Getting your Trinity Audio player ready...
|
Европейският съюз (ЕС) наложи санкции на 19 китайски компании за това, че са подкрепяли Русия във войната ѝ срещу Украйна.
Компаниите, базирани в континентален Китай и Хонконг са сред 61 юридически лица, на които на 24 юни бяха наложени санкции за „пряка подкрепа на руския военно-промишлен комплекс“ във войната с Украйна.
В списъка са включени и девет дружества в Турция, две в Киргизстан и по едно в Индия, Казахстан и Обединените арабски емирства.
За много от субектите се твърди, че помагат на Русия да заобикаля санкциите на блока и да купува „чувствителни елементи“, използвани в безпилотни летателни апарати, или елементи, които подпомагат военните операции на Кремъл, се казва в изявление на Европейския съвет.
Брюксел ще наложи по-строги търговски ограничения на включените в списъка субекти по отношение на стоки и продукти с двойна употреба, които „биха могли да допринесат за технологичното усъвършенстване на руския сектор на отбраната и сигурността“.
Сред субектите в последния кръг от санкции на ЕС е China Head Aerospace Group – базирана в Пекин компания, която беше включена в черния списък на Министерството на финансите през април 2023 г. Вашингтон обвини китайската компания, че е доставяла сателитни изображения на места в Украйна на структури, свързани с военната организация „Вагнер“.
Друга забележителна китайска фирма, включена в пакета от санкции, е Shenzhen 5G High-Tech Innovation Company. През април технологичната компания беше включена в списъка със санкции на САЩ за това, че е действала като китайски посредник за Peleng – беларуска отбранителна фирма, която според Вашингтон доставя системи за управление на огъня за руски танкове.
В отговор на последния ход на блока китайският комунистически режим обеща да предприеме „необходимите мерки“, за да защити интересите на своите компании.
На ежедневния брифинг на 25 юни говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг защити търговията на китайските компании с руските им колеги, като заяви, че това е „нормален обмен и сътрудничество“ и не бива да бъде „намесвано или засягано от трета страна“.
Новите санкции на ЕС бяха наложени на фона на опасенията заради подкрепата на Китайската комунистическа партия (ККП) във военните усилия на Кремъл.
По време на визитата на Си Дзинпин в Париж председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разкритикува китайския режим за това, че доставя на Русия материали, които имат както гражданско, така и военно предназначение.
„Необходими са повече усилия за ограничаване на доставките на стоки с двойна употреба за Русия, които намират път към бойното поле“, заяви Фон дер Лайен пред репортери след тристранния разговор с китайския лидер и френския президент Еманюел Макрон през май. „Като се има предвид екзистенциалния характер на заплахите, произтичащи от тази война, както за Украйна, така и за Европа, това наистина засяга отношенията между ЕС и Китай.“
Вицеканцлерът на Германия Роберт Хабек отправи подобно послание по време на неотдавнашно посещение в Китай.
„Заобикалянето на санкциите, наложени на Русия, е недопустимо“, заяви Хабек пред репортери на 22 юни след среща с висши китайски служители в Пекин.
Търговията между Китай и Русия е нараснала с над 40% през 2023 г., а според Хабек почти половината от увеличението се дължи на продукти с двойна употреба.
По-рано този месец правителството на САЩ също въведе нови санкции срещу повече от 300 юридически и физически лица, включително много от страни като Китай.
По време на посещението си в Китай през април държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че ККП „захранва“ войната на Русия срещу Украйна, като отбеляза, че Москва „трудно би могла да поддържа нападението си срещу Украйна“ без подкрепата на Пекин.
На 25 юни Държавният департамент приветства новите санкции на ЕС.
„За съжаление, през последните две години видяхме как Русия възстановява капацитета си за производство на повече оръжия“ и нови оръжейни системи, заяви по време на пресконференция изпълняващият длъжността заместник-министър по политическите въпроси на Държавния департамент на САЩ Джон Бас.
„Те са в състояние да направят това най-вече в резултат на подкрепата на промишлеността в Китайската народна република“, заяви той.
„Затова приветстваме силната подкрепа от страна на нашите европейски съюзници и партньори в допълнение към санкциите на САЩ, за да се опитаме да прекъснем тези незаконни потоци от технологии и други ресурси, необходими за поддържане на военните усилия на Русия и за увеличаване на разходите за Русия от продължаващото преследване на тази незаконна агресивна война.“