• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 27 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Европа

Как войната отрови плодородните почви на Украйна

отЕкип на The Epoch Times
9 март , 2023
Как войната отрови плодородните почви на Украйна

Земеделски производители прибират пшеницата на фона на руското нападение срещу Украйна в района на Донбас, Украйна, 13 юли 2022 г. REUTERS/Gleb Garanich

След продължаващата вече цяла година война в Украйна състоянието на почвите на Житницата на Европа е нещо, за което малко хора се замислят, но на което е нужно да се обърне сериозно внимание.

Учените от Украинския институт за почвознание и агрохимични изследвания са установили, че войната е причинила деградация на най-малко 10,5 млн. хектара земеделска земя в цяла Украйна досега. Те базират своето изследване на сателитни снимки и проби от почвата. Изследваните проби от отвоюваната Харковска област в Североизточна Украйна са показали висока концентрация на токсини като живак и арсен от боеприпаси и гориво.

Зърнопроизводител споделя пред Ройтерс, че когато през ноември миналата година Украйна отвоюва южния си регион Херсон и той се връща в земите си на около 10 км от река Днепър – една от фронтовите линии на войната, намира стопанството си в руини. Всичките 11 сгради, използвани за съхранение на зърнената реколта и машините, са бомбардирани и опожарени, като има невзривени боеприпаси, затрупани в полетата.

ukraine war
Украински военнослужещи недалеч от фронтовата линия, Украйна, 23 февруари 2023 г. (Vadim Girda/AP)

Физическото увреждане на почвата, компресирането от танковете и тежките машини, които се придвижват в полетата, кратерите от експлозиите, които нарушават температурата, водят до сериозни щети, за известната с плодородието си почва на Украйна. Бомбардировките са разрушили екосистеми от микроорганизми, които превръщат почвените материали в хранителни вещества за отглежданите култури, тъй като тежки метали, гориво и химически остатъци от боеприпаси и ракети навлизат в почвата. Тези вредните вещества могат да се абсорбират от растенията, но малцина експерти успокояват, че няма достатъчно изследвания, които да показват, че тежките метали, използвани във войната, попадат в хранителната верига или се усвояват на тревожни нива.

Не трябва да се пренебрегва обаче фактът, че атаките в цяла Украйна доведоха до унищожаването на химически фабрики и съоръжения за съхранение на отпадъци. По време на война, когато няма инфраструктура за управление на отпадъците, те се натрупват в нерегламентирани сметища и попадат в почвата и подпочвените води, като необработените отпадни води могат да бъдат изпуснати в почвата.

Почвоведи, фермери, зърнени компании и анализатори, заявяват, че не е ясно колко десетилетия ще са необходими, за да се поправят щетите в европейската житница, причинени от замърсяване, мини и разрушена инфраструктура. Някои райони са толкова минирани и физически променени от кратерите, окопите и бункерите, че подобно на някои бойни полета от Първата световна война, те може никога да не се върнат към селскостопанско производство. От това световните доставки на храни ще пострадат за години напред.

Плодородните почви на Украйна

Украйна е един от най-важните световни производители и износители на зърнени и маслодайни семена, като преди войната тя беше четвъртият по големина износител на царевица и петият по големина на пшеница в света, както и ключов доставчик за бедните страни в Африка и Близкия изток, които зависят от вноса на зърно.

Щетите от войната могат да намалят потенциалната реколта от зърно в Украйна с 10 до 20 млн. тона годишно, или до една трета, ако се изчисли предвоенното производство от 60 до 89 млн. тона, съгласно заявление на директора на украинския Институт за почвознание и агрохимични изследвания (ИПАИ).

Според ИПАИ най-големи поражения има върху най-плодородната почва в Украйна –  черноземът. Тази почва, която се простира до 1,5 метра дълбоко в земята, е по-богата от другите почви на хранителни вещества като хумус, фосфор и азот.

Щетите от войната могат да доведат до тревожна загуба на плодородие. Повишената токсичност и намаленото разнообразие на микроорганизми например вече са намалили енергията, която царевичните семена могат да генерират, за да покълнат, с приблизително 26%, което води до по-ниски добиви, споделя пред Ройтерс директора на ИПАИ, цитирайки изследванията на института.

Съпоставка с Първата световна война

Работна група от почвоведи, създадена от украинското правителство, изчислява, че премахването на всички мини и възстановяването на предишното състояние на украинската почва ще струва 15 млрд. долара. В зависимост от вида на деградацията на почвите, възстановяването им може да отнеме и само три години, а може да са необходими и повече от 200 години.

Сред невидимите щети са пробивите на бомбите в скалите или в почвените слоеве, които могат да променят дълбочината на подпочвените води, лишавайки растителността от плитък източник на вода, посочват учени.

Ако проучванията на щетите, нанесени на земята по време на Първата световна война, са показателни, някои райони никога няма да се възстановят.

Предизвикателствата на разминирането

Премахването на мините и другите невзривени боеприпаси, които по данни на правителството на Украйна покриват 26% от територията на страната, вероятно ще отнеме десетилетия.

Фермата на Андрий Пастушенко в Югоизточна Украйна, където той отглежда фураж за добитък и слънчоглед, е осеяна с кратери и бивши руски бункери.

Въпреки че Украйна си върна района през ноември, руските сили редовно обстрелват стопанството му от другата страна на река Днепър, като правят нови дупки в нивите му и разпръскват невзривени боеприпаси, споделя той пред Ройтерс.

„Необходими са ни много месеци, за да разчистим всичко и да продължим да работим, може би години. Няма помощ, защото сме на първата линия на огъня. Никой няма да помогне, докато това е военна зона.“

В момента в Херсонска област не се работи по разминиране на ферми поради ограничения брой специалисти, каза Олександър Толоконников, говорител на Херсонската областна военна администрация.

При толкова малко налична помощ зърнопроизводителната компания „Нибулон“ е създала малък отдел, който се занимава с разминирането на земите ѝ в Южна Украйна – процес, който се очаква да продължи десетилетия, посочва пред Ройтерс заместник-директора на компанията.

Съществува и друг дългосрочен проблем за селскостопанския сектор на Украйна, който преди войната представляваше 10% от брутния вътрешен продукт на страната. Това са щетите по пътищата, железопътните линии и другата инфраструктура като пристанищни терминали и т.н., които се оценяват на 35,3 млрд. долара и продължават да нарастват, съобщи през октомври Киевското училище по икономика.

Ръководни експерти от земеделския бранш посочват, че много фермери могат да оцелеят през текущата година, живеейки от доходите си от добрата година преди войната. А прогнози гласят, че до половината от тях ще имат сериозни финансови проблеми, ако конфликтът продължи до 2024 г.

Ройтерс допринесе за този материал.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Американец с китайски произход призна вина за кражба на американска ракетно-детекторна технология в полза на Китай

Американец от китайски произход е откраднал американска военна технология

0
0
Френският президент Макрон и съпругата му подадоха иск срещу Кендис Оуенс заради твърденията й, че първата дама е мъж

Френският президент Макрон и съпругата му заведоха дело срещу Кендис Оуенс заради твърденията ѝ, че първата дама е мъж

0
0
Многопрофилна болница за активно лечение Варна

Министерството на здравеопазването подготвя нова наредба за контрол на вътреболничните инфекции

0
0
Русия осъжда последовател на Фалун Гонг на 4 години затвор заради засилващото се сближаване с Пекин

Русия осъди Фалун Гонг практикуваща на 4 години затвор

0
0
(https://www.justice.government.bg/)

Парламентът прие ключови промени в Закона за международния търговски арбитраж в отговор на имотната мафия

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
(https://www.mod.bg/)

Министърът на отбраната приветства новите офицери от НВУ „Васил Левски“

0
0

Свързани Публикации

Френският президент Макрон и съпругата му подадоха иск срещу Кендис Оуенс заради твърденията й, че първата дама е мъж

Френският президент Макрон и съпругата му заведоха дело срещу Кендис Оуенс заради твърденията ѝ, че първата дама е мъж

0
0
I notice that both the original text and the Bulgarian translation you provided only contain "top-article-image", which appears to be an image placeholder or HTML element rather than actual text content. Could you please provide the actual text content that needs to be reviewed and edited? I'll be happy to improve the Bulgarian translation once I have the proper text to work with.

ЕС готви нови правила за старите автомобили: какво трябва да знаят шофьорите

0
0
Започна делото за корупция срещу бившия албански министър-председател Сали Бериша

Започна делото за корупция срещу бившия албански министър-председател Сали Бериша

0
0
Борислав Гаманов в интервю при Мартин Карбовски

Борислав Гаманов – първият българин депутат в германския Бундестаг

0
0
Скритите разходи зад безплатното образование в Европа

Скритата цена на безплатното образование в Европа

0
0
Български ученици спечелиха европейското състезание по ядрена физика (снимка: https://www.mon.bg/)

Български ученици с триумф на европейската сцена

0
0
Държавният департамент осъди Русия за репресиите срещу Фалун Гонг

Държавният департамент на САЩ осъди Русия заради репресиите срещу Фалун Гонг

0
0
Русия осъжда последовател на Фалун Гонг на 4 години затвор заради засилващото се сближаване с Пекин

Русия осъди Фалун Гонг практикуваща на 4 години затвор

0
0
Американец с китайски произход призна вина за кражба на американска ракетно-детекторна технология в полза на Китай

Американец от китайски произход е откраднал американска военна технология

0
0
Неизправен от самото начало: Защо ККП никога не спазва договорите си и защо този път няма да е по-различно

Обречен на провал: защо китайските комунисти винаги нарушават договорите си и защо този път няма да е по-различно

0
0
Следваща публикация
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria