Getting your Trinity Audio player ready...
|
Над 100 тайни полицейски участъци, управлявани от Китай, действат в 53 държави
Белгийската служба за сигурност (VSSE) публикува доклад, според който в Брюксел е налице засилена китайска шпионска активност. „Дейността на Китай в Белгия не се ограничава само до класическия шпионин, който краде държавни тайни, или до хакера, който парализира важна индустрия или държавен департамент чрез своя компютър“, се казва в правителствения доклад.
Вместо това много китайски агенти се занимават „лобиране, намеса, политическо влияние, шпионаж, икономическо изнудване и кампании за дезинформация“.
Агенцията за сигурност изразява опасенията си, че тесните връзки между комунистическия режим и корпорациите в страната прави изключително трудно идентифицирането на потенциални разузнавателни средства.
„Това води до заплетена мрежа от взаимодействия, а много правителствени и неправителствени субекти крият връзките си с Китай“, се посочва в доклада на VSSE. „Това е игра, в която Китай е изключително умел. Властта, която китайското правителство и Китайската комунистическа партия упражняват върху компаниите, им позволява да ги превърнат в неразделна част от дългосрочната си стратегия.“
Според изследването много от разузнавателните агенти на ККП изобщо не са служители на комунистическия режим, а по-скоро китайски частни лица, които служат на правителството поради привързаност към режима – или чрез фино убеждаване и манипулиране от страна на държавните органи.
Политици изказват опасения
Констатациите предизвикаха безпокойство сред белгийските политици, като например фламандския член на парламента Кристоф Слагмулдер от фламандската националистическа партия „Влаамс Беланг“.
„Когато човек мисли за шпиони, често си представя филми като Джеймс Бонд, но това не е вярно“, казва Слагмюлдер в неотдавнашна статия на уебсайта на Vlaams Belang. „Често това са дипломати, лобисти, журналисти, служители, компании или дори студенти, които активно събират информация, за да я предадат на някой агент.
„Китай активно разширява влиянието си в Европа – продължава той. – Ето защо не е изключено студентите също да бъдат използвани за тази цел.“
Фламандският депутат призова за проучване на потенциалната роля, която китайските студенти в Белгия биха могли да играят в шпионските усилия на ККП, отбелязвайки, че властите често пренебрегват този тип китайски граждани.
„Той може да изглежда невинен и безобиден, но по време на конфликт всички оръжия могат да бъдат използвани, за да поставят една страна на колене – заяви Слагмюлдер. – Затова трябва да пазим знанията си и активно да работим за по-безопасно фламандско висше образование, като оптимизираме и евентуално затегнем процедурите за китайските студенти.“
Без китайски полицейски участъци
През септември 2022 г. в доклад на организацията Safeguard Defenders се посочва, че агенти на китайския режим действат тайно в държави по целия свят, като използват тайни полицейски участъци като база за наблюдение на китайски дисиденти и дори принуждават китайски емигранти да се върнат в Китай.
Докладът „Патрулиране и убеждаване„, публикуван през декември 2022 г., хвърля повече светлина върху мащаба на мрежата и как съвместни споразумения улесняват китайския режим в разпространението на транснационалната му полицейска дейност по целия свят.
В него се разяснява, че в 53 държави по света има около 102 задгранични полицейски звена, управлявани от Китай. Някои от тях дори са създадени с помощта на самите държави.
Понастоящем обаче Белгия не фигурира в списъка на европейските държави, в които функционират китайски полицейски участъци.
Освобождаване от контрола на ККП извън Китай
След появата на първия доклад режимът отрича да има недекларирани полицейски участъци в чужбина и нарича обвиненията опит за уронване на репутацията на Китай.
Но специалистите по сигурността изтъкват, че дори Пекин да не е пряко отговорен за станциите, „някои изявления и политики сочат, че от страна на централното правителство са давани ясни насоки за насърчаване на тяхното създаване и функциониране“.
Първоначалният доклад до момента е дал тласък на разследвания в поне 14 държави.
Ирландия и Нидерландия затвориха китайските полицейски участъци, които бяха открити в техните страни, а в Испания се провеждат разследвания. Канада е подала жалба до китайския посланик във връзка със съобщенията за неофициални китайски полицейски служби, действащи в Канада.
През април в Ню Йорк бяха арестувани двама мъже, за които се твърди, че са управлявали таен полицейски участък в Манхатън от името на китайския комунистически режим. Тези арести бяха част от няколко дела, по които бяха повдигнати обвинения срещу повече от 40 китайски агенти за предполагаемото им участие в различни схеми, които са подпомагали транснационалните усилия на комунистическия режим за сплашване и пропаганда.
Според съдебните документи двамата арестувани са управлявали местна китайска асоциация, която е организирала автобуси с поддръжници на Пекин, които да пътуват до Вашингтон и да служат като контрапротестиращи по време на пътуването на Си през 2015 г.
„Арестът на агенти на Китайската комунистическа партия, участвали в създаването на незаконния полицейски участък на ККП в Ню Йорк, е малка, но важна победа за американския суверенитет и за дисидентите, които бягат от потисничество и са превърнали Америка в свой дом“, заяви републиканецът Майкъл Галахър (Р-Уис) пред The Epoch Times.
„Мафиотските тактики на ККП – следене, тормоз, изнудване, нападения и преследване на възрастни родители, съпрузи и деца в Китай – не могат да бъдат толерирани в Америка. Съединените щати трябва да останат убежище от преследване, а не ловно поле за диктатори“ – заключи Галахър.
СВЪРЗАНИ СТАТИИ: