Getting your Trinity Audio player ready...
|
Според критици това ще позволи на държавните органи да наложат система за социална кредитна оценка и да контролират как техните граждани харчат парите си
Лидерите на държавите от Групата на двайсетте приеха план за налагане на цифрови валути и цифрови идентификационни документи на населението в съответните държави. В Ню Делхи през уикенда 9-10 септември Г-20, която в момента се председателства от Индия, обяви, че е постигнала споразумение по този въпрос и се е съгласила да изгради необходимата инфраструктура.
Споразумението стана факт въпреки опасенията, че правителствата могат да използват дигиталните валути и документи, за да следят паричните потоци и потреблението на своите граждани и да потискат несъгласието.
Много критици се опасяват, че правителствата и централните банки в крайна сметка ще урегулират криптовалутите и след това веднага ще ги заменят с цифрови валути на централните банки (Central Bank Digital Currencies), които нямат адекватни нива на защита и сигурност.
Макар че в момента се водят дискусии за създаване на международни правила за криптовалутите, Групата посочи, че на срещата на върха „не е ставало дума за забрана на криптовалутите“.
Основните точки, обсъдени на срещата на върха в Ню Делхи, са били изграждането на цифрова публична инфраструктура, цифрова икономика, криптоактиви и цифрови валути на централните банки (CBDCs).
Международният валутен фонд с цялостна рамка за цифровите валути
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева похвали индийските си колеги с публикация в социалната платформа „X“ за това, че са водещи в „създаването на пътна карта за крипторегулации“. Тя написа, че МВФ също така „допринася за предложенията за цялостна политическа рамка“.
В отделно изявление г-жа Георгиева посочи: „Предстои още работа, включително в сферата на цифровите пари и криптоактивите“.
„За тази цел Г-20 възложи на съответните институции да подобрят регулирането и надзора на криптоактивите – МВФ допринася за предложенията за създаването на цялостна политическа рамка – и да ускорят дебата за това как цифровите валути на централните банки биха могли да повлияят на световната икономика и финансова система“, добави тя.
Ръководителят на МВФ предложи вместо да признават криптовалутите за законно платежно средство, правителствата да създадат процеси за лицензиране и регистрация на емитентите на криптоактиви и да се съсредоточат върху сходното третиране на техните дейности.
Няколко големи икономики, включително Япония и Русия, ще въведат свои пилотни цифрови валути тази година.
Нигерия въведе eNaira – първата в света емитирана CBDC, въпреки че тя се оказа непопулярна. По-малко от 0,5 % от гражданите са заявили, че са използвали цифровата валута, а усилията на правителството да насърчи използването ѝ се провалиха.
Гита Гопинат, заместник-управляващ директор на Международния валутен фонд, също заяви във видеоклип, публикуван в социалната мрежа „X“, че Г-20 „помага за оформянето на глобална перспектива за това как политиците трябва да се справят с криптоактивите“.
Тя също така посочи пред медията Business Today, че в дискусиите „не се е говорило за забрана на криптовалутите, в някои от предложенията обаче се настоява за допълнителен контрол върху тях.
Критиците твърдят, че тези предложения могат да позволят на държавните органи да наложат система за социална кредитна оценка и да решават как техните граждани могат да харчат парите си.
Урсула фон дер Лайен изтъква необходимостта от цифрови документи за самоличност
По време на срещата на върха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за системи за цифрови идентификационни документи, подобни на сертификата за ваксинация за COVID-19, известен още като ваксинационен паспорт, и за създаване на международен регулаторен орган за изкуствения интелект (ИИ).
Тя призова Организацията на обединените нации да играе роля в регулирането на ИИ и нарече цифровия сертификат за COVID-19 на Европейския съюз идеален модел за цифрови публични инфраструктури, които да включват цифрови идентификатори.
„Много от вас са запознати с цифровия сертификат COVID-19. ЕС го разработи за себе си. Моделът беше толкова функционален и толкова надежден, че 51 държави на четири континента го приеха с безплатно ползване“, заяви г-жа фон дер Лайен.
„Днес СЗО го използва като глобален стандарт за улесняване на мобилността по време на заплахи за здравето. Искам отново да благодаря на д-р Тедрос за отличното сътрудничество“, каза тя, визирайки генералния директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус.
В момента Европейският съюз се опитва да въведе приложение за „цифрова идентичност“ в целия блок, което да консолидира различни лични данни, включително паспорти, шофьорски книжки и медицинска история.
„Бъдещето е цифрово. Предадох две послания на Г-20. Трябва да създадем рамка за безопасен и отговорен ИИ, с орган, подобен на този за климата [Междуправителствения комитет по изменение на климата]. Цифровите публични инфраструктури са ускорител на растежа. Те трябва да бъдат надеждни, оперативно съвместими и отворени за всички“, написа г-жа Фон дер Лайен в социалните мрежи.
Липсва обществена подкрепа
Национално проучване на американския институт Cato 2023 CBDC от месец май установи, че само 16% от американците подкрепят приемането на цифрови валути на централните банки. Най-малко 68% от анкетираните заявяват, че биха се противопоставили на CBDC, ако правителството започне да следи потоците на разходваните от населението парични ресурси.
Повечето демократи и републиканци изразиха загриженост, че правителството може да контролира за какво хората харчат парите си или дори да изключи достъпа до банковите им сметки.
The India Stack – националната инфраструктура за идентификация и цифрови плащания на Индия
Междувременно Световната банка в доклад, изготвен за срещата на върха на Г-20, също похвали използването от Индия на цифровата публична инфраструктура (Digital Public Infrastructure – DPI) за „засилване на финансовото приобщаване“ и предоставянето на обществени стоки и услуги.
В доклада като пример е посочена националната система DPI India Stack, която включва цифровия идентификатор Aadhaar и оперативно съвместимата платформа за цифрови плащания UPI (United Payments Interface).
Г-20 смята, че цифровите публични инфраструктури или DPIs могат да служат на хората не само във финансовия сектор, но и в области като здравеопазването, образованието и социалното осигуряване.
„India Stack е пример за този подход, тъй като съчетава цифрова идентификация, оперативно съвместими плащания, регистър на цифрови удостоверения и обединяване на сметки. Само за шест години тя постигна забележителния 80-процентен дял на финансово приобщаване – постижение, което би отнело почти пет десетилетия без подхода на DPI“, заяви кралицата на Холандия Максима Нидерландска, която написа предговора към доклада.
Кралицата е специален застъпник на генералния секретар на ООН за приобщаващо финансиране за развитие и беше един от ораторите на годишната среща на МВФ и Световната банка във Вашингтон миналата година.
„Ако бъдат проектирани правилно, цифровите валути на централните банки могат да бъдат многообещаващи в подкрепа на цифрова финансова система, която работи за всички. Но това е важно „ако“,“ каза кралица Максима. „Ако бъдат проектирани и прилагани с оглед на приобщаването, CBDC биха могли да предложат много възможности за разширяване на достъпа на лицата до банкови услуги, и за обслужване на уязвимите и бедните.“
Изявленията ѝ в подкрепа на плана обаче бяха подложени на критики от някои участници в дебата за цифровизацията в Нидерландия за нарушаване на нормата относно ролята на холандската монархия в политиката.
„Максима открито се застъпва за програмируеми пари; власт в централните банки, без парламентарна отчетност“, пише холандският финансов журналист Арно Веленс в „X“, наричайки кралицата „неизбираемо длъжностно лице, което е извън политиката съгласно [холандското] конституционно право“, а изявленията ѝ „сериозна атака срещу демокрацията“.
Свързано видео: Крипто, ББД, CBDC и FedNow