• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 16 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

„Четем и се гордеем“: Празникът на българската просвета и култура

отЕва Иванова
24 май , 2025
„Четем и се гордеем“: Празникът на българската просвета и култура

(https://www.nationallibrary.bg/www/)

По повод 24 май – една от най-светлите дати в българската история – с радост Ви представяме новата ни рубрика „Четем и се гордеем“. В нея ще Ви представяме литературни творби, формирали българското достойнство и принадлежност.

Грамотността е в основата на знанието, а българската държава има огромен принос за това. Ние сме страна с 13 века история, а 1 170 години бележат началото на въвеждането на първата славянска и старобългарска азбука – глаголицата ведно с превода на Евангелието, извършен от Константин-Кирил Философ. С тези изключително значими постижения, както за славянския свят, така и за европейската цивилизация, страната ни се нарежда на едно от първите места по културно-историческо наследство в Европа и света.

„От целия славянски род най-славни са били българите, първо те са се нарекли царе, те са имали патриарх,  първо те са се кръстили, най-много земя те завладели. Така от целия славянски род били най-силни и най– почитани и първите славянски светци просияли от българския род и език”. Паисий Хилендарски

Отбелязвайки този светъл празник ще Ви представим „История славянобългарска“ на Паисий Хилендарски.

„История славянобългарска“

„Да се познава случелите се по– рано в този свят неща и делата на ония, които се живеели на земята, е не само полезно, но и твърде потребно, любомъдри читателю”. 

С тези думи започва една от най-значимите книги за нашия народ – „История славянобългарска“, написана от Паисий Хилендарски в Зографския манастир през 1762 г. Огромното наследство, което той ни оставя, позволява да се запознаем с историята на страната ни по достъпен и разбираем начин. Безценна книга и много важна за българите от XVIII – началото на XIX в., тя е първият опит за съставяне на българската история.

istroria slavyanobalgarska
„История славянобългарска“ (https://www.nationallibrary.bg/www/)

За Паисий Хилендарски не се знае много. Роден е в Самоковската епархия през 1722 г. Докато е монах в Хилендарския манастир, той често чува как другите монаси изтъкват значимостта на различни народи и култури. Разговорите в светогорските манастири го подтикват да напише историята на българите. Захваща се усилено да търси информация. Там, под името „кондика“ (дневник, в който се записват важни факти от живота на манастирите, църквите, общините, еснафите и др.), открива безценен източник на исторически сведения. Чрез летописи, поменици и жития на светци Паисий успява да съгради важното четиво. Освен на писмените факти, той се позовава и на разказите на монасите от светогорските манастири. В старателното си търсене стига чак до Хабсбургската империя, където се натъква на безценната творба на дубровнишкия абат Мавро Орбини, съдържаща подробна история на южнославянските народи. След завръщането си в „Света гора“, той се установява в Зографския манастир и там довършва „История славянобългарска“.

Защо Паисий написва „История славянобългарска”?

„Разяждаше ме постепенно ревност и жалост за моя български народ. Че няма на едно събрана история за преславните деяни от първите времена на нашия род, светци и царе. Така и много пъти сърбите и гърците ни укоряваха, че нямаме своя история”.

Защо е важна за нас „ История славянобългарска”?

„История славянобългарска“ е първата българска история, която би могла да се определи като християнска. Тя всъщност е и последният разказ за миналото на българите, воден от християнския мироглед. Този мироглед е важен, защото задава перспектива за историята, която не е лишена от Божия промисъл. Когато историята и духовността се движат в една линия, историческото наследство придобива неизмерими и безценни висоти, става непреходно, неповлияно от времето и от различни (модерни) ценности.

Паисий Хилендарски ни дава прекрасния пример как, вдъхновен от Божията любов, пише Историята от любов към българския род, към родния език, нравствеността и обичаите на българите. Тя е своеобразен призив към българите да знаят, обичат и почитат своя род и език, за да не се срамуват да се нарекат българи.

Величието на българите Паисий поставя редом с това на силните римляни и мъдрите гърци. Той посочва още, че една от важните особености на християнското светоусещане е вярването, че човечеството има същностно единство.

Духовният аспект на историческия разказ е от голямо значение, тъй като хилендарският монах измества погледа от Кубрат и Аспарух (както сме свикнали да разглеждаме българската история) и ни представя по-дълбок и свят образ за произхода на славянските и прабългарските народи – свързан с Бога.

От святото дело на Паисий Хилендарски всеки може да почерпи толкова, колкото е готов, а готовността идва от вярата – тя е мостът между Бога, духовността и съвременната наука.

„История славянобългарска“ поставя началото на новата българска книжнина. И макар че в нея има немалко неточности, трябва да сме признателни на Паисий Хилендарски, че, вместо да използва архаичен език (какъвто е бил в онова време), той се обръща към разговорната реч, за да доближи българския род до историята му – за да я обича и почита.

Честит 24 май – на българската книжовност, просвета и култура!

ВИЖТЕ СЪЩО
knigata
„Българите са в основите на човешката цивилизация“ – книга, която всеки българин заслужава да притежава
bg names 3
Книгата „Българските наименования са по целия стар свят“ доказва величието и древността на българската нация
pavel serafimov autor
Древните корени на българския език
et kanites 5 mushumov
Когато българите даваха царе на други народи
Юбилейно издание “Д-р Петър Берон” - https://artniton.com/beron/
„Д-р Петър Берон“ – луксозното юбилейно издание на издателство „Нитон“
signal 2024 12 31 093855
„Лидерите – забравените истории на България“ ни вдъхновява да бъдем лидери и да познаваме историята си
kniga
От Глаголица към Кирилица
intro
Въведение | Как призракът на комунизма управлява нашия свят – епизод 1
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Доц. Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Ето как да спасим лева

0
0
Маестро Камджалов дирижира Коледната оратория на Димитър Ненов в Зала 3 на НДК на 19-ти декември 2024 г. Тази година се планира концертът да бъде в зала "България". Снимки: Фондация "Йордан Камджалов"

Йордан Камджалов: Стремежът на хората да проявят истинската си сила ще ги направи добри

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Ножаро-ковашки събор „Огън и искри“,Стара Загора, 5-6 юли, 2025 г. (снимка: Георги Христозов)

Ножаро-ковашкият пленер „Огън и искри“ в Стара Загора възроди духа на българската традиция

0
0

Свързани Публикации

Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО)

Спестени са близо 5 млн. лв. от Столична община при управление на битови отпадъци

0
0
(https://www.mig.government.bg/)

Световният гигант в роботизираната хирургия Intuitive откри в България производствена база за системата da Vinci

0
0
(https://www.mzh.government.bg/bg/)

Земеделците могат да кандидатстват от 16 юли за помощ за унищожени култури

0
0
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на съвместен брифинг с министъра на правосъдието Георги Георгиев в Министерски съвет (снимка: МТСП)

Управлението на домове за възрастни хора без лиценз ще се третира като престъпление

0
0
инж. Георги Георгиев - изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК)

Агенцията по геодезия, картография и кадастър се включва активно в борбата срещу имотните измами

0
0
Летните фестивали на открито на Софийската опера

Летните фестивали на открито на Софийската опера

0
0
Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО)

Спестени са близо 5 млн. лв. от Столична община при управление на битови отпадъци

0
0
54685485

Доктор Габор Мате за връзката между депресията и заболяванията

0
0
I notice that you've provided "top-article-image" as both the original text and the Bulgarian translation, which appears to be an image filename or HTML element rather than actual text content to translate or edit. Could you please provide the actual Bulgarian text that you'd like me to review and improve? Once you share the Bulgarian content, I'll be happy to edit it to sound more natural and fluent according to your specifications.

Ким Чен Ун обеща „безусловна“ подкрепа за войната в Украйна

0
0
I notice that both the "Original Text" and "Bulgarian translation" you've provided just say "top-article-image" - this appears to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content to translate or edit. Could you please provide the actual Bulgarian text that you'd like me to review and improve? I'm ready to help make it sound more natural and fluent once I have the proper text content.

Берлин, вече не си същият

0
0
Следваща публикация
Патриарх Даниил произнася словото си на 23-ти май пред учени от БАН, както и пред министъра на образованието и  науката. Снимка: Българска патриаршия

Патриарх Даниил: Делото на Кирил и Методий и на учениците им нямаше да оцелее, ако те не бяха святи хора

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria