• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 18 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Фермери излизат на международни протести срещу нелоялната конкуренция и Зелената сделка

отЕлла Киетлинска
21 февруари , 2024
Фермери излизат на международни протести срещу нелоялната конкуренция и Зелената сделка

Илюстративна снимка с украинското знаме, покрито със зърно, 9 май 2022 г. (Dado Ruvic/Reuters)

Getting your Trinity Audio player ready...

Земеделски организации от шест държави от ЕС връчиха исканията си на комисаря по земеделие на ЕС

На среща с европейския комисар по въпросите на селското стопанство и развитието на селските райони Януш Войчеховски на 12 и 13 февруари в Полша делегации на земеделски организации от шест държави от ЕС поискаха „незабавно решение“ на неблагоприятните последици от земеделските политики и регулации на ЕС.

Фермерските организации от Чехия, Словакия, Полша, Унгария, Литва и Латвия, които присъстваха на срещата, се споразумяха да проведат международни протести срещу селскостопанските политики на ЕС на 22 февруари и поканиха други страни от ЕС да се присъединят към тях, заяви за общоевропейската медийна мрежа Euractiv Барбора Панкова – говорител на Чешката аграрна камара.

Земеделските организации представиха на Януш Войчеховски исканията си за подпомагане на земеделските производители в техните страни, засегнати от „изкривения европейски пазар, причинен от безмитния внос на стоки от Украйна“, от политиките на ЕС в областта на околната среда и от „непоносимо разрасналата се бюрокрация“.

„Само чрез координиране на нашите искания и съвместни действия имаме шанс да привлечем вниманието към отчайващото положение, в което се намира европейското селско стопанство в момента, и да окажем натиск върху европейските и чешките политици най-накрая да предприемат стъпки, които наистина ще помогнат на земеделските стопани“ – заяви председателят на Чешката аграрна камара Ян Долезал.

Искания на земеделските производители

Сред исканията на земеделските производители е да се премахнат нарушенията на икономическата конкуренция в ЕС, която се влошава от украинския дъмпинг на селскостопански стоки на европейския пазар.

„Украинската продукция не трябва да отговаря на високите европейски стандарти и по този начин е по-евтина и по-удобна за търговците“, се посочва в изявлението.

По време на срещата фермерите поискаха от ЕС да смекчи увеличаването на производствените разходи, причинено от екологичните регулации на съюза, свързани най-вече с Европейската зелена сделка. В изявлението се посочва също, че фермерите настояват ЕС да намали бюрократичната тежест върху земеделските стопани, които кандидатстват за субсидии.

В края на януари Чешката аграрна камара представи същите искания на чешкия министър на земеделието Марек Виборни, като даде на чешкото правителство срок до 1 март да разработи приемливо за земеделските производители решение. На 19 февруари в Прага чешките земеделски производители протестираха срещу „зелената сделка“ на ЕС, като стотици трактори влязоха в града.

Протест на фермери пред Европейския парламент

Европейската зелена сделка е инициативата на ЕС, свързана с климата, за борба с това, което съюзът смята за „екзистенциална заплаха за Европа и света“, се казва в политическо изявление на изпълнителния орган на ЕС – Европейската комисия.

Защо украинските стоки навлязоха на пазара на ЕС

Селскостопанските стоки са най-важната част от украинския износ и преди руското нахлуване през 2022 г. съставляваха над 60% от изнасяната продукция, като 90% от този износ се изпращаше през черноморските пристанища, според анализ на Центъра за източни изследвания – базиран в Полша мозъчен тръст.

През 2021 г. основните дестинации за украинските селскостопански продукти са били страните от Азия и Африка, според компанията за финансова информация и анализи S&P Global.

id5584572 poland farmers protest 24040395349506 600x400 1
Земеделски производители вкарват трактори в града по време на протест на фермери срещу аграрната политика на ЕС и вноса на евтина украинска продукция в Познан, Полша, 9 февруари 2024 г. (Czarek Sokolowski/AP Photo)

След избухването на руско-украинската война руската блокада на украинските черноморски пристанища спира износа на страната, което принуждава Украйна да разработи алтернативни маршрути през пристанищата на река Дунав, както и сухопътни транспортни пътища, свързващи я с ЕС, се посочва в анализа на Центъра за източни изследвания.

През юни 2022 г. ЕС временно преустанови митата върху украинския износ, включително върху селскостопанските продукти, „което де факто отвори пазара на ЕС за стоки от тази страна“, посочва мозъчният тръст.

През август 2022 г. започна да функционира Черноморската зърнена инициатива – морски транспортен маршрут, договорен от Украйна, Русия и Турция под егидата на ООН. Маршрутът позволи на Украйна да увеличи износа си, но оттеглянето на Русия от сделката след една година функциониране отново задуши износа на Украйна, продължава анализът на мозъчния тръст.

Износът на зърно от Украйна за ЕС се е увеличил значително през стопанската 2022-2023 г. спрямо периода преди войната, докато износът ѝ за дестинации извън ЕС е спаднал, според съвместен доклад на Министерството на земеделието на САЩ и Глобалната мрежа за селскостопанска информация.

id5485893 danube delta vital to grain export amid russias attacks on ukrainian ports 600x400 1
Украински кораб е закотвен на Дунав в Рени, Украйна, 21 август 2023 г. (Getty Images)

Износът на украинска пшеница, например, се е увеличил до 7,8 млн. метрични тона през стопанската 2022-23 г. от над 400 000 метрични тона през 2021-22 г., се посочва в доклада. През същите периоди износът на пшеница от Украйна за Африка, Южна Азия и Източна Азия е намалял съответно с 68,5%, 45,5% и 80%, отново според данни в доклада.

Селскостопанските стоки от Украйна се движат предимно по суша към съседните ѝ държави от ЕС поради сравнително ниските транспортни разходи, които могат да донесат по-голяма печалба, посочва Центъра за източни изследвания.

Затова притокът на украински продукти засяга най-вече Полша, Словакия, Унгария, Румъния и България, „особено след като преди инвазията те почти не са внасяли зърно от тази страна“, се посочва още в доклада.

Нелоялна конкуренция

id5272144 ukraine grain 2 600x426 1
Жътвари събират пшеница в село Згуривка, Украйна, 9 август 2022 г. (Efrem Lukatsky/AP Photo)

Якуб Пиекух, професор по икономика в Аграрния университет в Краков, Полша, заяви пред полската медия Onet, че „допускането на [украинско] зърно в Полша не означава подкрепа за украинците“.

Според Пиечух в Украйна работят повече от дузина големи корпорации, произвеждащи различни храни, включително зърно, които не са украинска собственост, а са с германски, холандски или близкоизточен капитал. Освен физическия труд, който украинците предоставят на тези компании, страната не печели почти нищо от износа на зърно, тъй като световните хранителни корпорации печелят „огромни суми пари от това“, твърди Пиекух.

През януари Европейската комисия предложи да поднови спирането на вносните мита и квоти за украинския износ за ЕС за още една година, но да ограничи вноса на чувствителни селскостопански продукти от Украйна, включително птиче месо, яйца и захар, на нивата от 2022 г. и 2023 г.

Ако вносът на тези продукти надхвърли средния обем на вноса през 2022 г. и 2023 г., „ще бъдат наложени отново мита, за да се гарантира, че обемът на вноса няма да надхвърли значително този от предходните години“, се посочва още в изявление на ЕК.

Предложението не включва никаква мярка за ограничаване на украинския износ на зърнени култури и изисква одобрение от правителствата на ЕС и Европейския парламент.

На 14 февруари украинският заместник-министър на икономическото развитие, търговията и земеделието Тарас Качка заяви, че износът на селскостопански продукти от Украйна през Източна Европа не нанася щети на пазарите на тези страни, посочва Ройтерс.

„Смятаме, че за нито един продукт не притискаме фермерите от ЕС на вътрешните им пазари“, каза той пред журналисти между срещите си в Брюксел.

Качка също така заяви, че всички трябва да са наясно, „че спазваме правилата на ЕС в производството“.

Той също така посочи увеличаването на доставките през Черноморския коридор, който беше възстановен през август 2023 г. след оттеглянето на Русия от Черноморската зърнена инициатива.

„Смятаме, че казусът от страна на Полша със зърното, всички зърнени култури и стоки е приключен“, посочи Качка.

След оттеглянето си Русия заплаши да третира всички кораби в Черно море като потенциални военни цели.

През януари украинският вицепремиер Олександър Кубраков заяви, че Украйна доставя 10 млн. тона селскостопански стоки през този коридор, посочват Ройтерс и Гласът на Америка (VOA).

Ройтерс и Петър Шваб допринесоха за настоящия материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
id5575823 breeders in danger op 1080x720 1
Фермерите в Белгия и Италия – поредните на протест срещу регулации на ЕС
r62 0220 640x427 1
Седмица на активни протести на фермерите в Германия
european commission president ursula von der leyen
Климатичните политики водят към глобален икономически срив
terminala za zarneni kulturi
Полша, Унгария и Словакия въвеждат забрани за зърно от Украйна
Роман Балмаков, водещ на рубриката "Facts Matter" и режисьор на оригиналния документален филм на Epoch Times „Без фермери няма храна: ще ядете ли буболечки?“ по време на премиерата на филма в Ървинг, Тексас, на 22 септември 2023 г. (Самира Буау/The Epoch Times)
Документалният филм „Без фермери няма храна: Ще ядете ли буболечки?“
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)
Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Джордже Симион, председател на партия AUR (Алианс за обединение на румънците), върви пред бившия полски премиер Матеуш Моравйецки (вдясно) в Букурещ на 14-ти март 2025 г. Снимка: Вадим Гирда/AP

В навечерието на Гергьовден – победителят в първия тур на президентските избори в Румъния се казва Джордже Симион

0
0
Иберийско затъмнение повдига опасения относно електрически мрежи с преобладаващи възобновяеми източници

Иберийското затъмнение повдига опасения относно електроенергийните мрежи с преобладаващ дял на възобновяеми източници

0
0
Ник Тенкони оглавява протест срещу потоците нелегални емигранти в Англия в Манчестър на 22-ри февруари 2025 г. Снимка: Дейли Мейл

Ник Тенкони, лидер на UKIP: Когато държавата има здрава културна основа, икономиката се справя добре по естествен път (част II)

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Следваща публикация
Временна изложба „Туризмът на Витоша – от първите стъпки до днес“ (6 февруари – 28 април, 2024 г.) в централната сграда на Регионалния исторически музей – София (Александра Ботева, Epoch Times Bulgaria)

„Туризмът на Витоша – от първите стъпки до днес“

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria