Getting your Trinity Audio player ready...
|
Програмите за многообразие, равнопоставеност и приобщаване (Diversity, Equality and Inclusion – DEI) са набор от политики и практики, предназначени да се насърчи справедливото третиране и пълноценното участие на всички хора, особено на групите, които в миналото са били недостатъчно представени или са били обект на дискриминация въз основа на идентичност или увреждане.
Илон Мъск отново изрази загриженост, че политиката за многообразие, равенство и приобщаване – DEI, особено в медицинските университети, може да доведе до смъртта на хора.
„Ако стандартите за полагане на медицински изпити и за това да станеш лекар или особено на специалисти като хирурзи се занижат, тогава вероятността хирургът да направи грешка е по-голяма“, каза Мъск. „Те допускат грешки на изпита си. Те могат да допуснат грешки при работата с хора и това може да доведе до смърт.“
Технологичният милиардер изтъкна този аргумент по време на телевизионно предаване с бившия водещ от CNN Дон Лемън, когато двамата обсъждаха въпроса.
По време на интервюто главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX се опита да обясни концепцията на бившия водещ, но изглежда Лемън не я разбра, като каза: „Няма доказателства за това“.
След това Мъск даде пример с обучаващ се хирург, който въпреки че е допуснал множество грешки по време на операции, все пак е преминал обучението поради по-ниските стандарти. Той предположи, че този по-нисък стандарт може да увеличи вероятността от фатални резултати.
Водещият Лемън възрази, че това е „хипотетично и не означава, че се случва“.
„Не съм казал, че се случва; казах, че ще се случи. Казах, че ако понижим статуквото, хората ще умрат“, отвърна Мъск.
Бившият водещ от CNN попита защо Мъск „посочва нещо, което не се е случило“.
„Защото не искам това да се случи“, настоя собственикът на X.
Интервюто, публикувано в няколко платформи за социални медии на 18 март, трябваше да бъде част от първоначалните ексклузивни планове на бившия водещ от CNN за X. Мъск обаче отмени партньорството на платформата си с Лемън малко след интервюто.
Критика на програмите DEI
Мъск отдавна се изказва открито срещу инициативата DEI. По време на интервю с коментатора Бен Шапиро по-рано тази година на конференцията на Европейската еврейска асоциация в Полша собственикът на X заяви, че хората трябва „винаги да се пазят от всяко понятие, което звучи така, сякаш може да излезе от книга на Джордж Оруел“.
„Многообразие, равнопоставеност, приобщаване – всичко това звучи като хубави думи. Но това, което в действителност означава, е дискриминация въз основа на раса, пол и сексуална ориентация, и тя е в противовес със заслугите на човек“, каза тогава Мъск.
По време на интервюто Мъск отбеляза, че решението за справяне с този проблем относно DEI е университетите да се съсредоточат върху заслугите. „Няма значение дали сте мъж, [или] жена, от каква раса сте, какви убеждения имате. Това, което има значение, е колко добър сте в работата си или какви са уменията ви“, каза той.
„Програмите DEI са опасни навсякъде, но най-опасни са в медицинските висши училища“
На 7 март Подкомисията по висше образование и развитие на работната сила в САЩ проведе изслушване, озаглавено „Разнопосочни, прекомерни, неефективни: Реалното въздействие на DEI в колежите.“
По време на свидетелските показания д-р Стенли Голдфарб, бивш заместник-декан по учебните програми в Университета в Пенсилвания и Медицинския университет Перелман, както и председател на медицинската организация с нестопанска цел „Не вреди“ (Do No Harm), изрази голяма загриженост относно инициативата DEI в медицинските висши училища и предупреди за потенциалните последици от нея.
„DEI е опасна навсякъде, но най-опасна е в медицинските висши училища“, алармира д-р Голдфарб.
„Американците трябва да знаят какво точно се случва. Вашите бъдещи лекари се учат на политика на разделение за сметка на животоспасяващи грижи. Те се учат да дискриминират по расов признак, а не да третират пациентите еднакво. В крайна сметка бъдещият ви лекар се обучава да бъде активист“, предупреди той. „Ако не възстановим истинската мисия на медицинските училища, американците неизбежно ще страдат от понижено качество на здравеопазването.“
По време на изслушването д-р Голдфарб обвини Асоциацията на американските медицински колежи, която управлява медицинското образование, че принуждава „медицинските училища да преподават междусекторността или взаимосвързаното естество на социалните категоризации като раса, класа и пол; потисничеството; колонизацията и превъзходството на бялата раса, наред с други основни теми на DEI“.
Той цитира пример със студент по медицина, който наскоро споделил с организацията „Не вреди“, че е прекарал повече време в изучаване на терминологията в DEI, отколкото в разбиране на функцията на бъбреците.
Д-р Голдфарб също така твърди, че медицинските висши училища сега занижават стандартите за прием поради политиките за DEI, като споделя: „Някои се отказаха от изискването за тест за прием в медицински колеж – MCAT [Medical College Admission Test] за всички кандидати, въпреки че MCAT е най-добрият показател за способността на студента да стане лекар.“
„Като набират по-малко квалифицирани студенти, медицинските училища произвеждат по-малко квалифицирани лекари“, каза д-р Голдфарб.
Организацията „Не вреди“ установи, че Медицинският факултет на Калифорнийския университет в Лос Анджелис е задължил студентите от първи курс да посещават курс, озаглавен „Структурен расизъм и равенство в здравеопазването“, в който по време на едно от упражненията студентите са били разделени по расови групи и са обсъждали антирасистки подбуди, според The Wall Street Journal. По-късно училището се отказва от упражнението след жалба за нарушаване на гражданските права, подадена от организацията „Не вреди“.
„DEI излага на риск живота на американците. Най-добрият начин за спасяване на животи е да премахнем DEI от медицината сега“, подчерта той.