Главният изпълнителен директор на Tesla заяви, че компанията му „желае да задълбочи сътрудничеството с Китай, за да постигне повече взаимноизгодни резултати“
В понеделник Tesla премина през китайските изисквания за сигурност на данните, докато главният изпълнителен директор Илон Мъск приключваше посещението си в Пекин, което включваше срещи с висши служители на Китайската комунистическа партия (ККП).
Автомобилите Model 3 и Model Y на Tesla бяха сред 76-те модела, които бяха включени в списъка на преминалите китайските изисквания за сигурност на данните на 28 април, според Китайската асоциация на автомобилните производители (КААП).
КААП заяви, че тези 76 модела превозни средства – които са произведени от BYD, Ideal, Lotus, Hezhong New Energy, Tesla и NIO – са изпълнили „четирите изисквания за съответствие със сигурността на данните в автомобилната индустрия“.
Илон Мъск завърши посещението си след среща с висши служители на китайския комунистически режим, включително премиера Ли Цян, за да обсъдят внедряването на неговия софтуер за пълно самоуправление (Full Self-Driving – FSD) и разрешението за прехвърляне на данни в чужбина.
По време на срещата им Ли Цян заяви, че развитието на Tesla в Китай служи като „успешен пример за китайско-американското икономическо и търговско сътрудничество“. Той добави, че Китай ще продължи да приветства фирми, финансирани от чужбина.
Ли изрази надежда, че Съединените щати ще работят с Китай, „за да следват стратегическите насоки на държавните глави на двете страни и да насърчават устойчивото и стабилно развитие на двустранните връзки“.
„Китай ще изпълни обещанието си и ще увеличи усилията си за разширяване на достъпа до пазара и подобряване на услугите, наред с други области, за да предложи по-благоприятна бизнес среда и по-силна подкрепа за чуждестранните предприятия“, заяви Ли, според съобщение, публикувано от ККП.
От своя страна Илон Мъск заяви пред китайския премиер, че неговата компания „желае да задълбочи сътрудничеството с Китай за постигане на повече взаимноизгодни резултати“.
В понеделник Ройтерс съобщи, че Tesla също така е сключила споразумение с китайския технологичен гигант Baidu, което ще позволи на Tesla да използва лиценза за картографиране на Baidu за събиране на данни за обществените пътища в Китай.
През 2018 г. автомобилният гигант постигна споразумение с китайските власти за изграждане на завод в Шанхай, първият завод на компанията извън САЩ, който по-късно бе открит през 2019 г. Неговата FSD технология за пълно самоуправление беше представена преди четири години, но все още не е достъпна за китайския пазар.
В публикация в платформата си за социални медии X по-рано този месец Мъск заяви, че софтуерът FSD на Tesla може да бъде достъпен за клиентите в Китай „много скоро“, но тогава не предостави никакъв допълнителен контекст.
Изненадващото пътуване на Илон Мъск се състоя малко повече от седмица, след като той отмени среща с индийския министър-председател Нарендра Моди, посочвайки като причина „много тежки задължения на Tesla“.
Tesla се бори да получи одобрение на нейните системи за самоуправление за нови пазари. Това обаче е трудна битка. В миналото на автомобилите на компанията беше забранено да влизат в китайски военни комплекси заради камерите, използвани за нейните FSD системи.
Tesla и други производители на автомобили използват данните, предоставяни от техните автомобили, за да обучават системите за автономно управление да изпълняват все по-сложни задачи без наблюдение от страна на водач-човек. Без одобрението на Пекин за трансфер на данни Tesla не би могла да използва данните, събрани от нейните автомобили в Китай, за разработване на автономни автомобили за глобална клиентска база.
Ройтерс, Стивън Кате и Алдгра Фредли допринесоха за настоящия материал.