• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 11 август, 2022
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Наука и технологии
  • Култура и изкуство
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Мнения

Какво означава ядреното послание на Китай и Русия към САЩ?

отРик Фишър
22 юни , 2022
Какво означава ядреното послание на Китай и Русия към САЩ?

Руски изтребители пускат бомби над военната база Ашулук в Южна Русия по време на военните учения "Кавказ-2020" с Китай и Иран, 22 септември 2020 г. (снимка: Димитър Дилкоф/AFP чрез Getty Images)

Добре е, че Швеция и Финландия искат да прекратят неутралитета си и да се присъединят към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО), както и че президентът Джо Байдън очевидно е готов да ангажира американските военни сили в защита на демократичен Тайван.

Но тъй като Байдън не успя да възпре нахлуването на Русия в Украйна, той не се ангажира с нивото на превъоръжаване, необходимо за защита на разширения НАТО или за победа в евентуална война срещу обединените ядрени и конвенционални сили на Китай и Русия.

Докато Байдън участваше в срещата на „Четворката“ (Австралия, Индия, Япония и САЩ) на 24 май в Токио, руският президент Владимир Путин и лидерът на Китайската комунистическа партия Си Дзинпин отправиха „съвместно“ ядрено послание към Байдън и лидерите на „Четворката“.

На 24 май четири бомбардировача H-6K на Военновъздушните сили на Народноосвободителната армия Сиен и два бомбардировача Ту-95МС на руските ВВС проведоха четвъртото съвместно китайско-руско учение с бомбардировачи от 2019 г. насам. Този път те прелетяха над Японско море с продължително отклонение на юг от пролива Мияко до район на изток от Тайван, където евентуално биха могли да изстрелят ядрени ракети срещу Тайван и американските бази на остров Гуам.

Бомбардировачите H-6K са въоръжени с шест прецизно управляеми ракети CJ-20 с обсег 930 мили (около 1497 км.), които могат да бъдат въоръжени с тактическа ядрена или неядрена бойна глава. Китайските ВВС разполагат общо с около 125 бомбардировача H-6K/J/N, които потенциално могат да изстрелят залпове от 750 ракети CJ-20 LACM.

Руските бомбардировачи Ту-95МС, които вероятно летят от военновъздушната база „Украинка“ в Амурска област, са най-новите версии от 80-те години на миналия век на четиримоторния турбовитлов бомбардировач, който за първи път влиза в експлоатация през 1956 г., като днес на въоръжение в Русия са около 60.

Повечето от тях носят около 16 ракети Kh-55 LACM с обсег на действие 1500 мили (около 2400 км.) или осем от ракетите Kh-101 LACM с обсег на действие 1800 мили ( около 2900 км.), които могат да бъдат въоръжени с ядрени бойни глави.

Китай и Русия проведоха предишни съвместни учения с бомбардировачи през 2019 г., 2020 г. и 2021 г., като последното учение включваше индивидуален полет на руски бомбардировач, който летеше на запад, вероятно симулирайки ядрени удари срещу американски бази в Аляска и стратегически ракетни подводници на военноморските сили на САЩ, базирани близо до Сиатъл.

Тези руско-китайски бомбардировъчни учения са може би най-видимият показател, че Русия възнамерява да подкрепи Китай, ако той се опита да наложи блокада или дори да нахлуе в Тайван.

Когато през август 2021 г. Русия изпрати военни сили за участие в широкомащабни съвместни военни учения в Китай, китайските военни обучаваха руските войници как да управляват колесни танкове ZTL-11 на сухопътните сили на Народната освободителна армия на Китай, които биха могли да бъдат използвани при инвазия в Тайван.

Освен това текущите учения на Китай и Русия с бомбардировачи са най-видимият показател, че те участват в някакво ниво на настъпателна ядрена координация.

Съвместните учения с бомбардировачи с ядрен потенциал, използвани за заплашване на лидерите на „Четворката“ и на американския президент, пътуващ по това време в чужбина, показват възможна китайско-руска координация на други нападателни ядрени оръжия като балистични ракети със среден и междуконтинентален обсег.

Китайско-руската координация на нападателните ядрени оръжия се потвърждава и от седемгодишното сътрудничество в областта на противоракетната отбрана. През 2016 г., 2017 г. и 2019 г. Китай и Русия проведоха симулиционни учения на ниво команден пункт за противоракетна отбрана.

Китайски войници в строй на съвместните военни учения „Мирна мисия-2016“ на Шанхайската организация за сътрудничество в Баликчи, Киргизстан, 19 септември 2016 г. В съвместното антитерористично учение участват над 1100 военнослужещи от Русия, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан и Китай като членове на Шанхайската организация за сътрудничество. (Снимка: Вячеслав Оселедко/AFP/Getty Images)

Според доклад на руски източник тези учения са включвали координиране на противоракетни системи с малък обсег на действие като руските С-400 и китайските HQ-9. Все пак и двете армии разработват противоракетни системи за прехващане на ядрени ракети с широкообхватен и междуконтинентален обсег.

В руски доклад от 20 ноември 2020 г. руският анализатор Александър Корольов отбелязва коментар на китайското министерство на отбраната относно учението за противоракетна отбрана през 2017 г: „Основната задача е била „да се отработи съвместно планиране на бойните действия при организиране на противоракетна отбрана, експлоатация и взаимна огнева поддръжка“.

Дали „взаимната огнева поддръжка“ ще включва координиране на междуконтинентални и театрални балистични и крилати ракети, въоръжени с ядрени бойни глави?
След това, на 3 октомври 2019 г., Путин обяви, че Русия помага на Китай да разработи система за ранно предупреждение за стратегически ракети. Той заяви: „Това е много сериозно нещо, което радикално ще подобри отбранителната способност на Китайската народна република“.

Степента на руската помощ за развиващия се капацитет на Китай за предупреждение за стратегически ракети с голям обсег не е ясна. В докладите на руски източници обаче се отбелязва, че руски фирми, занимаващи се с радари, са били наети да разработят специализиран софтуер. В други доклади се намеква, че Русия може да е предложила технология за големи радари за ранно предупреждение и сателити за ранно предупреждение.

Освен това в доклада от ноември 2020 г. се отбелязват допълнителните предимства на това Русия да помага на Китай в областта на противоракетната отбрана:

„Това открива възможности за интегриране на системите за ранно предупреждение на Китай и Русия. Когато станциите за предупреждение в Русия и Китай се обединят в единен комплекс, това увеличава скоростта, с която двете страни могат да бъдат предупредени и да прихванат потенциална ракетна атака … тази интеграция на системите за ранно предупреждение на двете страни улеснява по-нататъшното сближаване на отбранителните стратегии на Русия и Китай – което води до формиране на обща отбранителна политика.“

Ако обаче способностите на Русия и Китай за ранно предупреждение и противоракетна отбрана се „слеят в единен комплекс“, това ще улесни координацията им за настъпателни ядрени операции, евентуално включващи масиран първи ядрен удар срещу Съединените щати.

Потенциалната комбинирана китайско-руска ядрена настъпателна заплаха става по-сериозно съображение сега, когато Китай „спринтира“, за да постигне ядрено превъзходство над Съединените щати.

Ракета се изстрелва от система за противовъздушна отбрана „Панцир-С“ във военната база „Ашулук“ в Южна Русия по време на военните учения „Кавказ-2020“, 22 септември 2020 г. (снимка: Димитър Дилкоф/AFP чрез Getty Images)

Макар че разузнавателната общност на САЩ предостави оценка, според която Китай може да разполага с 1000 ядрени бойни глави до 2030 г., основното преброяване на 360 нови силози за изстрелване на междуконтинентални балистични ракети (МБР) с производни МБР DF-41, способни да носят 10 бойни глави, плюс приблизителното производство на ракети, изстрелвани от подводници, сочи възможен потенциален брой в началото на 2030 г., който може да надхвърли 4000 бойни глави.

Към това трябва да се добавят признатите понастоящем близо 1500 стратегически ядрени бойни глави на Русия, както и нейните от 2000 до 10 000 ядрени оръжия с широк обхват и евентуалното нарастване на руските бойни ядрени запаси след изтичането през 2026 г. на удълженото споразумение за ограничаване на ядрените оръжия между САЩ и Русия от 2010 г.

Едно от първите стратегически решения на Байдън беше да удължи срока на действие на новия Договор за мерки за допълнително намаляване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия, известен като New START, като по този начин броят на стратегическите ядрени бойни глави на САЩ достигна около 1550. Администрацията на Байдън току-що отмени едно оцеляващо и много необходимо ядрено оръжие с широк обхват – ядрената ракета с морско базиране (SLCM-N).

Да предположим, че Байдън има сериозно намерение да защитава Тайван заедно с военните съюзници на САЩ в Азия. В такъв случай е изключително важно САЩ да се справят със заплахата от координиран ядрен потенциал на Китай и Русия. Това е от съществено значение за надеждното американско „разширено възпиране“, което да защити съюзниците на САЩ и да попречи на Китай и Русия да започнат война за Тайван.

Вашингтон трябва да се откаже от договора NEW START и да замени бойните глави, съкратени от американските стратегически ракети, благодарение на този договор, което ще увеличи американските бойни глави близо до 3000.

След това Съединените щати трябва да увеличат броя на стратегическите си ядрени бойни глави и да въоръжат с тактически ядрени бойни глави известна част от новите американски балистични и крилати ракети с широк, среден и малък обсег на действие.

Освен това, за да отговорят по-добре на предизвикателствата на руската и потенциалната китайска ядрена ескалация, Съединените щати следва да възродят някогашния си потенциал от Студената война в областта на тактическите ядрени артилерийски снаряди с ниска мощност и да ги разположат в частите на американската армия и морската пехота.

В крайна сметка, гарантирано възпиране срещу комбинирана ядрена заплаха от страна на Китай и Русия и/или Северна Корея, може да наложи САЩ да споделят някои технологии за ядрено възпиране с Япония, Южна Корея и Австралия – прецедент, който вече е създаден от сътрудничеството между САЩ и Обединеното кралство в областта на ядрените оръжия.

Един комбиниран и координиран ядрен отбранителен и настъпателен потенциал на Китай и Русия, би представлявал най-голямата заплаха за Съединените щати и техните съюзнически демокрации. Съответно е наложително да се подготвим за бързо и решително американско ядрено укрепване, за да поддържаме възпирането.

Мненията, изразени в тази статия, са на автора и не отразяват непременно възгледите на „Епок Таймс“.

Рик Фишър е старши сътрудник в Центъра за международни оценки и стратегии, базиран в САЩ.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

дарение

Свързани Публикации

Украинска самоходна артилерия стреля към руските сили на фронтовата линия в Харковска област, Украйна, 27 юли 2022 г. (снимка: Евгени Малолетка/AP Photo)

Украинският Вердюн

0
0
Украинският президент Володимир Зеленски говори на обща пресконференция с Генералния секретар на ООН след срещата им в Киев на 28 април 2022 г. Съветът за сигурност не успя да да отиде достатъчно докрай, за да "предотврати и сложи край на" войната на Русия в Украйна, призна Гутериш по време на посещението си в Киев (снимка: Сергей Супински / AFP)

„Дерусификацията“ на Украйна

0
0
Лого на Световната здравна организация (Ed Jones/AFP/Getty Images)

Световната здравна организация – глобален спасител или злодей?

0
0
На 1 юли 2022 г. в Маркъм, района на Голямо Торонто, се провежда първият "Световен форум за Хонконг", на който се обсъждат политическите и икономическите въпроси и културното наследство на Хонконг в света. (снимка: И Лин/The Epoch Times)

Хонконг все още не е мъртъв

0
0
Имитатор на Сталин върви покрай бившето съветско знаме със сърп и чук в центъра на Москва на 21 ноември 2016 г.
Същата година Русия отбелязва 25 години от разпадането на СССР. Последният съветски лидер Михаил Горбачов подава оставка на 25 декември 1991 г., а знамето със сърп и чук официално е свалено на 31 декември същата година (снимка: Василий Максимов   / AFP чрез Getty Images)

Превръщат ли се САЩ в новия Съветски съюз?

0
0
В нощта срещу шести юли протестите в Република Северна Македония ескалираха. Дали комунистическата идеология ще надделее над демокрацията? Съдбата на Македония се решава сега (снимка: БГНЕС)

Бурните страсти заради и в Македония не стихват

0
0
Работник поглежда през ограда в жилищен комплекс, по време на локдаун в квартал Дзин'ан в Шанхай, Китай, на 25 май 2022 г. (снимка: Хектор Ретамал/AFP чрез Getty Images)

ККП доведе до дехуманизация на младото поколение в Китай

0
0
Логото на Световната здравна организация в седалището на СЗО в Женева на 11 юни 2009 г. (Анджа Ниедрингхаус/AP Photo)

„Игрите“ на маймунска шарка могат да дадат на СЗО неограничена власт в случай на пандемия

0
0
Руският президент Владимир Путин (вляво) и китайският лидер Си Дзинпин преди семейна фотосесия на срещата на върха на Г-20 в Осака, Япония, 28 юни 2019 г. (снимка:Ким Кюн Хун - Pool/Getty Images)

Има ли разделение във висшия слой на ККП по оста Русия-Украйна?

0
0
Допълнителните бустери трябва да се дават четири месеца след последната доза (от PX Media/Shutterstock)

Д-р Джоузеф Меркола: Pfizer и FDA са знаели, че ваксината срещу COVID потиска естествения имунитет

0
0
Следваща публикация
Премиерът Кирил Петков се обръща към събралите се поддръжници на сваленото правителство - 22 юни 2022 г. (снимка: Ева Иванова/ "Епок Таймс")

След Никола Минчев, ДПС, ГЕРБ, ИТН и "Възраждане" свалиха и правителството на Кирил Петков (обновена)

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Икономика
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Икономика
    • Китайско общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Космос
    • Новини
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Дом и семейство
    • Здраве
    • Психология
    • Хоби
    • Вкусно и полезно
  • Бизнес
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Наука и технологии
  • Култура и изкуство
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.