ЕС и САЩ призоваха китайския режим да освободи журналистката Джан Джан, осъдена на 28 декември на 4 години затвор заради репортажите си за епидемията в Ухан. Няколко журналисти изчезнаха заради критичните си репортажи за избухналата в Ухан епидемия, но г-жа Джан е първата с официална присъда от китайските власти.
В своето изявление делегацията на ЕС за Китай цитира „достоверни източници“, според които бившата адвокатка е била подлагана на мъчения и здравословното ѝ състояние е критично.
„Тя незабавно трябва да получи адекватно медицинско лечение“, се казва в изявлението на делегацията. И още: „Ограничаването на свободата на словото на достъпа до информация, заплахите и подслушването на журналисти, както и задържането, съдебните процеси и присъди срещу правозащитници, адвокати и интелектуалци в Китай нарастват и продължават да бъдат повод за тревога.“
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео изрази позицията на САЩ по случая с думите: „Комунистическата партия на Китай отново доказа, че няма да се поколебае да използва всички средства да заглуши всеки глас срещу официалната линия на партията, дори и да става дума за обществено важна здравна информация. Страхът на китайското правителство от прозрачност и нестихващите посегателства върху човешките права са признак не на сила, а на слабост, и са заплаха за всички нас.“ И допълни: „Лъжите са характерна черта, а не грешка на авторитарните режими.“
Делегацията на ЕС изрази загриженост и относно задържането на известния адвокат и правозащитник Ю Уеншън. На 13 декември неговата 4-годишна присъда бе потвърдена на втора инстация в град Дзиенсу, без адвокатите на Ю дори да бъдат изслушани.
ЕС призова за незабавното освобождаване на Джан и Ю, както и на „други задържани и осъдени правозащитници“, както и на „всички онези, които се ангажират да разкриват важна обществена информация.“
Джан е на 37 години, бивш адвокат. Тя пристига в Ухан в разгара на пандемията, в началото на февруари 2020 г., и започва да публикува информация в своите профили в социалните мрежи. Мнението ѝ често е критично към способността на властите да се справят с пандемията.
Джан изчезва през май, а след месец китайските власти потвърждават ареста ѝ. Според прокуратурата тя „разпространява фалшива информация чрез текстове, видеа и други“ Съдебните документи показват, че тя обвинена в „злонамерено спекулиране“ за пандемията в Ухан в „интервюта, дадени за медии Радио Свободна Азия и Епок Таймс“. Джан е интервюирана няколко пъти за китайскоезичното издание на „Епок Таймс“.
Джан е в гладна стачка от месеци. В свой пост в социалните мрежи от 17 декември адвокат Жен Куаню пише, че Джан е толкова слаба, че едва успял да я познае.
Местонахождението на други двама журналисти, Чън Кишуей и Фан Бин, остава неизвестно. Бившият журналист от CCTV, Ли Зъхуа, се появи около два месеца след изчезването си в края на февруари, с добри думи за задържалата го в карантина полиция и с доста по-меки думи за китайското правителство, което преди това бе обвинил в лъжи и потисничество.