Getting your Trinity Audio player ready...
|
НПО „Деметра“ продължава капанията срещу уличния тормоз спрямо жени с обучения и гореща линия
L’Oréal Paris стартираха нова кампания „Вината никога не е твоя“ за своята обучителна програма Stand Up (от англ. изправи се) срещу тормоза на улицата, започнала миналата година в няколко града в страната.
В партньорство с местната неправителствена организация „Деметра”, компанията вече е провела над 1700 обучителни сесии с цел създаване на по-безопасно обществено пространство.
Въпреки че сексуалният тормоз на публични места е глобален и широко разпространен проблем, все още съществуват погрешни схващания, а необходимостта от по-голяма осведоменост относно срама и вината остава.
Продължавайки своята мисия, чрез тази нова кампания стремежът е жените да овластят и да им напомни за правото им да бъдат такива, каквито са.
Истината за тормоза на улицата
Според международно проучване, проведено от L’Oréal Paris съвместно с Ipsos, 80% от жените по света са преживявали сексуален тормоз на публично място поне веднъж в живота си.
Освен това, 52% от анкетираните смятат, че жените понякога носят отговорност за ситуации на сексуален тормоз на обществени места заради своето поведение, нагласи или външен вид (55% от мъжете, 50% от жените).
47% от жените са били обект на сексуално внушителни или натрапчиви коментари и шеги, свързани с външния им вид, облекло, фигура или красота, докато са били на публично място. За да избегнат подобни ситуации, 60% от тях променят облеклото или външния си вид, когато са на обществени места.
Тези и други данни от проучването, събрани в 20 държави с над 20 000 участници в периода 5 ноември – 21 декември 2023 г., подчертават критичната необходимост от промяна в начина на мислене по отношение на сексуалния тормоз.
Въпреки че този проблем е широко разпространен в глобален мащаб, погрешните схващания продължават да съществуват. Често жените започват да обвиняват себе си за преживяния тормоз, когато в действителност вината не е тяхна.
Овластяване на жените, промяна на възприятията
Повече от половин век козметичният гигант неотклонно се посвещава на премахването на бариерите, които пречат на жените да отстояват собствената си стойност, ангажира се с промяна на нагласите, за да защитава един приобщаващ, справедлив и изпълнен с уважение свят.
Именно затова, през 2025 г., на Международния ден на жената, L’Oréal Paris затвърждава своето послание с кампанията „Уличният тормоз никога не е твоя вина“.
Компанията подпомага жените по пътя към тяхното призвание, подкрепяйки ги в това да бъдат едновременно женствени и свободни.
Действайте още днес: Как да започнете?
В сътрудничество с българското сдружение “Деметра”, която активно се застъпва за равенство и социална справедливост в България от 25 години, се овластяват хора, чрез образование и конкретни действия за противодействие на тормоза и създаване на по-безопасна и удобна среда за всички, особено за жените, на обществени места в цяла България.
„Ние сме изключително горди от нашето партньорство с L’Oréal Paris и значимото въздействие, което постигнахме заедно. Чрез съвместните ни усилия проведохме над 1700 обучения в няколко града в България, като предоставихме на хората знания и инструменти за борба с уличния тормоз. За мен е чест да допринеса за по-сигурно бъдеще за всички жени – освободени от страха и неуместните обвинения, с които често се сблъскват. Нашият ангажимент остава силен и ние ще продължим да разширяваме нашите инициативи за обучение, за да стимулираме значима промяна”, каза Дияна Видева, член на Управителния съвет на сдружение „Деметра”.
Организацията активно работи по противодействие на трафика на хора, сексуалната експлоатация и насилие, основано на пол, както и по разработване и разпространение на превантивни програми сред децата и младите хора с цел предпазване от насилие.
Присъединяването към Stand Up обучението е лесно и достъпно за всеки. Следвайте тези стъпки, за да започнете своето пътуване към по-безопасни обществени пространства:
- Посетете www.standup-bulgaria.com
- Изберете между дигитално и обучение на живо и научете как да реагирате безопасно и да дадете приоритет на вашето благополучие.
Stand Up срещу уличния тормоз е кампания, насочена към повишаване на осведомеността относно уличния тормоз и обучение на хората с методологията на Right To Be 5D, която учи хората как да реагират безопасно, когато преживяват или стават свидетели на уличен тормоз. Активна е и гореща телефонна линия за пострадали от сексуални посегателства 0800 18 017.
От глобалното стартиране на програмата на 8 март 2020 г. над 3,7 милиона души са били обучени в 47 страни, с амбицията да достигнат 4,5 милиона до края на 2025 г.
Затрогваща лична история
Темата с уличното насилие над жени датира години назад. Екипът на „Епок Таймс България“ се срещна с дама (чиято анонимност ще запазим), желаеща да сподели своя опит през годините и последствията от тогава. Ето и нейната история:
„Родена съм през осемдесетте години на миналия век. Бях едва 9 годишна, когато започнах да пътувам сама с градски транспорт до училището ми в столицата. Един светъл ден по обяд, отивайки към учебното заведение (бях втора смяна на училище), ме спря мъж, добре (нормално) изглеждащ и питаше дали наблизо има училище. Знаех, че не трябва да разговарям с непознати, но същевременно бях възпитана да съм любезна. Той започна да рови в раницата си. Бил си записал някъде кой е номерът на учебното заведение. В следващия миг разтвори пред лицето ми порно списание (тогава дори нямах представа какво точно е това). Снимките предизвикаха в мен мигновена реакция да побягна. Училището беше на не повече от 300 м. Връхлетях в сградата силно разстроена и изплашена. Наложи се да се обадят на майка ми да дойде да ме прибере. Дадоха ми успокоително.
Следващата учебна година баба или дядо ми продължаваха да ме придружават на път до училище. В края на четвърти клас обаче, вече 10 годишна, исках да съм самостоятелна. Последния учебен ден бях облечена в рокличка и след вземането на удостоверението за завършено начално образование, пътувах с автобус от градския транспорт към работата на майка ми. Един мъж на видима възраст около тази на баща ми започна да ме пощипва по дупето. Бях толкова смутена, притеснена, засрамена. Едва дочаках спирката си. Слязох и разридана се появих при майка ми. Медицинско лице от местоработата й настоя да ми даде успокоително.
През годините на ученето ми в университета и вече дори работеща също имаше подобни ситуации, главно в градския транспорт. В студентските години един млад мъж ме беше последвал дори в тоалетната и факта, че моя приятелка също влезе го възпря да продължи да настоява и да запречва пътя ми да изляза.
Имам страхотен, любвеобилен съпруг. Наскоро осъзнах как, когато той се приближава в гръб зад мен например, докато мия чинии на мивката например и започне да ме закача, в мен се надигат ужасни емоции. Жестът му в никакъв случай не е грубиянски, унижаващ или злепоставящ, но очевидно моето тяло е белязано и запечатало онези омерзителни спомени. Боря се с това. Споделила съм на мъжа ми. Самообвинявам се как може да не съм го превъзмогнала и дори съм се самозалъгвала през годините. Не става въпрос за най-страшното – изнасилване, което би белязало целия живот на едно момиче, една жена. Дори за моя лична изненада този уличен тормоз е оставил белег в живота ми и сега на зряла възраст пак връхлита и се проявява.
Имам дъщеря – тийнейджърка и нейна съученичка имаше подобно преживяване на 11-годишна възраст в транспорта. Говорим открито по темата вкъщи. Молим се да не я застигнат подобни преживявания, но искаме да знае как да реагира и да се предпази.
Истината е, че момичета и жени, обект на уличен тормоз, инстинктивно се засрамват, затварят, смущават. Като майка съм готова да скоча и да се намеся бурно срещу някой, позволил си подобно поведение. Тъжната истина обаче е, че в българското общество специално всеки гледа себе си и дори мъже не се намесват, ставайки свидетели на подобни ситуации. Очевидно не се замислят, че това може да е тяхната дъщеря, съпруга, сестра, партньорка или просто не искат да си навличат излишни разправии и проблеми.”.
Разказът на жената, изтърпяла тормоз на улицата от млада, дори детска, възраст, силно ме впечатли. Приветствам всички да се запознаят с онлайн обученията – Stand Up срещу уличния тормоз. Лично го направих. Не отнема много време и със сигурност е полезно.
Иска ми се да завърша с пожеланието да сме повече емпатични и състрaдателни едни към други, като се надявам така обществото ни да стане по-единно в това да отстояваме доброто, противопоставяйки се на злото.