Ферментиралите храни и напитки са част от хранителните режими на много народи по света и ползите от консумирането им са безспорни. Според водещото списание в микробиологията Food Research International, ферментирали храни са тези, „чието производство включва действието на микроорганизми или ензими, които предизвикват желани биохимични промени и значително модифициране на храната“.
Киселото зеле например е познато на китайците още преди 2000 години – те са го ферментирали ситно нарязано в оризово винo. Преди около 1000 години древните азиатци го пренасят в Европа, а германците променят рецептата, заменяйки виното с морска сол. Киселото зеле бързо се разпространява в националните кухни на множество европейски народи, а през зимния сезон е неизменна част и от нашите традиционни гозби. Използва се, като гарнитура или основно ястие. Особено значение киселото зеле придава на коледната постна трапеза под формата на салата с червен пипер и олио, кисело зеле с боб, постни сърми, зелник и др.
Как да приготвим киселото зеле по най-добрия начин:
Необходими продукти :
За 40-литров бидон
7 зелки
2 глави червено зеле
2 зелени ябълки
1-2 дюли
2 глави червено цвекло
1-2 стръка праз лук
вишневи листа
700-800 гр. морска сол
60 гр. синапено семе
1-2 кочана изсушена царевица
Начин на приготвяне:
Отстраняваме наранените листа на зелките, изрязваме основата им и правим кръстообразни прорези с дълбочина 3-4 см. Поставяме зелките на дъното на бидона с разрязания кочан нагоре. Добавяме и останалите продукти, разрязани на големи парчета. Притискаме, поръсваме със сол, отгоре поставяме листата от вишна. Наливаме догоре вода. След третия ден започваме да претакаме по 1-2 кофи вода всеки ден в продължение на седмица, след това зелето се претака през ден в продължение на още една седмица. На 20-ия ден слагаме синапеното семе и кочаните царевица. След 30-40 дни е готово за консумация, но ако е по-топло може да ферментира и по-бързо.
Ползите от киселото зеле
Вече добре ферментиралото киселото зеле е много питателно и само по себе си съдържа витамин A, B, C и K. То е богато на желязо, което подпомага производството на енергия, като балансира метаболизма, подобрявайки кръвния поток и осигурявайки нужното количество кислород за клетките и органите. Пробиотиците и фибрите, на които е богато поддържат баланса на чревната флора. Фибрите подобряват и функцията на сърцето, като редуцират лошия холестерол и мазнините по стените на кръвоносните съдове. Поради високото си съдържание на витамин C киселото зеле повишава имунитета и се оказва една от най-полезните и вкусни храни за зимния период.