане“.
Известният френски историк Алфред Рамбо казва: „Цар Симеон бе за българите това, което е Карл Велики за нас, но по-образован и много по-щастлив, защото е успял да създаде една национална литература“.
Магнус Енодий в своето похвално слово за крал Теодорих пише: „Българите – това е народът, който имаше всичко, което е пожелавал. Те вярваха, че светът е открит за тях. Те никога не се съмняваха в победата си. Това е народът, който учудваше твърде много света“.
Италианските учени за българския народ
Подобни са думите и на италианския президент Карло Чампи: „Българите са едни от първите творци на нашата цивилизация“.
А италианският професор Санте Грачоти казва: „Една от основните заслуги на българите е, че задържаха няколко века турците далеч от сърцето на Европа. Те платиха прескъпо с кръвта си, с вярата си, свободата си и упадъка на брилянтната им култура от онова време“.
Световноизвестният учен проф. Гейза Фехер казва: „Българите бяха оня народ, който допринесе най-много за организиране и оформяне на цивилизацията на цяла Източна Европа“.
Другите световни учени и общественици за България
Посланикът на Украйна в България Вячеслав Похвалски произнася следните думи: „Украинците, белорусите и руснаците си спомняме, че писмеността, културата ни и православната вяра произхождат от България. Искам да припомня на всички факта, че двамата първи украински патриарси са етнически българи – Григорий Цамблак и Киприан“.
Японският професор Шигеоши Мацуяма твърди, че „Българската държава е между седемте световни цивилизации“.
Румънецът Деншиану казва, че „Румънците са живели толкова дълго в контакт с българите, които са простирали своята власт отвъд дунавските земи, че на този съвместен живот дължат своята цивилизация през Средните векове“.
Руският академик Дмитрий Лихачов пише:
„…И чуждите завоеватели не са могли да победят тази държава на духа, защото в защита на Българската нация в плътен строй стоят българският език, писменост и култура!…. Тази държава на Духа се простира от Балтийско море до Тихия океан и от Северния ледовит океан до Индийския, защото старобългарският език е станал културен език на всички православни славяни. Това е първият държавен литературен език в Европа, използван още преди да възникнат литературният немски, френски, италиански, английски и руски език“.
,,…Българската нация е най-древната от съществуващите културни нации не само в Европа, а и в целия свят. Миналото погълна античността, древния Рим, Елада и прочие, но България остана като жива отломка от древната Европейска култура“.
След като йероглифът, превеждан от историците като беласг, може да се преведе и като белгар без това да е грешка, то спокойно може да заменим в източниците думата беласг с думата белгар без това да е грешка.
Ханс Кристиян Андерсен в своя „Дневник“: „Нима не е чудо смелостта на въстаналите срещу Империята (Османската) завладени български хора?“.
Хезиод-белгар е „автохтон“, роден в Аркадия. Според преданията на аркадийците той е „първият човек, който живеел по тези земи, станал цар, измислил хитона“ и т.н.
Херодот (VIII-44): „По-рано белгарите (Пеласгите) владеят това, което по-късно се нари-ча Елада. Йонийците не са гърци“.
Страбон (VIII-6-9): „Данай се установи в Аргос и издаде закон, с който хората, наричащи себе си белгари, бяха преименувани на данайци“.
Херодот (1-56): „Йонийците са белгари по произход. Гърците се отличават от предгръцките народности на Балканите по произход и език“.
Херодот (I-57): „Пеласгийския език не е в никакъв случай гръцки. Той е „варварски“. Атиняните са по произход пеласги, които са сменили езика си, когато са били асимилирани от гърците. С племенното име Пеласг е наречен и героят, който посреща данайците: „Пеласг посреща на морския бряг на Аргос Данай и Данаидите, които бягат от Египет и им дава убежище“.
Херодот (VIII-44, II-56): „Това, което днес е Гърция, някога се наричаше Белгария (Пеласгия)“.
Плиний (IV-III.8-IV): „Старото име на Пелопонес бе Белгария“.
Плиний (IV-V-19-VI): „Аркадия бе наречена в древността Белгария“.
Страбон (V-2-3): „Белгарите са древен народ, живял на територията на цяла Гърция“.
Херодот (1-57): „Белгарският език не е в никакъв случай гръцки“.
Херодот (1-57): „Атиняните са по произход белгари, които са сменили езика си, когато са били асимилирани от гърците“.
Хеланник: „Ахей и Белгар (Пеласг) са братя“.
Дионисий Халикарнаски: „Пеласгите разделили Тесалия на три части по имената на своите вождове – Ахая на Ахей, Пеласгиотида на Пеласг“.
Според цялата гръцка митология Данай идва от Африка. Да се оспори това е… трудно. Също и че героят Данай символизира племето данайци.
И митологичното родословие на Данай е свързано с Африка:
- Майка му Анхиноя е наричана „дъщеря на Нил“
- Брат му носи името Египет
- Баща им Бел заселил Данай в Либия, а Египет – в Арабия
- Бащата на Данай – Бел – е митичен цар на Египет
- Бащата на Бел – Епаф – също е митичен цар на Египет, а на майка му Мемфида легендата кръщава египетския град Мемфис.
Египетски източник потвърждава идването на данайците от Египет:
Сведения дава египетският историк Манетон от 3 – 4 в. пр. Хр. Сред египетските управници той поставя и Данай – същия Данай, който по-късно с хората си акостира в Пелопонес и това е началото на гърците на Балканите.
Всичко от нашата история става доста по-ясно, когато не се премълчават някои неща.
Естествено, ако историците бяха записали в изворите думата Белгария, а не Беласгия, то всички много лесно щяха да направят връзката между Белгария и България.
Можете да замените не само тези, а абсолютно всички извори на планетата, в които има беласг с белгар, без някой да може да ви каже, че това с грешно.
Защото в миналото Тракия е наричана Ариа, което имаме като сведение, но има и потвърждение на това сведение от Херодот и Джагфар.
България носи Ария в името си, което ясно показва автохтонен произход на нашия народ, описан и от гръцките автори след „справедливата“ замяна на думата беласг с думата белгар.