• За нас
  • Пишете ни!
събота, 14 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало САЩ

Според Майк Помпео неуспехът да защити свободата на Хонконг е сред „най-големите му провали“

отАарон Пан
24 август , 2024
Според Майк Помпео неуспехът да защити свободата на Хонконг е сред „най-големите му провали“

Бившият държавен секретар Майк Помпео в Държавния департамент във Вашингтон на 4 януари 2021 г. (Шарлот Катбъртсън/The Epoch Times)

Бившият държавен секретар Майк Помпео каза, че неуспехът да защити свободата на Хонконг от Китайската комунистическа партия (ККП) е един от „най-големите му провали“ като част от администрацията на президента Тръмп.

В края на юли 2024 г. Помпео взе участие в международна конференция за религиозните свободи и там изказа съжаленията си относно Хонконг. Според него западните демокрации са можели да се справят по-добре с опазването свободата на китайския метрополис.

„Често ме питат кой е най-големият ми провал. Това е [Хонконг]. Не знам дали щяхме да успеем да го запазим за цялото време, обещано от китайците, но със сигурност можехме да се справим по-добре. Ние заедно — САЩ, Британия и целият Запад, можехме да удължим времето и не го направихме. Поемам цялата отговорност за това.“

Контролът на ККП върху Хонконг се затегна в средата на 10-те години на 21-ви век. От предаването му на Китай през 1997 г. Пекин постепенно слагаше нови и нови забрани за метрполиса, подкопавайки обещаната му автономия. Като следствие от тези мерки в Хонконг избухнаха протести: през 2012 г. заради промените в учебната програма, а след това през 2014 г. възникна „Движението на чадърите“.

Движението, чийто представители искаха запазване на демокрацията в родината си, стигна своя връх през 2019 г., когато близо 2 милиона души излязоха на улиците, за да протестират срещу предложения закон, позволяващ граждани на Хонконг да могат да бъдат екстрадирани и съдени от съдилища в Китайската народна република. Натискът принуди Кари Лам, лидер на Хонконг тогава, да оттегли закона. Полицията реагира с бруталност и насилие на мирните протестиращи, което доведе до голяма подкрепа за тях. На местните избори продемократичните кандидати имаха мнозинство.

За ККП тези избори бяха знак, че Хонконг се изплъзва от контрола им. През юни 2020 г. Пекин предложи законопроект за националната сигурност, който поставя законите на ККП над законите на Хонконг. Законопроектът предвиждаше доживотен затвор за неясно описани престъпления като диверсия, отцепничество и тероризъм, което дава възможност за сериозен натиск върху опозицията на комунистическото управление и дисквалифициране на про-демократични кандидати, ограничава свободата на словото и принуждава недоволните да замълчат, като по този начин из основи подкопава автономията на Хонконг.

По време на конференцията г-н Помпео каза, че въпреки трудностите е можел да направи повече за защитата на демократичните активисти като Джими Лай – адвокат и медиен магнат, който в момента се намира в затвора.

„Мисля, че имаше доста ръце, които не направиха нужното, за да защитим Джими Лай и съмишлениците му по начин, който беше възможен“, коментира Помпео въпрос от Бенедикт Роджърс, съосновател и изпълнителен директор на „Hong Kong Watch“, свързан с нарушаването на човешките права от ККП.

Доклад, публикуван през май 2024 г. от Центъра за стратегически и международни изследвания, отбелязва, че свободата в Хонконг от 2020 г. насам прогресивно намалява в почти всички области, където има управление от ККП.

Според доклада „високата степен на автономия“, която трябваше да бъде запазена до 2047 г., е подкопана заради все по-авторитарното управление на Си Дзинпин.

През 2019 г. в САЩ влиза в сила Актът за човешки права и демокрация на Хонконг, чиято цел е подкрепа за протестите в китайския мегаполис. Законът изисква държавният секретар всяка година да решава дали Хонконг е достатъчно автономен, за да се ползва от специалните икономически привилегии, гарантирани му от американското правителство. Сред тях са специално отношение в търговията, инвестициите и емиграцията, като Хонконг е изключен от тарифите, които се прилагат за китайски стоки, внасяни в Америка.

През 2020 г. г-н Помпео обяви, че Хонконг вече не е автономен от Китай, заради засилващия се контрол от страна на ККП. Той добави още, че отношението трябва да е като към китайски град, защото бившата британска територия за Пекин вече е част от континентален Китай.

През 2020 г. влиза в сила и Актът за автономията на Хонконг, който налага санкции на китайски държавни служители и компании, отговорни за подкопаването на демокрацията в мегаполиса.

На кръгла маса, проведена през май 2024 г., конгресменът Джон Мулинър (Реп.-Мичиган), председател на Комитета за ККП към Камарата на представителите казва, че свободата на Хонконг и репресиите на ККП имат значение за САЩ. Според него основополагащите за САЩ ценности са в опасност, след като Китай не е спазил обещанието си да запази автономията на Хонконг за 50 години след предаването му от Британия през 1997 г.

„Почтеността на американците страда от неспазеното обещание от страна на ККП да запази свободата на Хонконг чрез „една страна, две системи“, казва той.

ВИЖТЕ СЪЩО
id5609985 featureimagesize 1080x720 1
Артист от Хонконг е осъден на 74 месеца затвор за продемократични протести
id5610210 gettyimages 2089838453 1080x720 1
В Хонконг влиза в сила новият закон за националната сигурност – Член 23
Jimmy Lai 1200x675 1
Активисти в Хонконг осъдени за почитане жертвите на „Тиенанмън“
HK3 1200x800 1
Законодатели и експерти от цял свят осъдиха нападението над Epoch Times в Хонконг
Хонконг все още не е мъртъв
Pompeo israel e1606495235221 700x420 1
Майк Помпео за „Гласът на Америка“: Благодаря ви, че вдъхвате надежда на милиони потиснати хора по целия свят!
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Страхил Ангелов говори пред централата на ГЕРБ, останала на 12-ти юни празна заради протеста. Снимки: Свободна Европа

Пореден протест срещу еврото в София: ГЕРБ го посрещна с празна централа

0
0
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски, основател на ВМРО-ДПМНЕ (вдясно) заяви лично подкрепата си за Любчо Георгиевски от Битоля на 21 май 2025 г., по време на последното съдебно заседание по делото, обвиняващо основателя на културния клуб "Иван Михайлов" в расизъм. Снимки: Личен архив на Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски получи в РСМ условна присъда заради пробългарските си възгледи

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Национален ученически кинофестивал "Ученически обектив" 2025 (https://www.mon.bg/)

„Ученически обектив“: 51 училища в България създадоха национален кинофестивал

0
0
МОСВ (https://www.moew.government.bg/)

Постигнато е съгласие за реализацията на автомагистрала „Струма“ извън Кресненското дефиле

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

0
0
Каш Пател дава показания пред Комисията по съдебна власт на Сената във Вашингтон на 30 януари 2025 г., след като беше номиниран за директор на ФБР Мадалина Василиу/The Epoch Times

Двама китайски граждани са обвинени в контрабанда на опасен патоген в САЩ

0
0
Тръмп дава на Путин 2 седмици да покаже добра воля относно мирното споразумение за Украйна, предупреждава за нови санкции

Доналд Тръмп дава на Владимир Путин 2 седмици да покаже ангажимент по мирното споразумение за Украйна

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

САЩ с редица законови мерки срещу насилственото отнемане на органи в Китай

0
0
Ванс казва, че Путин няма стратегия за изход от войната в Украйна

Според Ванс Путин няма стратегия за прекратяване на войната в Украйна

0
0
Дете чупи камъни, добити от кобалтов рудник в кариера за мед и кобалт в Лубумбаши, Демократична република Конго, на 23 май 2016 г. Джуниър Кана/АФП/Getty Images

12 юни – Световен ден за борба с детския труд

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Свети Лука Кримски защитава православието насред тежкия атеизъм по времето на комунизма в Русия. Снимка: Съюз на православните журналисти в България

Църквата чества паметта на Свети Лука Кримски – лекар и изповедник

0
0
Българският президент Румен Радев в разговор с журналиста от CNN Ричард Куест. Снимка: Прес служба на президентската институция

Румен Радев в интервю за CNN: От санкциите срещу Русия най-много печели Китай

0
0
България представи космически храни и нови сортове растителни култури на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония (снимка: https://www.mzh.government.bg/bg/)

Български космически храни и нови сортове растителни култури на ЕКСПО 2025 в Осака, Япония

0
0
Следваща публикация
Пропекински протестиращи срещу китайски дисиденти пред хотел St. Regis в Сан Франциско на 14 ноември 2023 г. (Ева Фу/The Epoch) Times

Групировки от китайския "Обединен фронт" с прояви на насилие в Сан Франциско

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria