„RCEP не отразяваше стремежите на нашите малки и микро средни индустрии“, заяви индийският министър на търговията
Индия изключи възможността да се присъедини към ръководеното от Китай Регионално всеобхватно икономическо партньорство (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP), тъй като китайският комунистически режим е „непрозрачен“ и неговите практики са „напълно различни от това, което демократичният свят иска“.
„Индия няма да се присъедини към RCEP, защото то не отразява нито ръководните принципи, върху които беше създадена ASEAN, нито е в интерес на нацията да сключи споразумение за свободна търговия с Китай“, заяви индийският министър на търговията и промишлеността Пиюш Гоял пред CNBC през септември.
Асоциацията на страните от Югоизточна Азия, често наричана и със съкращението ASEAN е политическа, икономическа и културна организация на 10 държави и два асоциирани члена от Югоизточна Азия.
Споразумението RCEP беше инициирано от 10-те страни от ASEAN, по-късно към него се присъединиха Китай, Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия. Споразумение за свободна търговия беше подписано от 15-те страни през ноември 2020 г. и влезе в сила през януари 2022 г. Въпреки че е най-голямото споразумение за свободна търговия в света по БВП на членовете си, RCEP е слабо организирана и по-малко активна, както посочват анализаторите.
Според информация на PricewaterhouseCoopers за споразумението, когато то влезе в сила, то беше най-голямото споразумение за свободна търговия в света на стойност около 26 трилиона долара и с население от 2,27 милиарда души от подписалите страни.
Китай е най-голямата икономика сред страните от RCEP, а управляващата Китайска комунистическа партия (ККП) е основната движеща сила, която тласка RCEP напред.
RCEP „не беше нищо друго освен споразумение за свободна търговия с Китай“, каза Гоял. „То не беше в интерес на нашите фермери, RCEP не отразяваше стремежите на нашите малки и микро средни индустрии и сектор“.
Той каза, че има фундаментални различия между интересите на ККП и индийското ръководство.
„Когато гледате от гледна точка на човек извън страната, не осъзнавате колко трудно е да се конкурирате с непрозрачна икономика, много неясна в икономическите си практики, където и търговските системи, и политическите системи, и начинът, по който се управлява икономиката, са напълно различни от това, което демократичният свят иска.“
Китай е най-големият търговски партньор на Индия. Износът на Индия за Китай през 2023 г. възлиза на 16,6 милиарда долара, докато вносът от Китай достигна 101,7 милиарда долара, в резултат на което търговският дефицит на Индия с Китай надхвърля 85 милиарда долара.
Тайванският икономист Хуан Шицун заяви пред The Epoch Times, че RCEP е много слабо организирана и „ККП се надява да я интегрира в голям пазар в бъдеще, но всъщност в момента в RCEP не се случва много“.
Хуан каза, че тъй като RCEP е търговска организация, ръководена от Китай, не е изгодно за Индия да се присъедини.
„Китай и Индия са в известна степен търговски конкуренти. Много производители отиват или в Индия, или в Китай, за да създадат производствена база. Те се конкурират за титлата „фабрика на света“. Затова изглежда, че неприсъединяването към RCEP може да е по-добра стратегия за Индия„, каза Хуан.
Йе Яо-Юан, асистент-професор по политически науки в Университета „Сейнт Томас“, посочва, че тъй като Китай не е демократична страна или страна, управлявана от закона, „той все още определя дали трябва да разреши износ или внос от определена страна въз основа на двустранните си отношения с тази страна“.
Йе каза, че решението на Индия да не се присъединява към RCEP е „много разумен резултат“.
Въздействието от решението на Индия
Що се отнася до ефекта от решението на Индия върху RCEP, Йе заяви пред The Epoch Times, че основно то ще рефлектира върху регионалната производствена верига, която ККП се опитва да формира чрез RCEP.
„Индия няма намерение да си сътрудничи с Китай в една и съща регионална икономическа верига. Това особено засяга реорганизацията на производствената верига на инициативата „Един пояс, един път“ на ККП, тъй като означава, че формирането на някои продукти и производства трябва да бъде коригирано“, каза Йе.
Хуан посочва, че пазарът на RCEP наистина би бил много по-малко привлекателен без Индия, „защото за страните от Югоизточна Азия най-важните търговски партньори са Индия и Китай“.
Хуан добави, че RCEP винаги е била търговска организация, ръководена от Китай, и Съединените щати имат много съмнения и критики към нея, като добави, че Съединените щати вероятно ще приветстват решението на Индия да не се присъединява.
Луо Я допринесе за този материал.